Nowy sklep

już ON-LINE

Maść na rozstępy - jaką warto wybrać? Która jest skuteczna?

Rozstępy nie stanowią problemu natury zdrowotnej, są natomiast postrzegane jako defekt estetyczny. Wiele kobiet i mężczyzn wstydzi się swoim rozstępów i szuka sposobów na ich usunięcie lub chociażby zmniejszenie ich widoczności. Jednym z nich jest stosowanie maści na rozstępy. Sprawdź, czy jest skuteczna oraz co powinna zawierać najlepsza maść na rozstępy.
Rozstępy na brzuchu
Źródło:123RF
 

Maść na rozstępy, czyli na co? 

Rozstępy to nieestetyczne blizny, które powstają na skórze na skutek jej nadmiernego rozciągnięcia. Jeśli skóra rozciąga się w zbyt szybkim tempie, znajdującego się w niej włókna kolagenowe oraz elastynowe zaczynają pękać. W efekcie na skórze pojawiają się wrzecionowate pasma, wyglądem przypominające blizny. 

Do newralgicznych miejsc na ciele, na których rozstępy występują najczęściej zaliczają się:

  • uda, 
  • pośladki, 
  • brzuch, 
  • piersi, 
  • ramiona. 

W grupie najwyższego ryzyka powstania nieestetycznych blizn na ciele są kobiety w ciąży, młodzież w okresie dorastania (w czasie tzw. skoku pokwitaniowego), osoby otyłe oraz kulturyści w czasie budowania tkanki mięśniowej. Osobom, które należą do grupy podwyższonego ryzyka, zaleca się stosowanie maści na rozstępy. Co bardzo istotne, maść należy stosować zanim rozstępy się uformują, czyli w tzw. fazie zapalnej, która trwa średnio 2-3 miesiące. W tej fazie wrzecionowate pasma są czerwone, a skóra wyraźnie swędzi. Pod koniec fazy zapalnej pasma zmieniają kolor na fioletowy. Następnie rozpoczyna się faza zanikowa. Wówczas rozstępy bledną, a skóra wokół nich zaczyna się marszczyć. W tej fazie rozstępy osiągają swój ostateczny kształt. Usunięciu ich za pomocą maści nie będzie już możliwe. Jedynym ratunkiem będzie interwencja chirurgiczna. 

Maść na rozstępy i blizny

Podobnie do rozstępów wyglądają blizny, aczkolwiek mechanizm ich powstawania znacząco się różni. Blizna jest zmianą skórną powstałą na skutek uszkodzenia skóry właściwej, do którego zwykle dochodzi poprzez skaleczenie, oparzenie lub po zabiegu chirurgicznym. W miejscu, w którym skóra właściwa została uszkodzona narasta tkanka łączna włóknista. To z niej zbudowana jest blizna. W przypadku niewielkiego skaleczenia lub oparzenia, blizna prawdopodobnie nie powstanie. Im większe uszkodzenie skóry, tym większe prawdopodobieństwo, że blizna się pojawi i że będzie większa. 

Aby możliwie zminimalizować to prawdopodobieństwo, zaleca się stosować maść na blizny. Specyfik należy nakładać na ranę tuż po wygojeniu się (z rany nie powinno się nic sączyć). Jeśli były założone szwy, to maść powinno się zacząć stosować zaraz po ich zdjęciu. Maść na blizny powinno się stosować przez co najmniej 3-4 miesiące. 

Maść na rozstępy w ciąży

Kobiety w ciąży znajdują się w grupie najwyższego ryzyka powstania rozstępów. Brzuch w ciąży rośnie bowiem w szybkim tempie, a skóra potrafi rozciągnąć się do znacznych rozmiarów – jest przecież w stanie pomieścić wieloraczki. Dlatego to przede wszystkim ciężarne stosują różnego rodzaju maści na rozstępy. W ciąży nie można jednak stosować wielu preparatów medycznych, dotyczy to także maści. Dlatego zaleca się wybierać preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży. 

Większość maści na rozstępy w ciążyzawiera naturalne składniki, przede wszystkim oleje, masła i woski, takie jak:

Wymienione składniki nawilżą i odżywią skórę, a także pomogą w odbudowie włókien kolagenu i elastyny. Wśród składników pożądanych w maści na rozstępy wymienia się także hydroksyprolinę – aminokwas, który zapobiega powstawaniu rozstępów, a także rozjaśnia już istniejące. W produkcie powinny się też znaleźć witaminy, zwłaszcza witamina A (zwykle pod postacią palmitynianu retinolu), która stymuluje odnowę naskórka i przywraca skórze elastyczność. 

Maść na rozstępy dla mężczyzn

Powszechnie uważa się, że rozstępy to problem dotykający głównie kobiety. Tymczasem z rozstępami borykają się także mężczyźni, zwłaszcza młodzi w okresie dojrzewania oraz panowie budujący muskulaturę na siłowni. Zawsze wtedy, gdy dochodzi do szybkiego rozciągania się skóry, mogą pojawić się rozstępy i płeć nie ma tutaj większego znaczenia. Co warto podkreślić, rozstępy u panów mogą także występować w innych miejscach niż u pań. 

U mężczyzn częściej pojawiają się na skórze ramion oraz plecach. Wyraźna różnica rysuje się także w sposobie pielęgnacji skóry narażonej na rozciąganie. Panie coraz częściej i chętniej wklepują w skórę kremy i maści na rozstępy, czego nie można powiedzieć o panach. Jeżeli chodzi o skład maści na rozstępy dla mężczyzn, nie różni się on znacząco od składu produktów tego typu przeznaczonych dla kobiet. 

Czytaj:

Bibliografia

  • Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, Warszawa 2005, s. 318-323. Kiełtyka-Dadasiewicz A., Rośliny w nowoczesnej kosmetologii. Monografia naukowa, Lublin 2016.
  • Zielińska A., Nowak I., Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, CHEMIK 2014, 68, 2, 103–110.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)