Maska nawilżająca do włosów kręconych i porowatych. Mocna

Szampony, odżywki i maski powinno się dobierać do typu i rodzaju włosów. Na większości opakowań kosmetyków znajdziemy informacje o tym, do jakich włosów są one przeznaczone. Nie zawsze jednak wiemy, jaki typ włosów posiadamy. Sprawdź, kiedy warto kupić maskę nawilżającą do włosów i co powinna mieć w składzie.
Kobieta rozsmarowuje na włosach maskę nawilżającą
Źródło:123RF

Spis treści

Maska nawilżająca do włosów 

Prawie każde włosy potrzebują nawilżenia. Pozbawione wilgoci będą suche, a z czasem zaczną się łamać, kruszyć i rozdwajać. Staną się włosami zniszczonymi. Żeby do tego nie dopuścić, warto stosować maskę do włosów nawilżającą

W przeciwieństwie do odżywki, maska zawiera silniej skoncentrowane składniki aktywne, a zatem powinna przynieść bardziej spektakularny efekt nawilżenia. Nawilżającej maski do włosów nie powinno się jednak stosować codziennie, gdyż może nadmiernie obciążyć włosy i będą wyglądały na przetłuszczone. Wystarczy nakładać ją raz lub dwa razy w tygodniu, a po każdym myciu nakładać odżywkę nawilżającą. Warto też dodatkowo stosować szampon o tym samym działaniu. Jeśli jednak nasze włosy są mocno wysuszone, maskę nawilżającą możemy stosować częściej. Nawet kilka razy w tygodniu.

Dla kogo jest nawilżająca maska do włosów? 

Po nawilżającą maskę do włosów zwykle sięgają posiadaczki włosów suchych. Zresztą na większości opakowań kosmetyków nawilżających znajdziemy napis – „do włosów suchych i zniszczonych”. Warto jednak zaznaczyć, że włosy suche i zniszczone to nie to samo. Pasma suche nie muszą bowiem być zniszczone. Przykładowo, włosami suchymi z natury są włosy kręcone. Jeśli nie będą one systematycznie nawilżane, z czasem zaczną się łamać i rozdwajać, czyli staną się włosami zniszczonymi. 

Włosy suche należą do pasm najbardziej podatnych na zniszczenia. Pozbawione są otoczki tłuszczowej przez co mają rozchylone łuski. Przy rozchylonych łuskach włosy tracą wilgoć, dlatego potrzebują nieustannego nawilżenia. Jeśli staną się zniszczone, będą potrzebować go jeszcze więcej, a dodatkowo także regeneracji, najlepiej z użyciem protein. Co ważne, osoby z włosami suchymi powinny uważać na proteiny, gdyż mogą one przyczynić się do jeszcze większego przesuszenia. 

Maska nawilżająca do włosów to także produkt dla osób z włosami skłonnymi do przetłuszczania się. Wbrew obiegowym i błędnym opiniom maski nakłada się także na włosy przetłuszczające się, zwłaszcza długie, które mimo pokrytego sebum skalpu, mogą mieć suche końcówki. W przypadku włosów tłustych warto jednak nakładać maskę przed myciem, co pozwoli uniknąć ewentualnego przeciążenia. 

Reklama

Maska nawilżająca do włosów kręconych

Podstawowy podział włosów dzieli je na cztery grupy: 

  • proste,
  • falowane,
  • kręcone, 
  • spiralki. 

Włosy proste są z reguły cienkie, miękkie i mogą mieć skłonność do przetłuszczania się. Falowane to najczęściej spotykany typ włosów w Polsce. Zwykle są cienkie i puszące się. Włosy kręcone należą do włosów suchych. One przede wszystkim potrzebują nawilżenia. Spiralki natomiast to włosy bardzo mocne pokręcone, więc wymagają podobnej pielęgnacji jak kręcone, lecz znacznie intensywniejszej. 

Maski nawilżające są stworzone z myślą o włosach kręconych oraz spiralkach, aczkolwiek pamiętajmy, że także włosy proste i falowane powinny mieć odpowiednią wilgotność. 

Maska nawilżająca do włosów wysokoporowatych

Rodzaj maski do włosów powinno się dobierać nie tylko do skrętu włosów, ale także ich porowatości. Włosy dzielimy na wysoko, nisko oraz średnioporowate.

Włosy niskoporowate charakteryzują się zamkniętymi łuskami, ciasno przylegającymi do kory włosa. To najbardziej pożądany typ włosów. Są odporne na uszkodzenia. Z natury wyglądają na zdrowe i lśniące, dlatego nie potrzebują intensywnej pielęgnacji. Co gorsza taka może je nadmiernie obciążyć i pozbawić naturalnego blasku. Do włosów niskoporowatych warto wybierać maski keratynowe i lekkie maski nawilżające– najlepiej z aloesem. 

Włosy wysokoporowate są przeciwieństwem niskoporowatych – są matowe, napuszone i dość szorstkie w dotyku. Mają uniesione łuski włosów przez co podatne na przesuszenie i zniszczenie. Pasma o wysokiej porowatości potrzebują większej troski. Maski nawilżająca do włosów wysokoporowatych to podstawa. Najlepiej jak będzie zawierała naturalne oleje – lniany, jojoba czy ze słodkich migdałów. Poza tym posiadaczki takich włosów powinny kupować maski z proteinami.

Reklama

Najlepsza maska nawilżająca do włosów

Jaką maskę nawilżającą do włosów warto kupić? Jeżeli zależy nam na nawilżeniu pasm, szukajmy w składzie maski przede wszystkim humektantów – to substancje, które zatrzymują wilgoć we włosach. 

Należą do nich:

Poza humektantami, maska nawilżająca do włosów powinna zawierać emolienty, które stworzą na włosach film ochronny i zapobiegną wydostawaniu się wilgoci z ich wnętrza. Do emolientów zaliczają się naturalne oleje, masła, woski i silikony. Warto postawić przede wszystkim na naturalne oleje. 

Do włosów niskoporowatych należy dobierać oleje małocząsteczkowe – m.in. kokosowy czy palmowy, a do wysokoporowatych oleje o dużych cząsteczkach – takie jak oliwa z oliwek, olej lniany, z awokado czy ze słodkich migdałów. 

Czytaj:

Bibliografia

  • Wormer E.J., Włosy – pielęgnacja i zdrowie, Warszawa 2007.
  • Konopacka-Brud I., Kosmetyki naturalne, czy „naturalne”?, CHEMIK 2010, 64, 10, 641-648.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!