NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Maska ochronna - przeciwwirusowa. Jednorazowa i wielorazowa

Odkąd na świecie zaczęła się rozprzestrzeniać epidemia koronawirusa, maski ochronne stały się tematem wielu dyskusji. Nadal tak naprawdę trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jaką skuteczność ma ich używanie. Zależy to od wielu czynników, jak rodzaj maseczki, sposób jej użytkowania oraz to, kto ją nosi – osoba zdrowa czy zakażona.
Kobieta z maska ochronną
Źródło: 123RF
Spis treści

Rodzaje masek ochronnych

Maski ochronne na twarz dotychczas kojarzone były przede wszystkim z pracownikami służby zdrowia. Jednak ostatnio – gdy w Polsce rozprzestrzeniać zaczęła się epidemia koronawirusa SARS-Cov-2 – coraz częściej widuje się osoby noszące maseczki antywirusowe w sklepach i na ulicach.

Czy ta praktyka jest skuteczna, pozwoli zatrzymać epidemię i uchronić się przed zakażeniem? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a nawet zdania ekspertów są na ten temat bardzo podzielone.

Skuteczność noszenia masek zależy od wielu czynników – przede wszystkim od ich rodzaju. Dostępne na rynku mają różne nazwy:

 • maska ochronna,
 • maska ochronna przeciwwirusowa,
 • maska antysmogowa,
 • maska przeciwpyłowa itd.

Wszystkie one działają na tej samej zasadzie – mają za zadanie nie przepuszczać małych cząsteczek do układu oddechowego użytkownika.

Czym więc się różnią? Przede wszystkim właśnie stopniem przepuszczalności. Przepuszczalność oznacza się symbolami:

 • FFP1
 • FFP2
 • FFP3

w kolejności od najbardziej do najmniej przepuszczalnych. Maska ochronna FFP3 jest najskuteczniejsza i zatrzymuje cząstki o wielkości 0,6 µm, jednak nawet ona nie gwarantuje pełnej ochrony przed koronawirusem, który jest dużo mniejszy.

Czy maska chroni przed koronawirusem?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową – poprzez drobne kropelki śliny lub innej wydzieliny fizjologicznej. Średnica takich kropelek wynosi od 20 do 300 µm, zatem większość masek je zatrzymuje. Dlaczego więc nie zaleca się wszystkim – chorym i zdrowym – noszenia ich poza domem?

Światowa Organizacja Zdrowia WHO na swojej stronie internetowej wyraźnie podkreśla swoje stanowisko, że noszenie masek zaleca się wyłącznie:

 • osobom kaszlącym i kichającym,
 • osobom zajmującym się bliskimi z podejrzeniem zakażenia.

Dlaczego osobom zdrowym nie zaleca się noszenia masek, np. podczas zakupów? Ponieważ żadna maska ochronna na twarz nie daje 100-procentowego zabezpieczenia przed koronawirusem, a jej niewłaściwe użytkowanie może dodatkowo potęgować ryzyko powstania innych infekcji. Warto pamiętać, że w przestrzeni między maską, a skórą gromadzi się wilgoć – środowisko idealne do rozwoju różnych drobnoustrojów.

Te same zalecenia znaleźć można na stronie Ministerstwa Zdrowia, w zakładce poświęconej informacjom o koronawirusie oraz na profilu Ministerstwa na Twitterze:

Źródło: Oficjalny profil na Twitterze Ministerstwa Zdrowia

Niektórzy eksperci jednak dowodzą, że noszenie maseczek przez wszystkie osoby przebywające w przestrzeni publicznej uchroniłoby przed nadmiernym rozprzestrzenianiem wirusa, ponieważ tzw. aerozol biologiczny osób zakażonych bezobjawowo byłby przez maseczki zatrzymywany. Do takiej opinii przychylają się np. niemieccy eksperci, o czym 3 kwietnia 2020 r. donosił dziennik Die Welt .

Jak prawidłowo używać maseczki ochronnej?

WHO na swojej stronie udziela również dokładnej instrukcji, jak maseczki ochronne na twarz powinny być używane, aby były skuteczne, a nie wyrządziły szkody.

 1. Przed założeniem maski ręce należy zdezynfekować płynem alkoholowym lub umyć wodą z mydłem.
 2. Nos i usta należy dokładnie zakryć maseczką, by nie było przerw między nią a skórą.
 3. Podczas noszenia maski, należy unikać jej dotykania, a w razie dotknięcia, zdezynfekować ręce.
 4. Kiedy maska robi się wilgotna, należy ją zdjąć i wymienić na nową. Maseczka ochronna jednorazowa może być użyta tylko raz.
 5. Zdejmować maskę należy, pociągając ją od tyłu (za gumki lub troczki), bez dotykania jej przodu. Zużytą maskę należy wyrzucić do zamkniętego pojemnika, a ręce zdezynfekować lub umyć wodą z mydłem.

Czy tak użytkowana maseczka chroni przed koronawirusem? Jeśli używa jej osoba zakażona, skutecznie chroni przez zakażeniem osoby ją otaczające.

zdrowie
Syrop z imbiru, miodu i cytryny - sposób na przeziębienie
Syrop z imbiru, miodu i cytryny stosowany jest od dawien dawna. Czy naprawdę jest taki skuteczny? Sprawdź, jak go przygotować
Przeczytaj artykuł

Maska ochronna – jednorazowa, wielorazowa, z filtrem

Maseczki ochronne na twarz dzielą się na:

 • jednorazowe
 • i wielorazowe.

Te pierwsze używane powinny być przede wszystkim przez personel medyczny. To kolejny powód, dla którego WHO nie zaleca ich używania przez osoby zdrowe – kiedy wszyscy zaczną korzystać z jednorazowych maseczek, może zabraknąć ich dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. Kiedy jednak maski jednorazowe używane są np. przez osoby kaszlące lub kichające, powinny być przy tym zachowane wszelkie środki ostrożności oraz odpowiednia higiena.

Na rynku dostępne są również maseczki ochronne wielorazowe. Gdzie je kupić? Są sprzedawane w internecie oraz w niektórych sklepach stacjonarnych (np. sklepach spożywczych czy wielobranżowych). Powinna być też zaopatrzona w nie każda apteka. Przykładem produktu wielorazowego użytku jest maska ochronna bawełniana. Uszyta jest z naturalnej tkaniny, dzięki czemu dobrze się w niej oddycha. Jej skuteczność nie jest jednak zbyt wysoka. Niektóre z nich mają jednak tzw. kieszonkę na filtr.

Maska ochronna z filtrem wykazuje wyższą skuteczność niż ta zrobiona tylko z tkaniny. Maskę ochronną bawełnianą można również uszyć samemu, ale należy wiedzieć, jak to zrobić, by dobrze przylegała i chroniła usta i nos.

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

 • https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks
 • https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie
 • https://www.welt.de/gesundheit/plus206624683/Coronavirus-Mund-Nasen-Schutz-fuer-Deutschland-empfohlen.html
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Darmowy jadłospis od NFZ. Jak skorzystać z diety DASH?
Produkty spożywcze dla osób z nadciśnieniem
Przeczytaj artykuł
Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Wirusy pod mikroskopem
Przeczytaj artykuł
Koronawirus w Egipcie: zasięg, miasta i statystyki epidemii
Koronawirus
Podobne artykuły
Darmowy jadłospis od NFZ. Jak skorzystać z diety DASH?
Koronawirus (COVID-19) – przyczyny, objawy i leczenie
Koronawirus w Egipcie: zasięg, miasta i statystyki epidemii
Pierwszy na świecie zastrzyk antykoncepcyjny dla mężczyzn
Test na koronawirusa – jak wygląda, ile trwa i gdzie kupić?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Jak wyciągnąć drzazgę? Spod paznokcia, skóry i z palca
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama