Nowy sklep

już ON-LINE

Masz chore serce? Sprawdź czy się szczepić przeciwko grypie

Od wielu lat obserwowano wzrost liczby zawałów serca i zgonów kardiologicznych w okresach epidemicznych grypy. Badania wykazały, że u pacjentów z chorobą wieńcową, którzy zaszczepili się przeciw grypie, ryzyko wystąpienia ostrych zespołów wieńcowych (OZW), hospitalizacji i zgonu jest znacznie mniejsze niż u niezaszczepionych.
 

Temat szczepień przeciwko grypie pojawia się co rok w okresie jesienno-zimowym. Jak bumerang powracają wówczas pytania, czy warto się szczepić i kto obowiązkowo powinien to robić. Wiele europejskich i amerykańskich towarzystw kardiologicznych jednoznacznie zaleca coroczne szczepienie przeciwko grypie wszystkim osobom z przewlekłymi chorobami serca i układu krążenia.

Grypa a zawał serca

Według badań około 1/4 zawałów serca poprzedza ostra infekcja układu oddechowego. Grypa może doprowadzić do ostrych zapaleń wieńcowych, przewlekłej niewydolności serca czy wirusowych zapaleń mięśnia sercowego i osierdzia, a każde z tych powikłań może zakończyć się zgonem pacjenta. Skutecznie mogą temu zapobiegać szczepienia - badania naukowe wykazują zmniejszenie o około 30% ryzyka wystąpienia poważnych incydentów sercowo-naczyniowych wśród pacjentów z chorobą wieńcową, zaszczepionych przeciw grypie, w porównaniu z grupą nieszczepioną. Wykazano bezspornie, że grypa - jako ostra ogólnoustrojowa infekcja i ostry stan zapalny - może destabilizować blaszkę miażdżycową i doprowadzać do OZW. Właśnie w oparciu o te dane grypę uznano za czynnik wyzwalający zawał serca wśród pacjentów z chorobą wieńcową.

Zobacz wideo: Choroby serca - niepokojące objawy

Inne grupy ryzyka

Nie tylko chorzy na serce powinni bezwzględnie zaszczepić się na grypę. Do grup zwiększonego ryzyka należą też osoby przewlekle cierpiące na schorzenia dróg oddechowych - astmę, przewlekłą chorobę oskrzelowo-płucną - oraz leczeni z powodu cukrzycy i niewydolności nerek. Podobnie jak dzieci i starsi po 50. roku życia, a więc osoby z definicji uważane za szczególnie wrażliwe na powikłania grypy. A wracając do chorób serca warto przypomnieć, że europejskie wytyczne zalecają szczepienie na grypę wszystkich kandydatów przygotowujących się do przeszczepu serca.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)