Masz chore serce? Sprawdź czy się szczepić przeciwko grypie

Od wielu lat obserwowano wzrost liczby zawałów serca i zgonów kardiologicznych w okresach epidemicznych grypy. Badania wykazały, że u pacjentów z chorobą wieńcową, którzy zaszczepili się przeciw grypie, ryzyko wystąpienia ostrych zespołów wieńcowych (OZW), hospitalizacji i zgonu jest znacznie mniejsze niż u niezaszczepionych.

Temat szczepień przeciwko grypie pojawia się co rok w okresie jesienno-zimowym. Jak bumerang powracają wówczas pytania, czy warto się szczepić i kto obowiązkowo powinien to robić. Wiele europejskich i amerykańskich towarzystw kardiologicznych jednoznacznie zaleca coroczne szczepienie przeciwko grypie wszystkim osobom z przewlekłymi chorobami serca i układu krążenia.

Grypa a zawał serca

Według badań około 1/4 zawałów serca poprzedza ostra infekcja układu oddechowego. Grypa może doprowadzić do ostrych zapaleń wieńcowych, przewlekłej niewydolności serca czy wirusowych zapaleń mięśnia sercowego i osierdzia, a każde z tych powikłań może zakończyć się zgonem pacjenta. Skutecznie mogą temu zapobiegać szczepienia - badania naukowe wykazują zmniejszenie o około 30% ryzyka wystąpienia poważnych incydentów sercowo-naczyniowych wśród pacjentów z chorobą wieńcową, zaszczepionych przeciw grypie, w porównaniu z grupą nieszczepioną. Wykazano bezspornie, że grypa - jako ostra ogólnoustrojowa infekcja i ostry stan zapalny - może destabilizować blaszkę miażdżycową i doprowadzać do OZW. Właśnie w oparciu o te dane grypę uznano za czynnik wyzwalający zawał serca wśród pacjentów z chorobą wieńcową.

Zobacz wideo: Choroby serca - niepokojące objawy

Inne grupy ryzyka

Nie tylko chorzy na serce powinni bezwzględnie zaszczepić się na grypę. Do grup zwiększonego ryzyka należą też osoby przewlekle cierpiące na schorzenia dróg oddechowych - astmę, przewlekłą chorobę oskrzelowo-płucną - oraz leczeni z powodu cukrzycy i niewydolności nerek. Podobnie jak dzieci i starsi po 50. roku życia, a więc osoby z definicji uważane za szczególnie wrażliwe na powikłania grypy. A wracając do chorób serca warto przypomnieć, że europejskie wytyczne zalecają szczepienie na grypę wszystkich kandydatów przygotowujących się do przeszczepu serca.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA