Masz dziecko? Pilnuj, by wystrzegało się papierosów

Badania opublikowane w „Journal of Adolescent Health" dowodzą, że palenie papierosów przez nastolatków może doprowadzić do osteoporozy w późniejszym ich życiu.

Już w szkole na lekcjach biologii i wychowania fizycznego dowiadujemy się, jak bardzo negatywny wpływ na organizm ma palenie papierosów. Do niedawna papierosom przypisywano odpowiedzialność za raka płuc, niedotlenienie, udar mózgu, zawał. Rządy krajów rozpoczęły walkę z tym nałogiem, wprowadzając zakaz palenia w miejscach publicznych, zaprzestano sprzedaży dzieciom i młodzieży do 18. roku życia, zaczęto uświadamiać ciężarne kobiety, by wystrzegały się nikotyny. Jak się okazuje, całkiem słusznie z jeszcze jednego powodu.

Skutki palenia papierosów

Badania przeprowadzone w Szpitalu Dziecięcym w Cincinnati dowodzą, że palenie papierosów przez młodzież w okresie wzrostu może z całym prawdopodobieństwem doprowadzić do osteoporozy w przyszłości.

osteoporoza-podstepna-choroba,33329.html">Osteoporoza to postępująca choroba metaboliczna całego szkieletu człowieka. Polega ona na zmniejszeniu gęstości kości. Ponadto dochodzi do zmiany jej wewnętrznej struktury, dzięki czemu cały szkielet staje się kruchy i podatny na urazy. Ochronnie na komórki tkanki kostnej działają estrogen (u kobiet) i testosteron (u mężczyzn). Palenie papierosów wpływa negatywnie na działanie tych hormonów, pobudzane do działania są natomiast komórki kościogubne, które rozpuszczają tkankę, prowadząc w efekcie do osteoporozy.

Zobacz wideo: Nowotwór płuc groźny dla palacza

Zobacz też: Pożegnanie z papierosem – 10 wskazówek przydatnych w walce z nałogiem.

Kościec człowieka osiąga swoją masę szczytową około 30. roku życia. Im bardziej ingerujemy i negatywnie oddziałujemy na nasz organizm w młodym wieku, tym większe spustoszenie siejemy i narażamy się na schorzenia w przyszłości. W porównaniu z niepalącymi nastolatkami, u dziewcząt palących wzrost gęstości kości był wyraźnie mniejszy. Po 40. roku życia mogą się u nich pojawić problemy związane z osteoporozą, co jest jeszcze jednym powodem, który powinien odwieść nasze pociechy od chęci palenia tytoniu.

Zobacz: Chcesz rzucić palenie? Zrób to dziś

Zobacz też: Kaszel palacza – objawy, leczenie i domowe sposoby

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA