Masz hemoroidy? Rady naszego eksperta

Ocena użytkowników

(liczba ocen 3)

Krwawisz podczas oddawania stolca? Koniecznie odwiedź proktologa

W trakcie oddawania stolca zauważam każdorazowo obecność jasno czerwonej krwi na papierze toaletowym. Do jakiego lekarza muszę się skierować i czy objaw ten oznacza dla mnie poważny problem?

Zobacz: hemoroidy-wstydliwy-problem,33476.html">Hemoroidy - wstydliwy problem

Przyczyny i leczenie hemoroidów

Piotr Maciaszczyk: Najczęstszą przyczyną krwawienia z odbytuguzki krwawnicze, nazywane także żylakami odbytu czy hemoroidami.  W zaawansowanej chorobie hemoroidalnej pacjent zauważa u siebie guzki na zewnątrz ujścia odbytu, które mogą się uwypuklać podczas parcia na stolec, a na papierze toaletowym pozostawiają jasno czerwoną krew.

Lekarzem do którego należy się udać jest chirurg proktolog. Właśnie proktologia jest dziedziną medycyny zajmującą się chorobami odbytu i  jelita grubego. 

Zobacz wideo: Czy hemoroidy mogą oznaczać raka?

Jeśli lekarz proktolog rozpozna guzki krwawnicze, poinformuje pacjenta także o stopniu zaawansowania choroby / stopnie I- IV/. To z kolei określi sposób leczenia od zachowawczego / maści, czopki, tabletki/ do leczenia operacyjnego włącznie. Należy pamiętać, że guzki krwawnicze nie są chorobą o podłożu nowotworowym.

Jak wspomniałem guzki krwawnicze są najczęstszą, ale nie jedyną przyczyną krwawień z odbytu. Pośród innych należy wymienić stan zapalny błony śluzowej jelita grubego, polipy, szczelinę odbytu czy raka jelita grubego.  Oczywiście rak jelita grubego jest chorobą niezwykle groźną dla chorego i tylko jego szybkie rozpoznanie stwarza szanse na skuteczne leczenie.

ek, az

 

Zobacz: 10 chorób, których wstydzimy się najbardziej

Temat miesiąca: Skuteczne sposoby na ból gardła