Masz łuszczycę? Nie musisz mieć depresji!

We współczesnym świecie liczy się piękne ciało.  Co jednak, gdy chorujemy i widać to gołym okiem? Oto wskazówki, jak – chorując na łuszczycę – nie dać się depresji.
 We współczesnym świecie liczy się piękne ciało. Presja związana z wymogami estetycznymi sprawia, że wiele osób cierpi na niskie poczucie własnej wartości, a nawet popada w depresję. Szczególnie dotyczy to osób chorych, których schorzenia wpływają na wygląd zewnętrzny. Taką chorobą jest m.in. łuszczyca. Oto wskazówki, jak – chorując na łuszczycę – nie dać się depresji.

Zobacz: Łuszczyca - jak ją leczyćPomoc chorym na łuszczycę

Dzielenie się troskami z osobami, które codziennie borykają się ze skutkami łuszczycy, może podnieść na duchu i pomóc uniknąć depresji lub przynajmniej zmniejszyć jej skutki. Większość osób, która korzysta z takiego wsparcia, twierdzi, że pozwoliło to im odzyskać poczucie kontroli, a niektórzy wierzą także, że przez to poprawiła się jakość ich życia. Dzięki psychicznemu wsparciu może nawet zmniejszyć się intensywność samej choroby. Kontaktów z innymi chorymi szukaj na spotkaniach grup wsparcia lub w internecie. O wielu rzeczach możesz porozmawiać na forach internetowych, zwłaszcza tych poświęconych zdrowiu ogólnie lub chorobom immunologicznym, dermatologicznym czy wreszcie – samej łuszczycy.Wbrew obiegowym przekonaniom, nasz stan psychiczny nie poprawia się, gdy ignorujemy stan rzeczy i unikamy informacji o skutkach choroby. Badania pokazują, że osoby, które są świadome medycznych uwarunkowań choroby, lepiej sobie z nią radzą. Spośród dostępnych źródeł wiedzy na temat łuszczycy najważniejszy jest oczywiście Twój dermatolog. Nie unikaj jednak czytania o chorobie – w książkach jej poświęconych czy w internecie. Warto być na bieżąco z osiągnięciami współczesnej medycyny i z wynikami badań ekspertów w zakresie leczenia łuszczycy na całym świecie, np. australijskiego naukowca dr. Michaela Tiranta.

Leki wspomagające leczenie łuszczycyJeśli cierpisz na ciężką łuszczycę i sądzisz, że Twoje leczenie nie daje dostatecznie dobrych rezultatów, możesz mieć wrażenie, że choroba wymyka się spod Twojej kontroli. Sprzyja to pogłębianiu się złego samopoczucia. Szukaj więc nowych sposobów leczenia łuszczycy i rozmawiaj o nich ze swoim dermatologiem. Powiedz mu także, jeśli czujesz się rozczarowany efektami stosowanej terapii. Nie jesteś w takiej sytuacji sam: średnio co druga osoba lecząca się na łuszczycę przyznaje, że jest niezadowolona z leczenia albo to zadowolenie jest umiarkowane. Dla dobrego samopoczucia ważne jest, by nie trzymać swoich wątpliwości dla siebie i by znajdować nowe, przynoszące dobre rezultaty metody leczenia.Czytaj też: Rybia łuska

Walka z depresją

Kiedy dopada Cię depresja i pojawia się kolejny rzut łuszczycowy, ćwiczenia to prawdopodobnie ostatnia rzecz, jaką chciałbyś robić. Jednak w takich momentach dopływ endorfin do naszego mózgu może być zbawienny. Badania dowodzą, że regularne ćwiczenia mogą być równie skuteczne w leczeniu depresji, jak leki przeciwdepresyjne.

Przebywanie w gronie znajomych i rodziny pozwala na zmniejszenie skutków depresji. Nie izoluj się więc, bo poczucie samotności nasila depresję. Przygarnij psa lub kota!Jeśli masz depresję, odczuwasz lęk lub gniew, istnieje ryzyko, że przyczyna tych problemów leży w czymś, co wydarzyło się kiedyś w Twoim życiu. Jednak odczucia te mogą być spowodowane tylko i wyłącznie łuszczycą. Wykwalifikowany psychiatra lub psycholog może pomóc odkryć, co jest przyczyną tych odczuć, a przede wszystkim – zmierzyć się z problemem.

Czytaj także: Psychologiczny aspekt łuszczycy…i wybierz te, które możesz zrobić jeszcze w tym tygodniu. Przez Twoje obniżone samopoczucie może Ci się wydawać, że nie sprawią Ci one radości, jednak tak nie jest. Spędzanie czasu na robieniu tego, co się lubi – choćby było to coś tak banalnego, jak słuchanie muzyki czy czytanie książki – odgrywa kluczową rolę w walce z depresją.

Choroba – zwłaszcza taka jak łuszczyca – ma głęboki wpływ na samopoczucie i psychikę pacjenta. Z drugiej strony także nasze samopoczucie i nastawienie są dla jej przebiegu – remisji i zaostrzeń – bardzo istotne. Dlatego warto dbać o swoją kondycję psychiczną i nie dopuszczać do depresji.

Na bazie informacji prasowej

Słowniczek chorego na łuszczycę czyli najważniejsze pojęcia związane z chorobą

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA