Masz po zimie wysuszone dłonie? To ci pomoże!

Skóra dłoni jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Jak o nią zadbać? Co pomoże na problem wysuszonych po zimie dłoni?

Zimą dłonie potrzebują szczególnej ochrony, ponieważ są niezwykle podatne na działanie czynników zewnętrznych, takich jak wiatr czy niska temperatura. Warto więc zadbać o dłonie, zwłaszcza jeśli zimą nie były odpowiednio pielęgnowane.

Delikatna skóra dłoni

Skóra dłoni jest bardzo delikatna. Stąd też narażona jest na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych i ma tendencję do pękania. Dzieje się tak zwłaszcza zimą – skóra staje się zaczerwieniona oraz szorstka, piecze i swędzi. Odpowiedzialna jest za to stosunkowo mała liczba gruczołów łojowych w okolicach dłoni. Warstwa ochronna jest dość cienka i nie zapobiega niekorzystnemu działaniu wiatru i niskiej temperatury. Oprócz tego skóra dłoni bardzo szybko ulega odwodnieniu, stąd częste podrażnienia.

Więcej: Zimowa ochrona skóry

Nieestetyczny wygląd

Podrażniona skóra dłoni wygląda nieestetycznie i na dodatek postarza. Podrażnienia skóry wywołują pieczenie i swędzenie, a czasem nawet nieprzyjemny ból. Zaczerwieniona i sucha skóra po zimie potrzebuje więc regeneracji. Istnieje mnóstwo skutecznych, domowych sposobów na przywrócenie dłoniom poprzedniego stanu.

Jak zadbać o dłonie po zimie?

Podczas mrozów konieczne jest stosowane kremów wysoko nawilżających, które chronią skórę przed niską temperaturą oraz odwodnieniem. Jeśli nie zadbałeś o to zimą, nic straconego – krem nawilżający będzie skuteczny również teraz, kiedy temperatury są nieco wyższe. Krem zregeneruje zniszczoną skórę dłoni. Ważne, by posiadał w składzie glicerynę, która nawilży i odżywi skórę. Krem powinien być gęsty i długo się wchłaniać.

Zobacz: 5 błędów, przez które zimą nabawisz się choroby

Kremy i żele nawilżające

By przywrócić skórze poprzednią kondycję, oprócz kremu warto stosować żele i mydła natłuszczające, i to nie tylko na przełomie zimy i wiosny, ale przez okrągły rok. Dzięki temu skóra nie będzie tak narażona na działanie czynników zewnętrznych. Pamiętaj również, by nie myć dłoni w gorącej wodzie, która wysusza skórę. Ważne też, by nosić rękawiczki zawsze, gdy jest chłodno, nie tylko w czasie zimy.

Domowy peeling

Dla skóry dłoni bardzo korzystne będzie również regularnie wykonywany peeling. Można go kupić w drogerii lub wykonać samodzielnie na dwa sposoby. W pierwszym z nich do zrobienia peelingu wykorzystuje się sól lub cukier oraz odrobinę oliwy. Po ich wymieszaniu wcieramy w dłonie.

Drugi peeling można przyrządzić z fusów od kawy i również wcierać w dłonie. Po każdym peelingu należy nałożyć na dłonie tłusty, odżywczy krem oraz nałożyć rękawiczki z materiału, dzięki czemu będzie się lepiej wchłaniał.

Siemię lniane na suche dłonie

Wiele kuchennych składników zawiera pożyteczne dla skóry składniki odżywcze. Jednym z nich jest siemię lniane. Przygotowana z niego kąpiel dla dłoni odżywi, natłuści i nawilży skórę, odbudowując naturalną barierę ochronną. Wystarczy zalać łyżeczkę siemienia lnianego gorącą wodą i odczekać kilka minut, aż pojawi się gęsty śluz. Następnie dłonie należy zamoczyć na 15-20 minut.

Czytaj też: Co może oznaczać swędzenie skóry?

Czytaj też: Parafina na dłonie - jak zrobić regenerujący zabieg parafinowy?

Zobacz: Parafina na stopy i dłonie - zabieg i efekty

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: W jakich okolicznościach najczęściej korzystasz z plastrów z opatrunkiem?

  Przy skaleczeniach

  Przy odciskach i pęcherzach (np. na stopach)

  Przy stłuczeniach z naruszeniem skóry

  Przy oparzeniach

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA