Zaburzenia węchu - przyczyny, objawy i leczenie

Zaburzenia węchu mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie – zapachy zlewają się w jeden, potrawy nie smakują tak samo, pojawia się trudność w ustaleniu źródła zapachu. Być może to hiposmia, czyli zaburzenie węchu.
Kobieta trzymająca dłoń na zatokach
Źródło: 123RF

Spis treści

Czym jest węch?

Węch stanowi jeden z ważniejszych zmysłów, dzięki któremu możemy odbierać bodźce ze środowiska, dlatego nie należy lekceważyć tego typu objawów. Węch ostrzega nas przed niebezpiecznymi, toksycznymi substancjami, na przykład środkami chemicznymi, trującymi pokarmami czy zepsutym pożywieniem.

Brak węchu ma bezpośredni wpływ na utratę apetytu, przyczyniając się do problemów z odżywianiem, może też w znacznym stopniu wpłynąć na jakość życia seksualnego.

Przyczyny zaburzenia węchu

Choroba zwana hiposmią to zmniejszona zdolność do odczuwania zapachów. Nie jest odbierana tak, jak uszkodzenie czy utrata innych zmysłów, ale może w znacznym stopniu wpłynąć na jakość życia.

Hiposmia bywa objawem chorób wywołujących zmiany zachodzące w jamie nosowej, a zwłaszcza jego górnej części, w której znajdują się okolice węchowe. 

Wpływ na zaburzenia węchu mogą mieć dolegliwości związane z budową nosa lub chorobami, które rozwijają się w jamach nosowych. Bywa także objawem rozwijających się chorób, takich jak choroba Alzheimera czy Parkinsona w przypadku osób starszych. Do problemów z powonieniem mogą przyczynić się infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych lub choroby jamy nosowej oraz zatok, a także urazy głowy.

Hiposmia jest bardzo charakterystyczna dla osób cierpiących na alergię. W przypadku zaostrzenia objawów mogą pojawić się problemy z powonieniem. Oprócz tego węch zostaje zaburzony przez rozwijające się w jamie nosowej polipy – obrzęk błony śluzowej, który doprowadza do rozrostu tkanki i zbierania się płynu, co skutkuje nie tylko zaburzeniem węchu, ale także bólem głowy, ropnym nieżytem nosa oraz przekształceniem głosu.

Wpływ na działania receptorów węchu mają wpływ czynniki zewnętrzne. Przyjmowanie leków na nadciśnienie oraz padaczkę, wdychanie dymu tytoniowego i innych zanieczyszczeń, nieodpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu – wszystko to wpływa na pogłębiające się problemy z powonieniem. Oprócz tego pogarszający się węch może towarzyszyć niedoczynności tarczycy lub chorobom układu nerwowego.

Reklama

Objawy zaburzenia węchu

Pierwsze objawy zaburzenia węchu mogą zostać zlekceważone, ponieważ pojawiają się problemy z wyczuciem silniejszych zapachów, niewynikające na przykład z zagęszczenia śluzówki nosa w wyniku infekcji.

Następnie mogą pojawić się problemy z odczuwaniem bliższych woni, na przykład podczas jedzenia. Potrawy tracą aromat oraz smak, co może stanowić dyskomfort. Problem ten może się pogłębiać, doprowadzając do złego samopoczucia i depresji.

Leczenie zaburzenia węchu

Leczenie hiposmii zależy przede wszystkim od przyczyny zaburzenia. Odpowiednio przeprowadzone badania oraz wywiad pozwolą na potwierdzenie, czy problemy z powonieniem wynikają z zakażenia jamy nosowej lub zatok, czy też są jednym z objawów alergii bądź postępującej choroby.

Konieczne mogą okazać się badania u laryngologa, który zaleci RTG zatok oraz jam nosowych. Jeśli potwierdzi pojawienie się polipów, konieczny będzie zabieg chirurgiczny.

Zobacz: Życie bez smaku i zapachu

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)

16736
Pytanie: Co jest dla Ciebie priorytetem przy wyborze środków chłonnych?

  Skuteczność wchłaniania moczu

  Ochrona przed nieprzyjemnym zapachem

  Idealne dopasowanie

  Wygoda stosowania

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!