} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Masz syndrom chronicznego zmęczenia? Unikaj tych produktów

Odpowiednia dieta może dodać nam energii, albo spowodować osłabienie organizmu. Sprawdź, jakich produktów powinieneś unikać, jeśli cierpisz na syndrom chronicznego zmęczenia.
zmęczenie
Źródło: 123RF
Spis treści

Bóle mięśni, głowy oraz zaburzenia psychiczne to objawy zespołu chronicznego zmęczenia. Odpowiada za niego nie tylko stres i osłabiona odporność, ale także nieodpowiednia dieta. Niektóre pokarmy mogą pogorszyć objawy, a inne je złagodzić.

Sprawdź, jakie produkty wyeliminować z diety, by poprawić samopoczucie.

Reklama

Kawa

Kawa pobudza organizm, wzmacnia koncentrację i motywuje do działania. Osoby cierpiące na zespół chronicznego zmęczenia powinny jednak ograniczyć jej spożywanie. Kofeina, zawarta w kawie pobudza i zakłóca sen, który jest kluczowy przy łagodzeniu tego typu schorzeniań. Kawa pita w nadmiarze, może wywoływać też lęki i zaburzenia psychiczne. jak sobie pomóc? Należy pić kawę bezkofeinową lub ograniczyć jej ilośc do pół filiżanki dziennie.

Cukier

Gdy jesteśmy zmęczeni sięgamy po zastrzyk energii w postaci słodyczy. Cukier daje nam szybkiego kopa, podnosząc poziom glukozy we krwi. Niestety po nagłym skoku, poziom glukozy we krwi równie nagle opada. Wtedy dopada nas jeszcze większe zmęczenie. Dbajmy o to, żeby wyeliminować z diety produkty zawierające syrop kukurydziany, cukier biały lub brązowy. Zamiast tego lepiej dosłodzić napój miodem albo syropem daktylowym. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zastąpienie słodyczy owocami. Zawarty w nich cukier doda nam energii i zaspokoi ochotę na „coś słodkiego”. Przy okazji dostarczymy do organizmu cenne witaminy i błonnik.

Smażone frytki

Podczas smażenia w bardzo wysokiej temperaturze uwalniane są szkodliwe wolne rodniki. To one powodują stany zapalne w organizmie, a także wzmagają ryzyko zachorowania na nowotwory. Zamiast smażonych potraw lepiej zdecydować się na gotowane lub pieczone.

Reklama

Biały ryż i makaron

Któż nie kocha makaronów? Pasta jest jednym z najpopularniejszych dań nie tylko we Włoszech. Okazuje się jednak, że złe samopoczucie może być konsekwencją zbytniej miłości do makaronów. Biały ryż i makaron zawierają dużo węglowodanów. Dzięki temu bardzo szybko dodają nam energii. Niestety poziom cukru we krwi po takim posiłku nagle spada, powodując jeszcze większe uczucie zmęczenia. Jak temu przeciwdziałać? Najlepiej do makaronu lub ryżu dodać dużą ilość warzyw zawierających błonnik, który pomoże ustabilizować poziom cukru we krwi. Biały makaron lepiej zastąpić pełnoziarnistym, a biały ryż, brązowym. Organizm wolniej je metabolizuj, dzięki czemu zapewnia stałe dostawy energii.

Reklama

Tłuszcz

Wyeliminowanie tłuszczu z diety jest niezwykle trudne. Tłuszcze zawarte są bowiem nie tylko w ciastach, margarynie, przetworzonej żywności ale nawet w niewinnej śmietance do kawy. Jak sobie poradzić? Prosto. Zamiast śmietanki do kawy, wybierzmy mleko. Unikajmy przetworzonej żywności i słodyczy. Jeśli mamy ochotę na coś słodkiego, sami upieczmy ciasto. Będzie zdrowsze. Najlepsze są z wysokoą zawartością kakao, które jest bogate w polifenole i pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa objawy zmęczenia psychicznego
Czym jest zmęczenie psychiczne? Poznaj sposoby walki z jego objawami
Symbol zdrowia psychicznego
Zdrowie psychiczne - jak o nie dbać i co je niszczy?
Mężczyzna odczuwa zmęczenie w pracy
Po czym poznać zmęczenie i jak je pokonać?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!