Nowy sklep

już ON-LINE

Masz zapalenie zatok? Sprawdź czy zęby są zdrowe

Zapalenie zatok szczękowych w większości przypadków jest wywoływane przez wirusowe infekcje górnych dróg oddechowych, podobnie, jak stany zapalne innych zatok. Jednak w 30 procentach przyczyny należy szukać w chorobach zębów i przyzębia. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zapalenia zatok szczękowych jest także regularne pływanie, nurkowanie i palenie papierosów.
zatoki
Źródło: 123RF

Spis treści

Zatoki szczękowe są największymi zatokami przynosowymi, jedna komora ma powierzchnię ok. 20 cm sześciennych. Zlokalizowane między dnem oczodołu, jamą nosową a linią górnych zębów, sąsiadują z korzeniami zębów trzonowych (siódemkami, szóstkami i ósemkami). Między światłem zatoki szczękowej, a korzeniami zębów trzonowych jest zaledwie ok. 2 mm odległości. Czasem zatoki szczękowe potrafią być tak duże, że sięgają trójek i dwójek.

Dolegliwości związane ze stanem zapalnym zatok szczękowych są bardzo częste, ale występują głównie u starszej młodzieży i osób dorosłych. Wynika to z faktu, że choć 90 procent noworodków rodzi się już z zatokami szczękowymi, to rozwijają się one i w pełni napowietrzają, dopiero u dzieci między 10. a 15. rokiem życia.

Wirusowe zapalenie zatok szczękowych

Szacuje się, że większość przypadków zapalenia zatok szczękowych wywołują wirusy, które są odpowiedzialne za popularne infekcje górnych dróg oddechowych. Występują przy katarach, niedrożności nosa, stanach zapalnych gardła. Obrzęk błony śluzowej nosa i zatok powoduje, że zaburzona zostaje funkcja samooczyszczania się zatok z wydzieliny. Zablokowane ujście między zatoka a jamą nosa i brak możliwości wentylacji, sprzyjają gromadzeniu się śluzu w komorze oraz wzrostowi ciśnienia w zatoce. Pacjent odczuwa wtedy ból po obu stronach nosa, nasilający się przy pochylaniu głowy do przodu, który promieniuje od zębów do oczodołów.

Przy wirusowym podłożu zapalenia zatok szczękowych lekarz zaleci krople do nosa udrożniające przepływ wydzieliny, leki mukolityczne zmniejszające lepkość śluzu, leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Pomocne będzie też płukanie zatok solą morska lub irygacja specjalnymi preparatami dostępnymi w aptekach.

Bardzo często zdarza się jednak, że wirusowe zapalenie zatok szczękowych przechodzi w zapalenie bakteryjne, które jest dużo groźniejsze, bo może prowadzić do powstania ropnia w zatokach, zainfekowania innych zatok i ośrodkowego układu nerwowego. Bezwzględnie konieczna jest wtedy konsultacja z laryngologiem, który może zdecydować o płukaniu zatok i antybiotykoterapii.

 

Reklama

Zębopochodne zapalenie szczękowe

Rozwojowi stanów zapalnych zatok szczękowych sprzyja też ich skomplikowana budowa. Szacuje się, że 30 procent przypadków jest związanych z chorobami zębów, bo stan zapalny, który toczy się w korzeniach zębów trzonowych, potrafi rozprzestrzenić się na zatokę szczękową. Dzieje się tak, gdy zostanie zniszczona cieniutka blaszka kostna oddzielająca korzenie zębów od zatoki szczękowej. Do zatoki przedostają się wtedy streptokoki, enterobakterie i bakterie Gram ujemne, w zatoce mogą tworzyć się polipy, ropnie i inne zmiany patologiczne. 

W przeciwieństwie do zapalenia wywołanego wirusem, które jest obustronne, zębopochodne zapalenie zatok szczękowych zawsze jest jednostronne. Dolegliwość pojawia się w miejscu, gdzie występują choroby miazgi zębów lub torbiele okołowierzchołkowe.

Zapalenie zatok szczękowych może być również skutkiem ubocznym źle przeprowadzonego leczenia kanałowego, gdy podczas poszerzania kanałów stomatolog przebije się do zatoki i dostaną się do niej fragmenty korzenia, algamatu lub materiał z wypełniania kanałów.

Bardzo często zapalenie zatok szczękowych wywołuje przetoka ustno-zatokowa, jaka może powstać po usunięciu górnych zębów przedtrzonowych lub trzonowych (zwłaszcza szóstki). Przetoka jest niebezpieczna, ponieważ ułatwia przemieszczanie się zakażeń z jamy ustnej do zatok i do mózgu, dlatego w ciągu 24 godzin od jej pojawienia się, powinna zostać zamknięta.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)