Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Mata sensoryczna - dla dzieci, niemowląt

Mata sensoryczna zapewnia rozwój poprzez zabawę już od pierwszych tygodni życia niemowlęcia. To nie tylko wygodne miejsce do zabawy, ale też mnóstwo atrakcji dla maluszka, pełnych kontrastowych kolorów i intrygujących dźwięków. Jaką matę wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Dziecko na macie sensorycznej
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest mata sensoryczna?

Mata sensoryczna to wyjątkowa zabawka edukacyjna, zaprojektowana tak, by stymulować rozwój i integrację zmysłów niemowlęcia, a także kształtować umiejętności manualne i ruchowe dziecka. Wyposażona jest w elementy interaktywne, które dopasowane są do umiejętności poznawczych malucha, tak by angażować jego uwagę przez dłuższy czas.

Mata sensoryczna w naturalny sposób pobudza aktywność niemowlęcia, zachęcając je do tego, by na swój sposób zaczęło poznawać świat. Dzięki temu dziecko samodzielnie bawi się, uczy i rozwija. Maty sensoryczne przeznaczone są dla dzieci w wieku noworodkowym i niemowlęcym.

Reklama

Jakie zmysły pobudza mata sensoryczna dla dzieci?

Mata sensoryczna dla dzieci pobudza i wspiera integrację wielu zmysłów jednocześnie:

  • zabawki w kontrastowych kolorach i geometrycznych formach, a także duże lusterko, rozwijają zmysł wzroku;
  • różnorodność faktur zastosowanych materiałów stymuluje zmysł dotyku;
  • elementy szeleszczące, piszczące oraz grzechotki oddziałują na zmysł słuchu.

Dodatkowo obserwując, dotykając i bawiąc się, dziecko trenuje zmysły czucia głębokiego, czyli świadomości własnego ciała, a także równowagi oraz położenia w przestrzeni.

Reklama

Czym się wyróżnia kontrastowa mata sensoryczna?

Kontrastowa mata sensoryczna ma prostą formę i ograniczone kolory. Jej główne wzory to koła, kropki, pasy, trójkąty, w zaledwie trzech kolorach: czarnym, czerwonym i białym. Dlaczego? Badania naukowe dowodzą, że noworodki i niemowlęta do około 3 miesiąca życia dostrzegają wyłącznie silne kontrasty, a jedyne barwy, jakie rejestruje ich oko, to czerń, czerwień i biel.

Pozostałe kolory nie są dostrzegane przez oko niemowlęcia i zlewają się w mało znaczącą szarość. Nie są więc interesujące i angażujące. W odróżnieniu od zwykłych wielobarwnych zabawek, mata kontrastowa wykorzystuje więc potencjał dziecka na wczesnym etapie jego rozwoju.

Reklama

Jak maty sensoryczne rosną razem z dzieckiem?

Maty sensoryczne rosną razem z dzieckiem. Początkowo, gdy dziecko bawi się w pozycji leżącej, rozwieszone na pałąkach zabawki są dla niego bardzo interesujące. W kolejnych miesiącach, gdy maluch zaczyna siadać, pałąki można odpiąć, a mata będzie służyć jako bezpieczne miejsce do zabawy. Korzystając z niej, maluch nigdy nie będzie się nudzić.

Maty wyposażone są w zabawki, które na długo powinny przykuć uwagę dziecka: grzechotkę, gryzak, elementy wydające dźwięki, kolorowe tasiemki oraz lusterko, w którym niemowlę obserwować będzie swoje odbicie. Zabawki z łatwością można przypiąć w dowolnym miejscu na pałąkach, a gdy dziecko będzie nieco starsze, zdjąć i podać do samodzielnej zabawy. Należy wybierać maty, które od spodu wyposażone są w warstwę izolującą i antypoślizgową, aby zapewnić ciepło i bezpieczeństwo maluchowi.  

Reklama

Cena maty sensorycznej dla niemowlaka

Ile kosztuje mata sensoryczna? Cena, w zależności od modelu i sklepu, waha się zazwyczaj w granicach 180-250 złotych. Co ważne, niektóre modele mat można rozbudowywać o dodatkowe elementy znajdujące się w asortymencie producenta, w tym zabawki sensoryczne, takie jak lusterko, książeczka kontrastowa, karuzela kontrastowa, czy zawieszka do wózka.

Kupując matę sensoryczną należy zwrócić uwagę na jakość wykonania, zastosowane materiały i bezpieczeństwo stosowania potwierdzone certyfikatem (znak CE). Sama mata, jak też wszystkie podwieszane do niej zabawki, powinny być miękkie i przyjazne w dotyku. Dlatego warto jest stawiać na wyroby wyłącznie sprawdzonych producentów.

Bibliografia

  • Tadeusz Paweł Wasilewski, Integracja sensoryczna i jej znaczenie dla funkcjonowania i rozwoju mowy dziecka, Pediatr Med Rodz 2018, 14 (1)
  • Canpol babies sensoryczna mata do zabawy SENSORY TOYS, https://canpolbabies.com/pl_PL/canpol-babies-sensoryczna-mata-do-zabawy-sensory-toys-p1807098
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje
Niemowlę w kąpieli
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Sterylizator do butelek i smoczków – jak działa? Jaki wybrać?
Butelki w sterylizatorze
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Pomarańczowa gruszka do nosa
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Dziecko z ręką w gipsie
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?
Dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi
Zabawki sensoryczne - dla dzieci, niemowląt. Jak działają?
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!