Mata sensoryczna - dla dzieci, niemowląt

Mata sensoryczna zapewnia rozwój poprzez zabawę już od pierwszych tygodni życia niemowlęcia. To nie tylko wygodne miejsce do zabawy, ale też mnóstwo atrakcji dla maluszka, pełnych kontrastowych kolorów i intrygujących dźwięków. Jaką matę wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Dziecko na macie sensorycznej
Źródło: 123RF

Spis treści

Czym jest mata sensoryczna?

Mata sensoryczna to wyjątkowa zabawka edukacyjna, zaprojektowana tak, by stymulować rozwój i integrację zmysłów niemowlęcia, a także kształtować umiejętności manualne i ruchowe dziecka. Wyposażona jest w elementy interaktywne, które dopasowane są do umiejętności poznawczych malucha, tak by angażować jego uwagę przez dłuższy czas.

Mata sensoryczna w naturalny sposób pobudza aktywność niemowlęcia, zachęcając je do tego, by na swój sposób zaczęło poznawać świat. Dzięki temu dziecko samodzielnie bawi się, uczy i rozwija. Maty sensoryczne przeznaczone są dla dzieci w wieku noworodkowym i niemowlęcym.

Jakie zmysły pobudza mata sensoryczna dla dzieci?

Mata sensoryczna dla dzieci pobudza i wspiera integrację wielu zmysłów jednocześnie:

  • zabawki w kontrastowych kolorach i geometrycznych formach, a także duże lusterko, rozwijają zmysł wzroku;
  • różnorodność faktur zastosowanych materiałów stymuluje zmysł dotyku;
  • elementy szeleszczące, piszczące oraz grzechotki oddziałują na zmysł słuchu.

Dodatkowo obserwując, dotykając i bawiąc się, dziecko trenuje zmysły czucia głębokiego, czyli świadomości własnego ciała, a także równowagi oraz położenia w przestrzeni.

Czym się wyróżnia kontrastowa mata sensoryczna?

Kontrastowa mata sensoryczna ma prostą formę i ograniczone kolory. Jej główne wzory to koła, kropki, pasy, trójkąty, w zaledwie trzech kolorach: czarnym, czerwonym i białym. Dlaczego? Badania naukowe dowodzą, że noworodki i niemowlęta do około 3 miesiąca życia dostrzegają wyłącznie silne kontrasty, a jedyne barwy, jakie rejestruje ich oko, to czerń, czerwień i biel.

Pozostałe kolory nie są dostrzegane przez oko niemowlęcia i zlewają się w mało znaczącą szarość. Nie są więc interesujące i angażujące. W odróżnieniu od zwykłych wielobarwnych zabawek, mata kontrastowa wykorzystuje więc potencjał dziecka na wczesnym etapie jego rozwoju.

Jak maty sensoryczne rosną razem z dzieckiem?

Maty sensoryczne rosną razem z dzieckiem. Początkowo, gdy dziecko bawi się w pozycji leżącej, rozwieszone na pałąkach zabawki są dla niego bardzo interesujące. W kolejnych miesiącach, gdy maluch zaczyna siadać, pałąki można odpiąć, a mata będzie służyć jako bezpieczne miejsce do zabawy. Korzystając z niej, maluch nigdy nie będzie się nudzić.

Maty wyposażone są w zabawki, które na długo powinny przykuć uwagę dziecka: grzechotkę, gryzak, elementy wydające dźwięki, kolorowe tasiemki oraz lusterko, w którym niemowlę obserwować będzie swoje odbicie. Zabawki z łatwością można przypiąć w dowolnym miejscu na pałąkach, a gdy dziecko będzie nieco starsze, zdjąć i podać do samodzielnej zabawy. Należy wybierać maty, które od spodu wyposażone są w warstwę izolującą i antypoślizgową, aby zapewnić ciepło i bezpieczeństwo maluchowi.  

Cena maty sensorycznej dla niemowlaka

Ile kosztuje mata sensoryczna? Cena, w zależności od modelu i sklepu, waha się zazwyczaj w granicach 180-250 złotych. Co ważne, niektóre modele mat można rozbudowywać o dodatkowe elementy znajdujące się w asortymencie producenta, w tym zabawki sensoryczne, takie jak lusterko, książeczka, czy zawieszka.

Kupując matę sensoryczną należy zwrócić uwagę na jakość wykonania, zastosowane materiały i bezpieczeństwo stosowania potwierdzone certyfikatem (znak CE). Sama mata, jak też wszystkie podwieszane do niej zabawki, powinny być miękkie i przyjazne w dotyku. Dlatego warto jest stawiać na wyroby wyłącznie sprawdzonych producentów.

Czytaj też:

Bibliografia

  • Tadeusz Paweł Wasilewski, Integracja sensoryczna i jej znaczenie dla funkcjonowania i rozwoju mowy dziecka, Pediatr Med Rodz 2018, 14 (1)
  • Canpol babies sensoryczna mata do zabawy SENSORY TOYS, https://canpolbabies.com/pl_PL/canpol-babies-sensoryczna-mata-do-zabawy-sensory-toys-p1807098

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!