Medyczne odkrycia 2014 roku

Mijający właśnie 2014 rok stał pod znakiem wielu pożytecznych i zarazem ciekawych odkryć. Świadczy o tym chociażby przyznanie tegorocznej Nagroda Nobla i inne mniejsze dokonania, które skupiają się na rozwiązywaniu zagadek ludzkiego organizmu.

Nagroda Nobla dla medycyny

Co prawda odkrycia nagradzane Nagrodą Nobla zawsze rozpoczynają się znacznie wcześniej, ale to właśnie zwieńczenie długoletnich badań nagradzane jest najbardziej prestiżową dla medycyny nagrodą. To wyróżnienie otrzymali w mijającym roku naukowcy, których odkrycie może przyczynić się do rozwoju nowych metod leczenia.

Okrycie wewnętrznego urządzenia GPS

Nagrodę otrzymali doktorzy May Britt Moser, Edvard Moser oraz John O’Keefe, którzy odkryli komórki mózgowe odpowiedzialne za orientację w przestrzeni. Pierwsze kroki w kierunku tego odkrycia poczyniono już w 1971 roku, kolejne ważne badania miały miejsce w 2005 roku. Małżeństwo naukowców odkryło tak zwane komórki siatkowe, które odpowiadają za nasz system pozycjonowania. Media nadały mu wówczas miano wewnętrznego GPS-a, czyli wrodzonej zdolności do odnajdywania się w przestrzeni.

Nadzieja dla chorych na Alzheimera

Odkrycie to daje nadzieję na leczenie choroby Alzheimera – ponieważ to właśnie komórki siatkowe ulegają uszkodzeniu w trakcie rozwoju choroby. Badania noblistów przyczynią się w dużym stopniu do lepszego poznania wciąż nieuleczalnej choroby i możliwe, że w przyszłości znajdzie się skuteczny lek na Alzheimera.

Najnowszy raport WHO

Jednym z ważniejszych głosów nauki był raport Światowej Organizacji Zdrowia, dotyczący odporności chorób zakaźnych na antybiotyki, które uznano za największe globalne zagrożenie dla zdrowia na świecie. Podobnie wnioski wysunięto wobec choroby polio, która jest jedną z najszybciej rozwijających się chorób na świecie.

Antybiotyki przestają być skuteczne w walce z takimi chorobami zakaźnymi, jak rzeżączka czy posocznica, które znów mogą stać się groźne dla zdrowia. Stąd też podjęto działania mające na celu odnalezienie skuteczniejszego sposobu na leczenie tych chorób, a także rozpoczęto promowanie profilaktycznego stylu życia.

Czytaj też: Raport WHO: antybiotyki przestają działać!

Badania nad mitami żywieniowymi

Rok 2014 przyniósł również ciekawe odpowiedzi dotyczące wiedzy na temat zdrowego odżywania. Naukowcy z University College w Londynie udowodnili, że spożywanie minimum siedmiu porcji warzyw i owoców dziennie zmniejsza ryzyko śmierci o 42 procent. Jeśli porcje te są znacznie ograniczone, istnieje większe ryzyko wystąpienia poważnych chorób.

Wino i herbata dla życia

Podobnym badaniom poddano oddziaływanie wina oraz herbaty na organizm. Naukowcom nie od dziś wiadomo, że oba napoje mają niewątpliwy wpływ na zdrowie, wciąż jednak dowiadują się na ich temat nieco więcej.

W mijającym roku potwierdzono, że czerwone wino co prawda wpływa pozytywnie na układ krwionośny, ale pod warunkiem, że osoba spożywająca ten rodzaj alkoholu regularnie uprawia ćwiczenia fizyczne. Tylko w takich warunkach możliwe jest zapobieganie chorobom układu krążenia. Samo picie czerwonego wina nie ma więc wpływu na pracę serca.

Naukowcy przyjrzeli się również herbatom, których wartości odżywczych nie sposób przecenić. Badania naukowe potwierdziły tezę, że regularne picie herbat zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia oraz wynikających z tego konsekwencji aż o 24 procent, w stosunku do ogólnej śmiertelności na choroby krążeniowo-naczyniowe.

Poznaj: Zaskakujące właściwości herbaty

Badania nad żywnością ekologiczną

W 2014 roku miały miejsce ważne badania nad żywnością ekologiczną. Wnioski pokazują między innymi, że ogół żywności pozyskanej z upraw ekologicznych zawiera aż o 70 procent przeciwutleniaczy więcej, niż warzywa i owoce uprawiane metodą tradycyjną. Okazuje się również, że żywność ekologiczna zawiera znacznie mniej metali ciężkich.

Z badań wypływa ciekawy wniosek – regularne spożywanie warzyw i owoców pochodzących z upraw ekologicznych zaspokaja zapotrzebowanie na dwie porcje, konieczne do prawidłowej pracy organizmu. Uprawy ekologiczne, jak sugerują badania, mogą być znacznie zdrowsze od warzyw i owoców uprawianych w tradycyjny sposób.

Wykorzystanie komórek macierzystych

Badania nad komórkami macierzystymi w 2014 roku wykazały, że mogą zostać wykorzystane  między innymi w leczeniu cukrzycy czy choroby Parkinsona. Naukowcy z Harvardu udowadniają dzięki swoim badaniom, że ludzkie komórki macierzyste są w stanie wyprodukować insulinę, potrzebną do leczenia cukrzycy typu 2.

Nieco inne wnioski wysunęli naukowcy w Szwecji. Ogłosili, że badania nad komórkami macierzystymi mogą przyczynić się do odkrycia leku na chorobę Parkinsona. Pozytywne wyniki dały badania nad komórkami szczurów, jednak już dziś rozważa się rozpoczęcie badań klinicznych na ludziach – będzie do możliwe już za 2-3 lata.

Czytaj też: Przyszłość medycyny. Drukarki 3D i bioroboty zamiast leków?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA