Nowy sklep

już ON-LINE

Meteoropatia. Uczulenie na pogodę?

Z medycznego punktu widzenia meteoropatia nie jest chorobą. Mimo to w momencie nagłej zmiany aury zdarza nam się złe samopoczucie i nieprzyjemne dolegliwości. Jak nasz organizm reaguje na zmianę pogody?

Spis treści

Chorzy na pogodę

Niemal co drugi Polak skarży się na różne dolegliwości towarzyszące zmianom pogody. Odczucia te są jednak bardzo indywidualne i zależą od stanu zdrowia. Osoba chora może stać się bardziej wrażliwa na zmienność pogody, niż osoba zdrowa.

 

Objawy meteoropatii

Szacuje się, że prawie 60% populacji odczuwa na swoim organizmie zmiany pogody. Do najczęstszych objawów należą: bóle głowy, łamanie w kościach, ból stawów, uczucie osłabienia, senność, zmęczenie, apatia. Dolegliwości te potrafią wyraźnie dać we znaki w trakcie chłodnej, deszczowej pogody, zwłaszcza jesienią oraz zimą.

Poważniejsze objawy pojawiają się u osób chorych na cukrzycę, po operacjach, mających problemy z sercem lub żołądkiem. Ból jest wyraźnie odczuwany w miejscach dotkniętych chorobą oraz w okolicach operowanych częściach ciała.

Czytaj też: Na przekór pogodzie – sezonowe zaburzenia nastroju

Reklama

Coraz więcej meteoropatów

Zdaniem specjalistów coraz więcej osób odczuwa niekorzystne zmiany klimatu. Złe samopoczucie dotyka osób z osłabioną odpornością. Wówczas diametralna zmiana temperatury może doprowadzić do zakażenia wirusowego, na przykład na początku wiosny lub jesieni.

Podatni na zmiany pogody są również mieszkańcy miast. Narażone na meteoropatię są zwłaszcza kobiety, odczuwające dodatkowo zmiany hormonalne w organizmie. Dlatego wśród meteoropatów najwięcej jest kobiet po 50. roku życia.

Niebezpieczne dla serca ciśnienie

Oprócz niegroźnych objawów towarzyszących zmianom pogody dochodzi często do zagrażających zdrowiu lub życiu sytuacji. Na przełomie zimy i wiosny wzrasta ryzyko zawału wśród osób mających problemy z krążeniem.

Odpowiedzialne są za to głównie gwałtowne zmiany frontów atmosferycznych. Osoby z chorobami wieńcowymi odczuwają gwałtowne zmiany ciśnienia, które doprowadzają z kolei do zaburzeń rytmu serca.

Uważać powinny również osoby chore na cukrzycę, którym zagraża wysoka wilgotność powietrza, osoby mające problemy gastryczne, które nasilają się wczesną wiosną, a także osoby zmagające się z zatokami, gdyż zmiany ciśnienia wywołują ból u nasady nosa.

Co doprowadza do złego samopoczucia?

Złe samopoczucie może nam doskwierać nie tylko w wyniku zmiany ciśnienia. Organizm reaguje niekorzystnie także na wysoką wilgotność powietrza, gwałtowne zmiany temperatury, mróz, upały, silny i porywisty wiatr, a nawet opady śniegu czy burze.

Wpływ na samopoczucie podczas nagłych zmian pogody spowodowany jest również niezdrowym trybem życia. Brak ruchu, nieodpowiednia dieta, częste przebywanie w domu, mała ilość snu, stres i siedzący tryb życia uwrażliwiają organizm na wszelkie zmiany klimatyczne.

Reklama

Co zminimalizuje wpływ pogody na samopoczucie?

  • picie naparów ziołowych z chmielu, melisy, dziurawca lub kozłka lekarskiego
  • wychodzenie na spacery, najlepiej w okolice lasu, by dotlenić organizm
  • moczenie dłoni i stóp w chłodnej wodzie w celu przyspieszenia krążenia
  • stosowanie lekkostrawnej diety
  • korzystanie z sauny
  • uzupełnianie niedoboru magnezu, witaminy C oraz witamin z grupy B

Czytaj też: Skąd się bierze przesilenie jesienne?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)