Metody leczenia dalekowzroczności - co lepsze: soczewki kontaktowe czy okulary?

Dalekowzroczność, nazywana również nadwzrocznością, to wada wzroku, która uniemożliwia wyraźne widzenie obiektów znajdujących się w znacznym oddaleniu. Przypadłość można korygować za pomocą soczewek bądź okularów korekcyjnych o mocach dodatnich. Obie metody wzajemnie się uzupełniają, dlatego wybierając okulary, nie trzeba rezygnować z noszenia szkieł kontaktowych.
Okulary na wadę wzroku

Artykuł sponsorowany

Źródło: Materiały partnera

Spis treści

Na czym polega dalekowzroczność?

Wada refrakcji oka, jaką jest dalekowzroczność, polega na niewyraźnym widzeniu przedmiotów oddalonych, przy jednoczesnym rozmazywaniu się obiektów oglądanych z bliska. Gorsza jakość widzenia wynika z nieprawidłowej pracy układu optycznego. Jest on za słaby, czego efektem jest załamywanie się światła, dostającego się do wnętrza oka, za siatkówką, a nie jak w przypadku zdrowego oka - na siatkówce.

Okulary korekcyjne na dalekowzroczność?

Okulary korekcyjne to najbardziej klasyczna metoda korekcji wady wzroku. Przy dalekowzroczności stosuje się wypukłe szkła skupiające oznaczone symbolem plus. W dzisiejszych czasach noszenie okularów nie jest już wstydliwym obowiązkiem. Obecnie salony optyczne oferują bogatą ofertę różnego rodzaju oprawek okularowych o różnych kształtach i kolorach, dlatego z łatwością można dobrać je do osobowości, podkreślić nimi urodę czy używać jako modnego dodatku do codziennych stylizacji.

Reklama

Soczewki kontaktowe na dalekowzroczność

Do leczenia dalekowzroczności stosuje się również soczewki sferyczne. Ze względu na to, że u dalekowidzów widziany obraz powstaje dopiero za siatkówką, do korekcji używa się szkieł kontaktowych o mocach dodatnich.  Soczewki dostępne są w wersji jednorazowej, co oznacza że jedną parę soczewek nosi się przez jeden dzień a następnie wyrzuca do kosza. To idealnie rozwiązanie, np. na basen, do biegania czy do noszenia okazjonalnie, np. na przemian z okularami. Szkła kontaktowe miesięczne to jedna para soczewek, z których korzysta się przez 30 dni. Przed snem soczewki należy wyjąć z oka i umyć, specjalnie do tego przeznaczonym płynem, i umieścić w sterylnym pojemniku, aby następnego dnia ponownie zaaplikować je na oczy. Szkła kontaktowe miesięczne to dobre rozwiązanie dla osób, które na stałe chcą zrezygnować z noszenia tradycyjnych okularów korekcyjnych. 

Okulary czy soczewki kontaktowe

Rodzaj korekcji wady wzroku to wybór indywidualny, jaki zwykle dostosowuje się do stylu życia czy upodobań pacjenta. Należy jednak pamiętać, że zarówno soczewki kontaktowe, jak i okulary powinny być zawsze dobierane w salonie okulistycznym. Badanie wzroku pozwoli określić natężenie wady i na jego podstawie dobrać precyzyjne parametry okularów czy soczewek bądź ewentualne przeciwwskazania do ich noszenia. Szkła kontaktowe nie mogą być bowiem noszone, np.: przy podrażnieniach lub przewlekłych stanach zapalnych oczu, cukrzycy, silnej alergii.

Artykuł powstał dzięki  ultraflex.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 13)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->