Mężczyźni gatunkiem pod specjalną ochroną?

Starszy niż rok
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości rodzić się będą wyłącznie dziewczynki, a mężczyźni staną się gatunkiem wymierającym. Winę za ten stan rzeczy ponosi męski chromosom Y – mówi prof. Jenny Graves, znana australijska badaczka.

Sprawa dotyczy męskiego chromosomu Y, z którego, zdaniem Graves, znikają… geny. Problem polega na tym, że o ile żeński chromosom X zawiera ok. 1000 genów, których liczba się nie zmienia, tak w przypadku współczesnych mężczyzn liczba genów zawartych w chromosomie Y wynosi już mniej niż 100. Liczba genów maleje, ponieważ chromosom Y występuje – w przeciwieństwie do innych chromosomów – tylko w jednym egzemplarzu. Oznacza to, że w razie uszkodzenie wybranego odcinka DNA możliwość regeneracji ubytku jest niska.

Męski gen SRY

Najważniejszy dla przetrwania gatunku mężczyzn jest gen SRY (Sex-determining Region Y). To on bowiem determinuje płeć męską. Zdaniem prof. Graves, większość pozostałych genów, jakie znajdują się w chromosomie Y, to „śmieci”.

Zdaniem autorki tak – ale dopiero za ok. 5 mln lat. Do tego czasu „męski” problem zostanie zapewne rozwiązany. Pocieszające dla mężczyzn może być także to, że wśród ssaków istnieją gatunki, które mimo zaniku chromosomu Y przetrwały. Przykładem jest żyjący w Japonii gryzoń, u którego funkcje chromosomu Y przejęły inne geny.

Zobacz: Kobieta i mężczyzna - psychologiczne różnice

Sprawdź: Dolegliwości, których mężczyźni się wstydzą

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA