Miej głowę na karku i kask na głowie

Wybierasz się na narty lub snowboard? Radzimy jak kupić dobry kask!
 

Jeździsz na nartach lub snowboardzie i masz poniżej 16 lat? Jeśli tak, to już wiesz, że na stok możesz wyjść tylko w kasku. Obowiązek ten wynika z ustawy o kulturze fizycznej. Nie jest to zły obowiązek ani zły pomysł. Co więcej, chcemy przekonać wszystkich, nawet starszych, że kasku warto używać zawsze! Kask może uratować Ci życie!

Wypadki na stokach

Każdego roku na stoki narciarskie wyjeżdża około 4 mln Polaków. Dane Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego mówią, że dochodzi wówczas do 6 tys. wypadków.
W samym tylko 2008 roku GOPR przeprowadził 1554 akcji ratunkowych na tatrzańskich stokach, udzielając tym samym pomocy 2858 narciarzom i snowboardzistom. W tym samym czasie w Tatrach i na Podhalu Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe udzielało pomocy aż 2024 razy!

Przeczytaj także: Sezon narciarski bez kontuzji

Niebezpieczne urazy głowy

20 proc. wszystkich urazów, których doznają fani białego szaleństwa na stokach to właśnie urazy głowy. Połowa z nich to urazy zagrażające życiu!
Niebezpiecznych urazów głowy można oczywiście uniknąć – nosząc kask. Powinny to robić zwłaszcza osoby młode, które znacznie częściej pozwalają sobie na brawurę na stoku lub uczą się dopiero jeździć, a zwłaszcza dzieci.
Statystyki mówią, że mamy w tej kwestii jeszcze dużo do poprawienia. Tylko 15-20 proc. Polskich narciarzy jeździ w kasku.

Po co kask

Atestowany kask zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów głowy o ok. 60 proc. Chroni on głowę na trzy różne sposoby:
- chroni głowę w trakcie kolizji przed urazami mechanicznymi
- znacznie ogranicza urazy głowy, w tym wstrząs mózgu
- ochrania głowę, gdy po upadku zsuwamy się bezwładnie po stoku.
Rola kasku zwiększa się na stokach sztucznie naśnieżanych. Sztuczny śnieg jest twardy – czasem nawet bardziej przypomina lód niż śnieg. To zwiększa ryzyko wypadku i urazu.

Sprawdź: Na narty z głową (i) w kasku

Jak wybrać kask

Aby kas dobrze chronił naszą głowę i tym samym spełniał swoje funkcje, musi zostać odpowiednio dobrany. Jak to zrobić, opowiemy w kilku punktach:
- sprawdź czy kask ma atest, czyli czy spełnia normy bezpieczeństwa. Dziś kaski mogą spełniać od 1 do 3 norm. Im więcej ich spełniają, tym kask jest lepszy. Każda norma to osobna homologacja.
- wybierz typ kasku. Kaski z pełną skorupą - chronią całą głowę i uszy. Kaski ze skorupą ¾ - twarda część chroni głowę, a miękka uszy. Kaski zawodnicze – dodatkowo posiadają „szczękę” i chronią przy najbardziej niebezpiecznych narciarskich szaleństwach.
- kask musi przylegać do głowy, dlatego zmierz jej obwód (linia brwi – ucho – tył głowy w najszerszym miejscu) i na tej podstawie dobierz rozmiar kasku.

- kask nie powinien być za luźny, ale nie powinien też Cię uciskać. Sprawdź, czy pasek pod brodą wykonuje dobrze swoje zadanie. Kask nie może się przesuwać w trakcie jazdy i upadków.
- jeśli już wybrałeś, sprawdź czy kask pasuje do rozmiaru gogli narciarskich. Załóż gogle na kask i zobacz, czy nie ma przerwy pomiędzy linią kasku a goglami.

Ek, Medme.pl, wkasku.pl

Przeczytaj także: Pierwszy raz na nartach? Koniecznie przeczytaj!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA