Mięśniaki macicy - czy od razu konieczna histerektomia?

Diagnostyka mięśniaków macicy
Źródło: 123RF
Mięśniaki macicy to jeden z najczęściej występujących łagodnych rozrostów nowotworowych u kobiet. Szacuje się, że w Polsce dolegliwość ta dotyka ponad 5 milionów kobiet powyżej 20. roku życia, w tym co piątą kobietę po 35. roku życia i co drugą miesiączkującą pięćdziesięciolatkę.
 

Część z nich nie wie, że jest chora, ponieważ w 15-20 procentach przypadków mięśniaki macicy nie powodują żadnych dolegliwości. Regularne badania ginekologiczne oraz wykonywanie przynajmniej raz w roku USG pozwalają na wykrycie choroby, a współczesna medycyna oferuje pacjentkom różne metody leczenia. Niestety w Polsce, mimo że na rynku dostępne są innowacyjne preparaty farmakologiczne, nadal standardem pozostaje leczenie operacyjne - histerektomia, czyli usunięcie macicy. Wśród pacjentek, którym proponuje się tę metodę, są także kobiety w młodym wieku, które dopiero planują swoje dorosłe życie i zaczynają myśleć o założeniu rodziny (20-29 lat – ok. 17 procent, 30-39 lat – ok. 15 procent).

Zobacz: Mięśniaki – jak powinna wyglądać wizyta u lekarza

Aspekt psychologiczny

Dla wielu pacjentek operacja usunięcia wiąże się więc z odebraniem im możliwości spełnienia się w przypisanej im podstawowej roli społecznej oraz z poczuciem utraty atrybutu kobiecości, jakim jest macica. „Bardzo silny stres, który kobieta odczuwa z powodu zagrożonego zdrowia, jest tu dodatkowo spotęgowany przez fakt, że choroba dotyka sfery intymnej, a także stanowi możliwe zagrożenie dla tożsamości kobiety w odegraniu roli matki" – mówi Iwona Haak, psycholog z Poradni Zdrowia Psychicznego. Podejście psychologiczne powinno więc być stanowczo uwzględniane w przypadku wyboru metody leczenia mięśniaków macicy w Polsce. Wiele ankietowanych Polek, u których przeprowadzono histerektomię, przyznaje, że czują się niedowartościowane, mniej kobiece i mają niższą samoocenę. Widać to w ich wypowiedziach, np.: „stałam się pusta jak naczynie, które nic nie przechowuje”, „jestem teraz niepełną kobietą”, „amputacja kobiecości”, „nie sądziłam, że tak to przeżyję, że tak źle będę się z tym czuła”.

Zobacz: Embolizacja, czyli jak pozbyć się mięśniaków macicy

Przeczyta: Usunięcie macicy a życie seksualne

Wybór właściwej drogi

Od 2012 roku zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Polsce dostępna jest nowoczesna terapia farmakologiczna octanem uliprystalu. Leczenie farmakologiczne w wielu przypadkach może uchronić kobiety przed operacją, a mięśniaki pod wpływem leczenia zmniejszają się do bezpiecznego rozmiaru albo wchłaniają całkowicie. Dlatego ważne jest, aby kobiety wzięły sprawy w swoje ręce i nie poddawały się zbyt szybko, dały sobie niezbędny czas na podjęcie świadomej decyzji i wybrały sposób leczenia, który uwzględni ich indywidualne potrzeby. Z kolei lekarze muszą uwzględniać także stan psychiczny pacjentek i wspólnie z nimi wybierali najwłaściwszy sposób leczenia. Nie można każdej kobiety potraktować tak samo w obliczu problemu, jakim są mięśniaki macicy, ponieważ każda z nich inaczej zareaguje na sytuację, w której się znalazła.

Na problemach kobiet z mięśniakami macicy skupia się trwająca już kolejny rok kampania „Między nami kobietami – walczymy o kobiecość”.

Materiały prasowe

Czytaj: Mięśniaki macicy - czy od razu konieczna histerektomia?

Zobacz: Diagnostyka i leczenie mięśniaków

Czytaj też: Ból brzucha po stosunku. Znajdź przyczynę!

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA