Nowy sklep

już ON-LINE

Migrena na pilota – rewolucja w walce z bólem głowy?

Ból głowy na pilota? Choć brzmi to jak science fiction, „wyłączenie” bólu głowy dzięki specjalnemu urządzeniu jest już możliwe. Naukowcy opracowali bowiem elektroniczny stymulator, który zapobiega migrenie.

Spis treści

O tym, jak bardzo migrena jest w stanie uprzykrzyć nam życie, nie trzeba nikogo przekonywać. Silny, pulsujący ból głowy może trwać od kliku godzin do nawet kilku dni. W większości przypadków towarzyszą mu nudności, wymioty, światłowstręt, ale też nadwrażliwość na zapachy i hałas. Obecnie migrenę, która statystycznie częściej dopada kobiety niż mężczyzn, leczy się głównie farmakologicznie – tabletkami i zastrzykami.

Zobacz: Migrena – co warto o niej wiedzieć?

Reklama

Jak zapobiec migrenie?

Nowym, skuteczniejszym sposobem na zapobieganie migrenie okazać się ma elektroniczny stymulator nerwów. Urządzenie, które opracowali naukowcy z Autonomic Technologies, składa się z dwóch części. Pierwsza, wielkości pestki od dyni, umieszczona zostaje wewnątrz głowy – druga natomiast przypomina pilota lub komórkę i służy do zdalnego sterowania wspomnianą „pestką”.

Pacjent, który czuje zbliżającą się migrenę, uruchamia pilotem część, która została umieszczona w jego głowie (konkretnie – tuż za oczodołem). Elektroniczny stymulator pobudza odpowiednie nerwy w czaszce i ból mija. Jak mówią autorzy badań, urządzenie sprawdza się aż u dwóch trzecich chorych skarżących się na migrenę.

Zobacz: Ból głowy i migrena w ciąży - bezpieczne sposoby leczenia

Dr Frank Papay z Cleveland Clinic, który opracował metodę wszczepiania części urządzenia do głowy, przyznaje, że sam był zaskoczony szybkością działania stymulatora – ból znika w ciągu 15 minut. Według danych zebranych przez Autonomic Technologies, jeśli tylko wyniki zostaną oficjalnie potwierdzone, popyt na tego typu urządzenie będzie ogromny – przewlekła migrena dotyczy już bowiem ok. jednej na osiem osób. Silne bóle głowy, np. bóle klasterowe, choć dotyczą mniejszej liczby ogólnej populacji, są nawet w stanie uniemożliwić chorym normalne życie.

Źródło: rp.pl

Czytaj też: Jak walczyć z migreną?

Zobacz też: Migrena i napięciowy ból głowy – jakie są różnice?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)