Migrena na pilota – rewolucja w walce z bólem głowy?

Ból głowy na pilota? Choć brzmi to jak science fiction, „wyłączenie” bólu głowy dzięki specjalnemu urządzeniu jest już możliwe. Naukowcy opracowali bowiem elektroniczny stymulator, który zapobiega migrenie.

O tym, jak bardzo migrena jest w stanie uprzykrzyć nam życie, nie trzeba nikogo przekonywać. Silny, pulsujący ból głowy może trwać od kliku godzin do nawet kilku dni. W większości przypadków towarzyszą mu nudności, wymioty, światłowstręt, ale też nadwrażliwość na zapachy i hałas. Obecnie migrenę, która statystycznie częściej dopada kobiety niż mężczyzn, leczy się głównie farmakologicznie – tabletkami i zastrzykami.

Zobacz: Migrena – co warto o niej wiedzieć?

Jak zapobiec migrenie?

Nowym, skuteczniejszym sposobem na zapobieganie migrenie okazać się ma elektroniczny stymulator nerwów. Urządzenie, które opracowali naukowcy z Autonomic Technologies, składa się z dwóch części. Pierwsza, wielkości pestki od dyni, umieszczona zostaje wewnątrz głowy – druga natomiast przypomina pilota lub komórkę i służy do zdalnego sterowania wspomnianą „pestką”.

Pacjent, który czuje zbliżającą się migrenę, uruchamia pilotem część, która została umieszczona w jego głowie (konkretnie – tuż za oczodołem). Elektroniczny stymulator pobudza odpowiednie nerwy w czaszce i ból mija. Jak mówią autorzy badań, urządzenie sprawdza się aż u dwóch trzecich chorych skarżących się na migrenę.

Zobacz: Ból głowy i migrena w ciąży - bezpieczne sposoby leczenia

Dr Frank Papay z Cleveland Clinic, który opracował metodę wszczepiania części urządzenia do głowy, przyznaje, że sam był zaskoczony szybkością działania stymulatora – ból znika w ciągu 15 minut. Według danych zebranych przez Autonomic Technologies, jeśli tylko wyniki zostaną oficjalnie potwierdzone, popyt na tego typu urządzenie będzie ogromny – przewlekła migrena dotyczy już bowiem ok. jednej na osiem osób. Silne bóle głowy, np. bóle klasterowe, choć dotyczą mniejszej liczby ogólnej populacji, są nawet w stanie uniemożliwić chorym normalne życie.

Źródło: rp.pl

Czytaj też: Jak walczyć z migreną?

Zobacz też: Migrena i napięciowy ból głowy – jakie są różnice?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA