Miłość wnuczki lekiem na starość

Starszy niż rok
Justyna niedawno skończyła 30 lat, jej dziadek ma ponad 80. Coraz więcej problemów sprawiają mu dolegliwości wynikające z wieku.
 

Justyna niedawno skończyła 30 lat, jej dziadek ma ponad 80. Coraz więcej problemów sprawiają mu dolegliwości wynikające z wieku, ma problemy z poruszaniem i jedzeniem. Justyna, jako kochająca wnuczka robi wszystko, żeby mu pomóc i opowiada Medme.pl o swoich doświadczeniach

Mój dziadek to wspaniały człowiek, na zawsze zapamiętam spędzone z nim wszystkie szczęśliwe chwile z dzieciństwa. Ogromna ilość czasu, jaką poświęcał mi gdy byłam mała i miłość jaką otacza mnie od zawsze, sprawiły, że dziś, kiedy dopadają go problemy związane ze starością staram się robić dla niego wszystko.

Czytaj też: Ruch w leczeniu osób starszych

Zmiany w życiu dziadka

Kilka lat temu, gdy umarła moja babcia, dziadek bardzo to przeżył. Wspólnie z całą rodziną staraliśmy się wspierać dziadka a jednocześnie zauważyliśmy, jak bardzo zmieniło go to doświadczenie. Bardzo pogorszyła się wtedy jego sprawność, coraz rzadziej wychodził po zakupy, a codzienne problemy, z pozoru błahe, wydawały mu się nie do pokonania. Stało się jasne, że sam sobie nie poradzi. Zdecydowałam, że wezmę sprawy w swoje ręce. Mieszkam stosunkowo niedaleko, więc praktycznie każdego dnia przed, czy po pracy jestem w stanie go odwiedzić, chociaż na chwilę.

Tak wiele mu zawdzięczam, że nawet nie liczę czasu jaki spędzam na załatwianiu jego spraw. Radość, jaką mu sprawiam, autentyczny uśmiech, który coraz częściej gości na jego twarzy i smutek, który demonstruje zawsze, gdy wychodzę sprawia, że sama jestem szczęśliwsza. Oczywiście nie mogę powiedzieć, że spędzam z nim każdą wolną chwilę, staram się dbać także o własne życie. Moja praca też często wymaga ode mnie dodatkowych poświęceń. Dziadek to rozumie, powtarza, że spróbuje sobie poradzić i żebym zajęła się sobą. Czasami czuję w nim dobrego przyjaciela, mimo że tak naprawdę to jemu brakuje przyjaciół.

Opieka nad seniorem nie należy do łatwych

Niektórzy twierdzą, że z osobą starszą bywa jak z dzieckiem. Wiem, że jest w tym trochę prawdy. Oprócz zakupów załatwiam dziadkowi wszystkie sprawy w urzędach, zorganizowaliśmy wszelkie potrzebne pełnomocnictwa. Razem jeździmy do lekarza, staram się żeby czuł że mimo straty ukochanej żony nadal ma na kim polegać. Dziadek ma spore problemy z zębami, dlatego każdy posiłek, musi być odpowiednio przygotowany, rozdrobniony i podany. Wszystko to jest bardzo czasochłonne i nie ukrywam, że dosyć męczące. Część rzeczy staram się robić jeszcze u siebie w domu, przywożę mu gotowe dania bo nie zawsze jest czas żeby przyrządzić coś u niego na miejscu. Nie jest lekko, ale wiem, że nikt nie zapewni mu takiej opieki jak ja sama.

Czasami dziadek narzeka, że jest samotny, wtedy mi smutno, duszę w sobie złość. Z drugiej strony jednak doskonale go rozumiem, nie wyobrażam sobie siebie w jego sytuacji, choć biorąc pod uwagę ilość czasu jaką z nim spędzam to chciałabym, by kiedyś któreś z moich wnucząt było ze mną tak często jak ja z nim.

Zobacz: Czy dziadkowie są jeszcze potrzebni? Jaka jest dziś rola dziadków?

Wspólna codzienność z seniorem

Mój dziadek o swoich przeżyciach, doświadczeniach i zainteresowaniach mógłby opowiadać godzinami. Znam większość jego historii, ale też często słyszę od niego coś nowego. Jest ornitologiem – amatorem, po prostu świetnie zna się na ptakach, ma ich w domu mnóstwo pod postacią różnych figurek. To taki standardowy prezent dla dziadka na każdą okazję, który zawsze bardzo go cieszy. Ma ich już wielką kolekcję, uwielbia ją przeglądać, a z każdą figurką wiąże się przecież jakaś historia, której nie można nie opowiedzieć. Razem oglądamy zdjęcia, czasami widzę, że na te, na których jest babcia trudniej mu się patrzy, ale jest dzielny. Przynajmniej stara się być. Bardzo go cieszą chwile, które razem spędzamy, tak jak cieszyły mnie gdy zostawałam z nim w wakacje, albo kiedy odbierał mnie z przedszkola czy szkoły. Wiem, że dzięki mnie jest szczęśliwszy, a każda jego radość jest radością także dla mnie.

ksz,szo

Zobacz: Uzależnienia osób starszych

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA