Mity medyczne – gdzie szukamy informacji o chorobach

Starszy niż rok
O chorobach Polacy mogą rozmawiać godzinami. Najczęściej wiedzy szukamy na internetowych blogach i forach. Tymczasem właśnie tam znajdziemy najwięcej niezweryfikowanych półprawd i mitów medycznych.
 

Czy szczepienia przeciw grypie są nieskuteczne? Rodzaj zachcianek w czasie ciąży weryfikuje płeć dziecka? A może papierosy „light” są mniej szkodliwe? Co jest prawdą, a co mitem? Większość z nas odpowiedzi na te pytania szukać będzie w Internecie, rzadziej – wśród znajomych. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że bardziej wierzymy słowom przypadkowego forumowicza niż lekarzowi, a przeczytanych informacji nie weryfikujemy. Niestety, takie przypadkowe dopasowanie symptomów do choroby może się okazać dla naszego zdrowia bardzo niebezpieczne.

Wiedza na temat zdrowia

Dlaczego tak bardzo nie lubimy wierzyć w konkret? – Ponieważ jesteśmy leniwi, nie chce nam się wejść głębiej w temat, doczytać. Wszystkie mity, także te medyczne, biorą się z naszej niewiedzy i strachu. Nie wykorzenimy ich do końca – mówi Tomasz Sobierajski, socjolog z UW. Przed mitami w Internecie przestrzega także Halina Osińska, prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, która wczoraj w Warszawie zainicjowała internetowy projekt „Pogromcy Mitów Medycznych”: - Zdrowie budujemy na podstawie wiedzy, która powinna być aktualna, sprawdzona i przede wszystkim dopasowana do indywidualnych potrzeb. Najważniejsza jest personalizacja leczenia, a tego nie daje Internet. Zamiast specjalistycznej wiedzy przedłużamy chorobę, korzystając z niesprawdzonych informacji.

Zobacz też: Mity medyczne: „Tylko nie w szczepionkę!...”.

O czym warto zatem pamiętać, jeśli będziemy chcieli szukać informacji na temat zdrowia w Internecie? Najważniejsze, by „wujka Google’a” nie traktować jako wyroczni, i wszystkie decyzje dotyczące leczenia – szczególnie wówczas, gdy choroba jest poważna – konsultować z lekarzem. Nie warto też podważać wiedzy specjalistów – powszechność informacji nie zastąpi nam lat studiów i zasobów wiadomości przyswojonych przez lekarzy.

Zobacz też: Mity medyczne: „Nie siadaj na betonie, bo dostaniesz wilka!...”

A na koniec zagadka dla Czytelników. W związku ze zbliżającym się sezonem grypowym sprawdźcie, które stwierdzenie jest – Waszym zdaniem – prawdą, a które fałszem:

  1. Przyjmowanie witaminy C zapobiega grypie.
  2. Grypa jest groźna tylko dla osób starszych.
  3. W czasie grypy trzeba „głodzić gorączkę”.
  4. Grypa często wywołuje dolegliwości żołądkowe.

FAKTY:

  1. Niestety, w badaniach nie wykazano, by witamina C wpływała na przebieg zachorowania na grypę lub jej zapobiegała.
  2. Osoby starsze są rzeczywiście grupą ryzyka zachorowania i zgonu z powodu grypy (najwyższa śmiertelność), ale grypa jest także groźna dla osób młodych.
  3. W czasie choroby należy pić dużo płynów i jeść z umiarem, w ilości wystarczającej do zaspokojenia apetytu.
  4. W przebiegu grypy rzadko mogą wystąpić objawy żołądkowo-jelitowe.
     

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: W jakim miejscu najczęściej pojawiają Ci się afty lub pleśniawki?

  w gardle

  na języku (lub pod nim)

  na wardze

  na dziąśle

  wewnątrz policzka

  na podniebieniu

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA