Mity medyczne – to jest bez recepty, a więc jest bezpieczne!...

Nie wiem dlaczego, ale wśród dużej części moich pacjentów pokutuje przekonanie, że jeżeli lek jest bez recepty, to jest on bezpieczny. Nic bardziej mylnego!

Niebezpieczeństwo wyjaśnić można na przykładzie leków przeciwbólowych bez recepty, tzw. niesteroidowych leków przeciwbólowych (należą do nich m.in. aspiryna i ibuprofen). Są one dostępne praktycznie wszędzie: w aptece, w spożywczym za rogiem, na stacji benzynowej, wobec czego nadużywają ich niemal wszyscy, nie zdając sobie sprawy z niebezpiecznych następstw ich stosowania. Nie wiedzieć czemu ludzie myślą, że sformułowanie „przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu” jest tylko powtarzanym bez sensu w każdej reklamie leku sloganem. Otóż sformułowanie to nie jest przypadkowe i należy wziąć je sobie do serca.

Zobacz też: Mity medyczne – lecznicze właściwości alkoholu…

Powikładnia po lekach

Z nieprawidłowego stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych wyniknąć może: podrażnienie błony śluzowej żołądka i zwiększone ryzyko powstawania wrzodów żołądka, krwawienie z przewodu pokarmowego, zwiększone ryzyko krwawienia na skutek „blokady” płytek krwi, możliwość skurczu oskrzeli (tzw. astma aspirynowa), reakcje uczuleniowe itd. Nie znaczy to oczywiście, że próbuję odwieść Państwa od stosowania tych leków w ogóle czy stosowania ich zawsze tylko po konsultacji lekarskiej. To, że są one ogólnodostępne oznacza bowiem, że możemy je stosować – zachowajmy jednak umiar i nie bierzmy tabletki na każdy, nawet możliwy do zniesienia ból.

Jeżeli ból nie ustępuje mimo stosowania zalecanych w ulotce dawek, nie zwiększajmy ich, tylko udajmy się do lekarza – być może konieczna jest jego interwencja. Maksymalna dawka dzienna dla ibuprofenu wynosi około 2400 mg (w co najmniej trzech dawkach podzielonych). Jest to wysoka granica i nie starajmy się do niej zbliżać. Jeżeli jednak standardowe dawkowanie nie wystarcza, udajmy się obowiązkowo na wizytę u lekarza rodzinnego.

Zobacz też: Mity medyczne – drgawki u chorego i pierwsza pomoc w czasie wypadku.

Mit o nieszkodliwości leków dostępnych bez recepty jest zatem nieprawdziwy. Stosujmy te leki, pamiętajmy jednak, aby zachować w tym umiar i zdrowy rozsądek. Śledźmy także możliwość wystąpienia działań niepożądanych (opisanych na ulotce, która zawsze jest dołączona do leku) i w przypadku ich wystąpienia czym prędzej zgłośmy się do lekarza.

Zobacz też: Mity medyczne: „Nie siadaj na betonie, bo dostaniesz wilka!...”

Zobacz też: Mity medyczne: „Tylko nie w szczepionkę!...”.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA