Mity na temat leków generycznych

Mimo popularności leków generycznych, wiele osób ma wątpliwości, czy należy je kupować. Obiegowe przekonanie, że zamiennik jest gorszy od produktu innowacyjnego, jest jednak błędem.
 

Zamiennik leku

Fakt:

Zamiennik może być zarówno droższy, jak i tańszy od leku oryginalnego, ale zawsze posiada taką samą dawkę identycznej substancji aktywnej (związku chemicznego, od którego zależy działanie lecznicze) o tej samej skuteczności jak lek oryginalny, lub każdy inny lek generyczny zawierający daną substancję aktywną.

To nie jakość (niższa lub wyższa) ma decydujący wpływ na ostateczną cenę leku. Spory udział w cenie leku mają natomiast koszty wprowadzenia na rynek, wydatki na promocję, reklamę, opakowania, działania marketingowe.

Zobacz: Jak prawidłowo przechować leki?

Fakt:

Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, decydujący o wprowadzeniu leku do obrotu, wymaga, aby każdy lek, generyczny czy oryginalny, był bezpieczny i skuteczny. Producenci leków generycznych muszą użyć tej samej substancji aktywnej (leku), którą zawiera lek oryginalny.

Działanie lekarstw zawierających tę samą substancję aktywną musi być dokładnie takie same.

Testy leków

Fakt:

Aby uzyskać zgodę na dopuszczenie leku do obrotu oraz wprowadzić lek generyczny do obrotu, jego producent musi spełnić te same rygorystyczne warunki, co producent leku oryginalnego. O nasze bezpieczeństwo dbają zatem eksperci w specjalnie powołanych ku temu instytucjach. Zdarza się również, że lek oryginalny nie jest dostępny na krajowym rynku i z powodzeniem leczymy się jedynie jego odpowiednikami.

Zarówno lekarz jak i pacjent wybierają wówczas spośród kilku zamienników zawierających po prostu tę samą dawkę danej substancji czynnej (leku).

Znane są sytuacje, że część leków generycznych jest produkowana w tych samych fabrykach, co leki oryginalne. Leki te różnią się jedynie nazwą handlową, opakowaniem i ceną.

Sprawdź: Jak bezpiecznie kupować leki przez internet?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA