Mity na temat wegetarianizmu

Starszy niż rok
Mimo popularyzacji wiedzy dietetycznej, wciąż utrzymuje się wiele mitów na temat wegetarianizmu. Jego zwolennicy twierdzą, że to zdrowa i pełnowartościowa alternatywa dla diety zawierającej produkty zwierzęce, z kolei przeciwnicy – że rezygnacja z mięsa prowadzi do powstania niedoborów żywieniowych. Zdaniem przeciwników wegetarianizmu dieta roślinna nie może dostarczyć wystarczającej ilości białka i składników mineralnych. Gdzie leży prawda?

Naukowo dowiedziono niesłuszność twierdzenia o niedoborze białkowym u wegetarian. Białka składają się z aminokwasów, które albo są produkowane w organizmie (endogenne), albo muszą być dostarczane z pożywieniem (egzogenne). Do prawidłowego funkcjonowania organizm potrzebuje aminokwasów z obu grup.

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że jedynie żywność pochodzenia zwierzęcego może dostarczyć niezbędnych aminokwasów. To mit, ponieważ wszystkie one występują z produktach roślinnych. Dzięki temu wegetarianie dostarczają swojemu organizmowi pełnowartościowe białko. Należy jednak pamiętać, aby włączać do diety różne produkty roślinne o dużej zawartości białka – w ten sposób ma się pewność, że dostarcza się organizmowi wszystkich niezbędnych aminokwasów.

Zobacz też: Jakie są zalety wegetarianizmu?

Witaminy w wegatarianizmie

Witamina D jest potrzebna do utrzymania prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforowej, co wpływa na utrzymanie zdrowych kości, stawów i mięśni. Zawartość witaminy D w organizmie jest w bardzo małym stopniu zależna od stosowanej diety, ale od dostępności światła słonecznego. Witamina D powstaje w ludzkim organizmie wskutek działania promieni słonecznych na skórę. Do syntezy dziennej dawki tej witaminy wystarczy 15-minutowa ekspozycja na słońce. Jednak w strefie geograficznej, w której leży Polska, ze względu na niedobór światła słonecznego, zalecana jest suplementacja witaminy D. Wymóg ten dotyczy zarówno osób stosujących tradycyjną dietę, jak i wegetarian.

Witamina B12 odpowiada za prawidłowy metabolizm, wspomaga regenerację i dba o dobrą kondycję układu nerwowego. Zbyt mała zawartość tej substancji w organizmie prowadzi do rozwoju anemii i chorób układu nerwowego. To prawda, że występuje ona wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego – nabiale i mięsie, jednak osoby stosujące dietę laktowegetariańską nie muszą obawiać się o niedobór witaminy B12. Inaczej jest z weganami, których dieta składa się wyłącznie z żywności roślinnej. W ich przypadku wymagana jest suplementacja witaminy B12 – wystarczy włączyć do swojej diety tzw. produkty fortyfikowane, czyli uzupełnione o dodatkowe witaminy i składniki mineralne specjalnie przygotowane dla wegan kakao czy mleko sojowe.

Zobacz też: Czy dieta wegetariańska może być niebezpieczna dla zdrowia?

Dieta wegetariańska

Kolejnym mitem jest twierdzenie, że dieta wegetariańska nie zapewnia odpowiedniej ilości żelaza, co skutkuje rozwojem anemii. To prawda, że żelazo w formie tzw. hemowej (łatwiej przyswajalne ze względu na budowę chemiczną) występuje wyłącznie w produktach zwierzęcych. Jednak produkty roślinne także zawierają żelazo – jest to żelazo niehemowe, nieco trudniej przyswajalne, jednak występujące w znacznie większej ilości w porównaniu z produktami zwierzęcymi. Do najbogatszych roślinnych źródeł żelaza należą: rośliny strączkowe, produkty z pełnego ziarna, papryka, natka pietruszki, pestki dyni. Dodatkowo przyswajalność żelaza niehemowego można zwiększyć, spożywając jednocześnie produkty bogate w witaminę C.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak naturalnie uzupełniać swoją dietę i wzmocnić swój organizm – pobierz za darmo naszego e-booka.

Wapń jest podstawą dla twardych i wytrzymałych kości, pierwiastek jest także ważny dla prawidłowego funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego. Bogatym źródłem wapnia jest mleko i jego przetwory, jednak nie jedynym. Twierdzenie, że wegetarianie narażają się na niedobór tego ważnego pierwiastka jest błędne, chociażby ze względu na fakt, że często nie wykluczają oni nabiału ze swojej diety. Robią to wyłącznie weganie, ograniczający się wyłącznie do żywności roślinnej. Mogą oni jednak dostarczać organizmowi wapń poprzez spożycie takich produktów, jak: brokuły, brukselka, ziarna sezamu i maku, ciemne zielonolistne warzywa (np. kapusta włoska, sałata rzymska), figi, orzechy laskowe, owies, wodorosty morskie.

Zobacz też: Mity medyczne: „Nie siadaj na betonie, bo dostaniesz wilka!...”

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często pijesz kawę?

  wcale

  raz na kilka dni

  codziennie

  2-3 dziennie

  więcej niż 3 dziennie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA