Dla Ciebie, na zdrowie!

Mleko dla niemowląt – w proszku, modyfikowane, bez laktozy

Jakie mleko dla noworodka podawać, które nie jest karmione piersią? To trudny wybór dla wielu rodziców, którzy wiedzą, jak odpowiedzialną decyzję muszą podjąć. Mleko dla najmłodszych musi być w pełni bezpieczne i zapewnić im prawidłowy, zdrowy rozwój, tymczasem oferta jest bogata, mieszanki różnią się marką i składem. Którą więc wybrać?
Niemowlę trzyma w dłoni mleko
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Skład mleka modyfikowanego dla niemowląt 

Mleko dla niemowląt w proszku zastępuje pokarm naturalnyw pierwszych miesiącach życia dziecka. Dlatego powinno ono być jak najbardziej podobne do mleka matki, które jest pokarmem optymalnym, najzdrowszym i najlepiej zbilansowanym – posiada dokładnie te składniki odżywcze, których maluch potrzebuje, a ich ilość zmienia się z wiekiem dziecka, a nawet zależnie od pory dnia. Mleko modyfikowane nigdy nie będzie więc idealne, najlepsze jednak to takie, które zapewni dziecku zbilansowaną dietę i dostarczy do jego organizmu wszystkie substancje gwarantujące zdrowy rozwój.

Jakie substancje powinno zawierać mleko modyfikowane dla niemowlaka?

 • Odtłuszczone mleko krowie w proszku,
 • białko – jego źródłem jest odmineralizowana serwatka z mleka krowiego,
 • tłuszcze – oleje pochodzenia roślinnego – źródło witamin E i D; niektóre mieszanki zawierają olej rybi będący źródłem cholesterolu, którego w mleku jest dość dużo,
 • węglowodany – pełnią funkcję probiotyków; w mleku dla zdrowych dzieci jest to głównie laktoza,
 • składniki mineralne,
 • witaminy – A, witaminy z grupy B, C, D, E, K,
 • lecytyna sojowa– emulgator pozwalający na rozpuszczenie mieszanki w wodzie.

Reklama

Jakie mleko modyfikowane wybrać?

Aby wybrać najlepsze mleko modyfikowane, przede wszystkim należy kierować się jego wiekiem. Dostępne na rynku mieszanki mają na opakowaniach widoczne oznaczenia liczbowe, zazwyczaj od 1 do 4:

1– mleko początkowe – od pierwszych dni do 6. miesiąca życia,

2– mleko następne dla niemowląt od 6. do 12. miesiąca życia,

3– mleko następne „junior”, od 12. miesiąca do 2. roku życia,

4– mleko dla dzieci od 2. roku życia.

Ponadto warto zwrócić uwagę na skład mleka modyfikowanego, aby był on dostosowany do indywidualnych potrzeb maluszka. 

Różne rodzaje mleka mają swoje oznaczenia i przeznaczone są dla dzieci z problemami pokarmowymi:

 • dla niemowląt-alergików– mleko bez laktozy, przepisywane na receptęprzez lekarza, zalecane dzieciom ze stwierdzoną  alergią pokarmową,
 • dla dzieci z podwyższonym ryzykiem wystąpienia alergii pokarmowej– oznaczone symbolem HA, zawierają białka poddane procesowi hydrolizy, która powoduje, że są mniej uczulające,
 • antyrefluksowe(symbol AR) – lepiej przyswajalne, przeznaczone dla dzieci z tendencją do nadmiernego ulewania pokarmu,
 • o podwyższonej kaloryczności (symbol GR) – przeznaczone dla dzieci, które mają problem z apetytem.

Obydwa kryteria wyboru są niezwykle ważne. Skład należy dobierać odpowiednio do potrzeb zdrowotnych malucha, zależnie od czego, czy przejawia skłonności do alergii, lub czy w jego najbliższej rodzinie występowały tego rodzaju problemy. Jeśli tak – warto sięgnąć po mieszanki oznaczone symbolem HA, ponieważ podawanie mleka o normalnej zawartości białka krowiego dziecku ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia alergii pokarmowej, może spowodować, że alergia ta pojawi się w późniejszym wieku.

Kryterium wiekowe natomiast jest ważne dlatego, że dziecku na różnych etapach życia zmienia się zapotrzebowanie na różne składniki. Na przykład – mleko następne zawiera więcej żelaza niż początkowe, ponieważ zapotrzebowanie na nie rośnie z wiekiem. Na niektóre składniki maleje w kolejnych miesiącach życia. Producenci dopasowują więc ilość danych składników do potrzeb na danym etapie rozwoju.

Reklama

Mleko modyfikowane dla noworodka

Kiedy dziecko się rodzi, mleko jest jego jedyną formą pokarmu, dlatego jego jakość jest szczególnie ważna. Zależy od niej prawidłowy rozwój na etapie niemowlęcym i w późniejszym życiu. Pokarmem najlepszym jest wtedy mleko matki, posiada ono wszystkie składniki odżywczepotrzebne maluszkowi (z wyjątkiem witamin D i K, dlatego zaleca się ich suplementację), ponadto zawiera przeciwciała, których nie ma w żadnym innym pokarmie. Jeśli jednak istnieją powody wykluczające  karmienie piersią, noworodek musi dostać mleko modyfikowane, tzw. początkowe (oznaczone na opakowaniu cyfrą 1 lub 0+). 

W zależności od tego, czy dziecko znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia alergii pokarmowej, czy też nie, podaje mu się mleko początkowe zwykłe lub hipoalergiczne, oznaczone dodatkowo symbolem HA. W przypadku wystąpienia uczulenia należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który wystawi receptę na specjalne mleko dla noworodków-alergików.

Przy karmieniu noworodka mlekiem w proszku suplementacja witamin D i K nie jest potrzebna, ponieważ mieszanka zawiera je w sobie. Producenci oferują również mleko dla wcześniaków z niską masą urodzeniową. Jest ono bezglutenowe, szczególnie delikatne dla słabo jeszcze rozwiniętego układu pokarmowego i posiada odpowiednią kaloryczność, by maluszek prawidłowo przybierał na wadze.

Reklama

Jak przygotowywać mleko w proszku?

Każda mieszanka na opakowaniu lub ulotce posiada instrukcję dotyczącą jej przygotowania. Przed podaniem dziecku mleka bezwzględnie należy się z nią zapoznać i według niej postępować. 

Są jednak pewne ogólne zasady, których podczas przygotowywania pokarmu należy przestrzegać:

 • naczynia, które zostaną użyte do przygotowania mleka muszą być odpowiednio wysterylizowane,
 • butelka i smoczek również muszą zostać wyparzone, by nie było na nich żadnych zarazków,
 • najlepsza woda, w której rozpuszcza się mleko to woda mineralna niskozmineralizowana (w 1 litrze zawartych jest mniej niż 500 mg składników mineralnych) i niskosodowa,
 • wodę należy przegotować i ostudzić do temperatury 40-50 st. C,
 • proszek trzeba dokładnie wymieszać, tak by nie było w nim grudek.

Reklama

Ile mleka należy podawać noworodkowi i niemowlęciu?

Dziecko karmione piersią może ssać ją właściwie bez ograniczeń. Kiedy dziecko je, kaloryczność pokarmu jest najwyższa na początku, później maleje w naturalny sposób. Organizm matki reguluje więc pożywność, dzięki czemu maluch nie może zostać przekarmiony. Inaczej sprawa wygląda przy ssaniu mleka modyfikowanego z butelki. Jego kaloryczność jest stała, więc ilość podawanego jedzenia musi być ściśle kontrolowana, szczególnie u noworodków. Ilość ta najbardziej zmienia się w ciągu pierwszych dni życia dziecka – wzrasta od 7 ml podawanych każdorazowo w pierwszym dniu do około 70 ml w dniu piątym.

W pierwszych tygodniach życia maluch powinien być karmiony co 3 godziny, czyli około 7-8 razy w ciągu doby. Ilość spożywanych porcji mleka maleje z wiekiem, kiedy dziecko zaczyna jeść również pokarmy stałe.

Reklama

Jak przechowywać mleko w proszku?

Istnieją również pewne zasady co do przechowywaniamleka modyfikowanego w formie sproszkowanej:

 • należy przechowywać je w suchym miejscu, w temperaturze poniżej 25 st. C (najlepiej w temperaturze pokojowej),
 • najlepiej trzymać proszek w oryginalnym opakowaniu,
 • jeśli jednak proszek zostaje przesypany do innego pojemnika, należy upewnić się, że jest on sterylnie czysty i może zostać szczelnie zamknięty,
 • w przypadku przesypania proszku do innego pojemnika, warto zachować opakowanie oryginalne, ponieważ na nim znajdują się informacje dotyczące terminu przydatności, składu oraz instrukcja przygotowania.

Czytaj:

Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dziecko
Jak zwalczyć katar u dziecka? Oto nasze sekrety!
Dziecko z katarem
ADHD - objawy, diagnoza, leczenie i terapia
Wyraz ADHD napisany krędą na tablicy
Niespokojny sen niemowlaka może mieć różne przyczyny. Jakie?
Śpiący niemowlak
Podobne artykuły
Dziecko trzymające główkę
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Kobieta cierpi z powodu wczesnego poronienia
Wczesne poronienia. Przyczyny i sposoby rozpoznawania
Drobne czerwone krostki na nogach dziecka
Co oznaczają drobne czerwone krostki na ciele dziecka?
Dziecko w czasie szczepienia
Szczepionka 6w1 - objawy, powikłania. Jest lepsza niż 5w1?
Dziecko z katarem
Zielony katar u dziecka - domowe sposoby. Jak leczyć?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!