Moda czy wygoda - sezon na korepetycje

Moda czy wygoda - sezon na korepetycje
Sezon na korepetycje rozpoczęty. Rodzice szukają odpowiedniego korepetytora, a korepetytorzy chętnych uczniów. Wielu rodziców twierdzi, że w obecnych czasach korepetycje to konieczność, bo system edukacji jest słaby, klasy liczne, a dzieci niewystarczająco przygotowane do egzaminów czy matury. Są też tacy rodzice, którzy przyznają – korepetycje to moda.

Czasy, gdy korepetycji udzielało się uczniom słabym, nie dającym sobie rady z nauką, minęły.  Obecnie korepetycje to w niektórych środowiskach moda i wygoda. Nierzadko rodzice w korepetycjach upatrują większej szansy dla swoich dzieci na przyszłość – w lepiej zdanej maturze, dostaniu się na lepsze studia, a w przyszłości dobrej pracy. Tak więc korepetycje stały się niejako inwestycją w przyszłość dziecka. Teraz prywatne lekcje pobierają uczniowie, którzy dostają w szkole piątki i szóstki. A co ciekawsze, korepetycje rodzice wykupują dla swoich dzieci już od pierwszych klas szkoły podstawowej.

Czytaj też: Nauka języka przez sen jednak działa?

Korepetycje? Z czego i dla kogo

Na tradycyjnych tablicach ogłoszeń i w internecie mamy nie tysiące, a setki tysięcy ogłoszeń o korepetycjach. Z wszystkich dziedzin, dla uczniów w każdym wieku. Jesień to czas żniw dla korepetytorów. Najczęściej największym powodzeniem cieszą się korepetycje z matematyki, fizyki, chemii, polskiego i języków – oczywiście prym wiedzie angielski. Rzadziej uczniowie wybierają historię, biologię, czy geografię.

Czytaj: Twój organizm chce się uczyć! 5 faktów o wpływie nauki na zdrowie i kondycję

Plusy korepetycji:

  • uczeń ma szansę w skupieniu powtórzyć materiał;
  • w domu, gdy nie rozpraszają inni uczniowie, łatwiej się skoncentrować;
  • korepetytor może doskonale poznać ucznia i znaleźć odpowiedni sposób, aby zachęcić i zmotywować go do nauki;
  • uczeń nie boi się pytać i przyznać, że czegoś nie rozumie. Tu nie zostanie wyśmiany przez innych uczniów;
  • korepetytor dostosowuje przerabiany materiał do tego, czego uczeń nie rozumie.

Minusy korepetycji:

  • uczeń rozleniwia się na lekcji, nie skupia się, ponieważ wie, że w domu może wszystko nadrobić z korepetytorem;
  • to spory wydatek dla rodziców. Nadal najdroższe są lekcje z języków obcych;
  • nie zawsze trafimy na odpowiedniego nauczyciela. Trzeba wnikliwie sprawdzić jego kompetencje oraz kontrolować, czy dziecko rzeczywiście korzysta z lekcji. Bądźmy czujni, czy korepetytor nie spóźnia się na lekcje, nie odwołuje ich bez powodu, nie kończy przed czasem. W końcu płacimy za każdą przepracowaną minutę.

Elżbieta Kwiat

Czytaj też: Nie masz przyrządów do ćwiczeń? Wystarczy książka!

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA