Moje postanowienie - dbam o cerę

Jednym z noworocznych postanowień może być zadbanie o cerę. Oto kilka rad, jak to zrobić skutecznie
 

Prestiżowa placówka medyczna Mayo Clinic opublikowała na swojej stronie pięć porad dla zdrowej skóry. Według nich przestrzeganie już dwóch z nich (ochrona przeciwsłoneczna i delikatne oczyszczanie skóry) może utrzymać ją zdrową, świeżą i promienną przez długie lata. Najważniejszym przykazaniem jest ochrona przed słońcem, gdyż nieustanne wystawianie się na ekspozycję słoneczną powoduje zmarszczki, piegi, plamy, szorstkość i suchość skóry. Nie wspominając już o raku skóry. Lekarze radzą unikać słońca między godziną 10 a 16 i nosić ubranie ochronne (długie spodnie i rękawy) oraz używać filtrów przeciwsłonecznych.

1. Rzuć palenie

Palenie zwęża naczynia krwionośne, a co za tym idzie zmniejsza przepływ krwi to zaś pozbawia skórę i organizm tlenu, cennych substancji np. witaminy A. Ponadto palenie papierosów niszczy włókna kolagenu i elastyny, które nadają skórze sprężystość. Palisz? Twoje kości będą się wolniej zrastać

2. Gorąca woda wysusza

Ogranicz czas kąpieli – gorąca woda i długi prysznic zmywają lipidową warstwę ochronną ze skóry. Należy używać ciepłej wody a nie gorącej.

3. Zwracaj uwagę na to co jesz

Odżywiaj się zdrowo, tzn. jedz dużo owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i chude mięso. Naukowo udowodniono, że dieta bogata w witaminę C, niskotłuszczowa i zawierająca proste węglowodany może wpływać na młody wygląd skóry. Ponadto należy spożywać produkty bogate w antyoksydanty: marchewki, morele, żółte, pomarańczowe warzywa, pomidory, fasolę, groszek, soczewicę, ryby, orzechy. Wskazane jest picie dużej ilości wody.

4. Walcz ze stresem

To chyba najtrudniejsze wyzwanie. Jak powszechnie wiadomo stres, powoduje wiele problemów zdrowotnych. Może sprawić, że nasza cera stanie się bardziej wrażliwa, a nawet doprowadzić do tego, że nerwowy tryb życia, problemy będą punktem zapalnym dla rozwoju trądziku lub innych chorób skóry. Specjaliści radzą podjąć kroki, aby poradzić sobie z napięciem. Mówią, żeby pomyśleć nad tym co lubimy robić, co nas relaksuje i wygenerować czas na zrobienie sobie przyjemności.

Czytaj też: Stres i skóra

5. Zrezygnuj z używek

Niewskazane są tak lubiane przez nas wszelkie używki np.: alkohol, kawa (kofeina), herbata (teina). Powodują one, że skóra wygląda na zmęczoną i starą. Substancje w nich zawarte wysuszają organizm, skórę, a alkohol dodatkowo powoduje podrażnienia.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jaki jest Twój niezawodny sposób na lekkie oparzenie?

  aloes

  jogurt

  maść na oparzenia

  napary z ziół

  ogórek

  chłodna woda

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA