Nowy sklep

już ON-LINE

Monitorowanie astmy

Prawidłowe monitorowanie astmy jest niezbędne w komunikacji z twoim lekarzem, pozwala skutecznie kontrolować chorobę oraz dostosować i modyfikować plan leczenia do twoich indywidualnych potrzeb.
 

Obserwowanie pojawiających się na co dzień symptomów, ich częstotliwości i natężenia to podstawa. Dla ułatwienia możesz prowadzić swego rodzaju dzienniczek lub robić notatki w kalendarzu.

Rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, to:

  • czy objawy wpływają na normalną aktywność życiową (pracę, wypoczynek, zabawę)?
  • czy duszności zakłócają sen (wybudzają)?
  • jak często musisz przyjmować lek rozkurczający oskrzela?
  • jak często występują duszności?

Takie obserwacje to nie tylko cenne informacje dla lekarza, ale także narzędzie, które pozwoli ci zorientować się, do których zaleceń  planu leczenia powinieneś się aktualnie stosować.

Szczytowy przepływ wydechowy

PEF (peak expiratory flow) – (szczytowy przepływ wydechowy) to maksymalna prędkość przepływu powietrza przez drogi oddechowe w trakcie wydechu. Prawidłową wartość PEF ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta i jest ona m.in. zależna od płci, wieku i wzrostu. Pomiarów PEF można dokonywać samodzielnie, w warunkach domowych, przy pomocy pikflometru. Urządzenie to składa się z niewielkiej tuby z ustnikiem oraz skali, po której pod wpływem wdmuchiwanego do urządzenia powietrza przesuwa się wskaźnik (dostępne są też modele elektroniczne).

Stosowanie pikflometru pozwala na codzienne monitorowanie czynności płuc i oskrzeli, wskazując na ograniczenia w przepływie powietrza w drogach oddechowych. Co najważniejsze - pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych zmian i zaostrzenia choroby (często zanim pojawią się pierwsze zauważalne dla pacjenta objawy).

Urządzenie to jest szczególnie wskazane dla osób cierpiących na astmę ciężką. Pomiarów warto dokonywać codziennie rano (przed zażyciem leków) i wieczorem, a wyniki zapisywać.

Spirometria

Innym, dokładniejszym od pikflometru badaniem jest spirometria, dokonywana w gabinetach lekarskich. Spirometr pozwala na zmierzenie szybkości i objętości powietrza wydmuchiwanego z płuc. Badanie to pozwala lekarzowi na ocenę stopnia nasilenia choroby oraz efektów leczenia. Badanie spirometrem warto wykonywać raz na rok lub dwa lata. 

astma,37378.html">Astma jest chorobą chroniczną, której nasilenie i objawy są zmienne. Kontrola przebiegu astmy w dużej mierze zależy od stopnia zaangażowania i aktywnego uczestnictwa samego pacjenta w procesie leczenia. Prawidłowe monitorowanie choroby jest ich kluczowym elementem.

Zobacz:Alergia: jak stres wpływa na zaostrzenie objawów alergii i astmy?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)