Movember 2019 – zapuszczanie wąsów w listopadzie

O co chodzi z akcją Movember? To kampania społeczna, która ma swój początek w 1999 roku w Australii, a z czasem zyskała popularność w wielu krajach świata. Listopad jest ogłoszony miesiącem solidarności z mężczyznami, którzy chorują na nowotwór gruczołu krokowego oraz raka jąder. Na czym dokładnie polega akcja Movember?
Mężczyzna z zarostem
Źródło: 123RF

Spis treści

Akcja Movember 2019 w Polsce

Jak podaje portal moveber.org.pl „termin Movember (w dosłownym tłumaczeniu „wąsopad”) powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache – wąsy oraz November – listopad. Celem akcji Movember jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem kampanii, mają ową zmianę oblicza komunikować.”

Zapuszczenie wąsów ma nie tylko symbolizować solidarność, ale także zaciekawiać otoczenie, co finalnie ma się przełożyć na debatę o zapobieganiu nowotworom prostaty i jąder, a przede wszystkim na regularne wykonywanie badań. Wczesne wykrycie choroby daje 99 proc. szans na jej całkowite wyeliminowanie.

Dwa najważniejsze zadania to:

  • samobadanie jąder,
  • regularne wizyty u specjalisty.

Co ważne, mężczyźni przed czterdziestym rokiem życia powinni regularnie wykonywać samobadanie, zaś po skończeniu czterdziestego piątego roku życia – co najmniej raz w ciągu roku kontrolować poziom PSA.

Samobadanie jąder krok po kroku

Jak samodzielnie wykonać samobadanie jąder w prawidłowy sposób? Warto przeprowadzić je w kilku prostych krokach:

  1. Jądro należy złapać używając obu dłoni. Najlepiej tuż po ciepłej kąpieli, ponieważ wtedy mięśnie moszny są rozluźnione.
  2. Badając jądro należy zwrócić uwagę na jego strukturę – powinno być gładkie, a samobadanie nie powinno sprawiać bólu.
  3. Szukaj różnorakich zgrubień, wypukłości oraz przebarwień.
  4. Nie obawiaj się delikatnej różnicy w ich wielkości – jego jest nieco mniejsze od drugiego i to zupełnie normalnie.

W razie zauważenia u siebie jakichkolwiek niepokojących zmian należy skonsultować się z urologiem, w celu wyeliminowania wszelkich podejrzeń. Warto również odwiedzać specjalistę profilaktycznie, upewniając się, iż wszystko jest w porządku. Samobadanie należy powtarzać regularnie.

Rak jąder i rak prostaty

Rak jądra dotyka przede wszystkim mężczyzn pomiędzy 14 a 34 rokiem życia, z kolei rak prostaty – po 45 roku życia. Jak podaje Krajowy Rejestr Nowotworów, liczba zachorowań na raka jądra w czasie ostatnich 3 dekad wzrosła 3-krotnie – odnotowując 1100 przypadków.  

Nowotwory jądra są przyczyną 3 proc. zgonów u osób w wieku 0-19 lat. Jeśli chodzi o leczenie to zwykle pierwszym etapem jest tzw. orchideoktomia, czyli zabieg usunięcia jądra, rzadziej jest to pozbycie się samego guza.

Rak prostaty atakuje z kolei głównie mężczyzn ok. 50 roku życia i później. Prostata to męski narząd płciowy, który swoim wyglądem przypomina kasztan. Wczesne stadium choroby zwykle nie daje żadnych objawów, dlatego niezwykle ważne jest regularne wykonywanie badań.

Czytaj również:

Bibliografia

  • movember.org.pl [data dostępu: 08.11.2019]

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!