Mrówki zamiast popcornu?! Owady przyszłością kuchni

Starszy niż rok
Europejczycy nie uznają owadów za żywność. Warto jednak przekonać się do nich – są zdrowe i pożywne. Spróbujmy przełamać tabu żywieniowe i przyjrzeć się owadom nieco bliżej.

Popularna przekąska

W zachodnim kręgu kulturowym owady kojarzą się z brudem. Ich spożywanie traktuje się natomiast jako coś niecodziennego. Zupełnie inaczej jest w tych zakątkach świata, w których owady stanowią jeden z elementów kultury kulinarnej. W Azji spożywanie owadów jest uważane za zupełnie normalne i na dodatek – zdrowe.

Tak dla owadów w kuchni

Warto pamiętać o tym, że jeszcze w XX wieku gotowano popularną we Francji zupę z chrząszczy majowych. Do dziś zaś na Sardynii produkowany jest specyficzny ser casu marzu, który spożywa się wraz z larwami much, znajdującymi się w serze. Na dodatek jest to w pełni zarejestrowany produkt regionalny w Unii Europejskiej.

Zobacz też: Komary i meszki atakują! Sposoby na krwiopijców

Bogate źródło białka

Owady są bardzo bogate w białko, mogą więc stać się w przyszłości zamiennikiem dla mięsa zwierzęcego. Bogate w białko są przede wszystkim larwy, które można spożywać „na surowo”. Inne owady takie jak świerszcze, lepiej przyrządzać, smażąc je lub piekąc.

Oprócz tego owady bogate są w żelazo, witaminę B, wapń oraz cynk, a także w nienasycone tłuszcze. W większości są one roślinożerne, co wpływa na ich wartościowy skład. Dla przykładu, 100 gram mięsa ze świerszcza ma tyle białka, co jajko, dostarczając przy tym trzy razy więcej żelaza niż wołowina.

Oczywiście nie wszystkie owady są jadalne, większość z nich jest trująca! Istnieją jednak gatunki, które można spożywać bez obaw. Wspomniane już świerszcze, szarańcza czy czerwie ćmy są do tego idealne. Bardzo zdrowe są suszone larwy pszczół – posiadają nawet 90% białka i jedynie 8% tłuszczu.

Czytaj też: Wykorzystanie owadów w leczeniu

Zdrowa przekąska

Owady mogą stać się doskonałym zamiennikiem dla niezdrowych i tłustych przekąsek. Przyrządzone na ogniu czy upieczone zyskują chrupkość oraz lekkość. W wielu krajach sprzedaje się mrówki zamiast popcornu albo inne owady maczane w czekoladzie.

Przepis na konika polnego

Świerszcze, znane w Polsce jako koniki polne, są bardzo popularną przekąską w Meksyku. By nabrały chrupkości, powinno się piec owady na małym ogniu, a następnie przyprawić czosnkiem, sokiem z cytryny, solą oraz suszonym chili. Nic prostszego – jest i smacznie, i zdrowo.

Owady przyszłością kuchni

Jak przekonują naukowcy, warto przekonać się do spożywania owadów. Produkcja mięsa zwierzęcego może stać się w przyszłości coraz mniej opłacalna. Rosnąca populacja ludzi nie sprzyja natomiast rozwiązywaniu problemu głodu. Stąd poszukiwanie takich sposobów żywienia, które dziś wciąż jeszcze nazywamy alternatywnymi, a które w przyszłości mogą stać się jednym z głównych elementów naszych posiłków.

Czytaj też: Jak smakuje zapach? Czyli kwiaty w kuchni

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często pijesz kawę?

  wcale

  raz na kilka dni

  codziennie

  2-3 dziennie

  więcej niż 3 dziennie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA