Muay thai – boks tajski, który hartuje życie. Wywiad z Rafałem Simonidesem

Rafał Simonides to mistrz świata, mistrz Europy i mistrz Polski oraz zdobywca wielu tytułów na międzynarodowych imprezach w muay thai czyli boksie tajskim. Polak stoczył ponad 90 walk amatorskich i zawodowych, z których wygrał prawie 80. Urodzony w Krakowie zawodnik walczył m.in. podczas gali z okazji urodzin króla i królowej Tajlandii.
Muay thai – boks tajski, który hartuje życie. Wywiad z Rafałem Simonidesem
Źródło: Fotolia

Spis treści

- W jaki sposób i w jakim wieku związałeś swoje życie z muay thai?  

Moja przygoda z muay thai zaczęła się od 13 roku życia. Od dziecka jednak zajmowałem się sportem, a pierwszy kontakt ze sztukami walki miałem jako 6-latek, kiedy w domu moich rodziców na obiedzie zawitali mistrzowie sztuk walki z Francji, którzy przeprowadzali wówczas w Polsce serię szkoleń. Oczywiście na takim właśnie seminarium byłem i ćwiczyłem. Sztuki walki za czasów mojej młodości nie były łatwo dostępne i ciągle panował niesłuszny stereotyp o nich. Stąd też uczyłem się sam jako dziecko oglądając filmy o sportach walki i potem naśladowałem techniki obejrzane w filmowych produkcjach. To właśnie wtedy pojawiło się również zamiłowanie do sportowego trybu życia.

- W czym się ono przejawiało?

Pamiętam biegi po lesie, ćwiczenia kopnięć po drzewach, walka z cieniem. Moim pierwszym sparingpartnerem była dość spora pluszowa maskotka ALF. Ta postać sympatycznego kosmity ze znanego serialu dla moich potrzeb stawała się mym przeciwnikiem na ringu. Cóż, były to czasy, gdy worki treningowe nie były jeszcze powszechnie w sprzedaży. Później trafiłem do szkoły kung-fu - moim pierwszym trenerem był Piotr Ochniowski - i już niedługo zacząłem startować w zawodach. Ponieważ nie było wtedy kategorii juniorów, na zawodach jako nastolatek rywalizowałem z seniorami np. studentami. Pamiętam po pierwszej walce podszedł do mnie zaproszony na zawody chiński mistrz i powiedział : „Congratulations good fight , how old are you? Gdy mu odpowiedziałem rzekł : „You will be a champion”! Podbudowany z jeszcze większym zacięciem trenowałem, a sztuki walki stały się już wtedy sensem mojego życia.

Treningi muah thai

- Wtedy pojawił się muay thai?

Tak. Zakochany w formule i stylu tej sztuki walki od razu wiedziałem: TO JEST TO!!! Wówczas pojawił się drugi trener - Rafał Szlachta, który właśnie otwierał swój klub muay thai. Przeszedłem na boks tajski i tak już zostało.

- Czy trudną drogę musiałeś pokonać, aby stać się mistrzem w tej dziedzinie?  

Na głównej ścianie w moim gymie napisane są kolejno wartości: Duch Walki, Poświęcenie, Wytrwałość, Odwaga, Cel, Talent, Ojczyzna, Praca, Siła. Każde z tych pojęć dogłębnie poznałem i stały się mym drogowskazem. Wierzę, że każdy ma jakiś talent, trzeba wsłuchać się w samego siebie, odnaleźć to coś i ze wszystkich sił pracować rozwijając talent i mieć w sercu marzenie!

Miałeś trudne chwile? Zwątpienia?

W mojej karierze było wiele pięknych chwil, ale i nie brakowało trudnych momentów. Podczas jednej z walk wypadł mi bark ze stawu, dzięki determinacji i pod wpływem adrenaliny wstawiłem go ruchem ręki i kontynuowałem walkę. Jednak po wszystkim okazało się, że potrzebna jest operacja. Kontuzja była poważna i na dwa lata mnie zatrzymała, zresztą ta ręka nigdy już nie odzyskała pełnej sprawności. Jednak postanowiłem, że mimo tego pójdę dalej. Po latach wiem, że w walce nie tylko ważne są ciosy i jak mocno je bijesz, ale ile jesteś w stanie przyjąć. I nie tylko na ringu ale i od życia i mimo tego wytrwać na swojej drodze. Widzicie, wisi u mnie na ścianie wartość „Wytrwałość” - no bo wytrwałem! Przygód, które przeżyłem by osiągnąć mistrzostwo jest zbyt wiele by ująć to w jednym pytaniu. Trwa praca nad książką o moim życiu w Tajlandii, postaramy się w niej przybliżyć najważniejsze momenty.

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!