Nowy sklep

już ON-LINE

Mukowiscydoza - szansa na nowe terapie

Pojawiły się dobre wieści dla kobiet chorych na mukowiscydozę. Badacze wykryli, że trudniejszy przebieg choroby u pań odpowiedzialny jest estrogen i w związku z tym odkryciem mogą zaproponować nowe terapie.

Spis treści

Irlandzcy badacze z Royal College of Surgeons in Ireland (RCSI) zauważyli, że kobiety, u których zdiagnozowano mukowiscydoza,34318.html">mukowiscydozę (zwłóknienie torbielowate), często cierpią dużo bardziej niż mężczyźni – za sprawą estrogenu. Badania wykazały, że obecność tego hormonu sprzyja określonym bakteriom, a w konsekwencji pogarsza symptomy choroby.

Co robi estrogen?

Zauważono, że estrogen stymuluje zwiększoną obecność śluzu wytwarzanego przez pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa). Pogarsza to sytuację u zakażonych nią kobiet chorych na mukowiscydozę (i nie tylko). Drobnoustroje otaczają się śluzowatą warstwą, która znacznie utrudnia skuteczną terapię antybiotykami oraz działanie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu.

Zdaniem badaczy obserwacje te dają nowe wytyczne i możliwości w procesie leczenia. Potwierdzeniem tego są wyniki badań opublikowane w „New England Journal of Medicine”. U kobiet zażywających doustne środki antykoncepcyjne spadała ilość wydzielanego estrogenu, a zmniejszała się także liczba problematycznych bakterii.

 

Reklama

Hormony a przebieg choroby

Według uczonych pokazuje to bezpośredni wpływ hormonów płciowych na przebieg infekcji. Implikacje tego faktu wykraczają daleko poza problematykę mukowiscydozy i mogą dotyczyć innych schorzeń związanych z płucami, takich jak astma. Można zatem oczekiwać nowych, farmakologicznych metod leczenia w tym zakresie. Być może będzie to także wyzwanie dla terapii hormonalnych stosowanych w różnych schorzeniach i przypadłościach.

Niestety, pomimo różnych metod leczenia, zdarzają się sytuacje, w których płuca nie są w stanie dalej pełnić swoich zadań. Jedyną szansą chorego na mukowiscydozę (i nie tylko) jest wówczas przeszczep płuc. Problem jest bardzo złożony i nawet jeśli znajdzie się dawca, nie ma gwarancji, że operacja dojdzie do skutku. Jednym z powodów jest podatność płuc na uszkodzenia. Nowe odkrycia naukowców z Newcastle mogą jednak znacząco zwiększyć szanse chorych na pomyślne przeszczepy czytaj więcej o perfuzji płuc ex vivo.

Zobacz: 5 najczęstszych chorób dziedzicznych

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)