Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje

Mydło dla dzieci – jakie warto wybrać? W kostce czy w płynie? Czy do kąpieli dla dzieci nadaje się mydło glicerynowe? Czym charakteryzuje się mydło antybakteryjne dla dzieci?
Niemowlę w kąpieli
Źródło:123RF

Spis treści

Mydło dla dzieci

Mydło dla dzieci jest jednym z wielu produktów kosmetycznych służących pielęgnacji maluchów już od pierwszych tygodni życia. Sprawdza się przede wszystkim w podstawowym zastosowaniu, do którego zostało stworzone. Czyli myje. Czy coś więcej? Czy przy tym pielęgnuje również skórę? Opinie co do tego są podzielone, wiele zależy od konkretnego produktu, a także charakterystyki skóry danego dziecka. Wedle zapewnień producentów, większość mydeł dla dzieci ma specjalnie opracowaną, naturalną i lekką formułę, której celem jest zapobieganie przesuszaniu i podrażnieniom skóry, a także występowaniu odczynów alergicznych. Jakie składniki znajdują się w powszechnie spotykanych i stosowanych mydłach dla dzieci? Jakie mają właściwości?

Co zawiera mydło w kostce dla dzieci?

Popularne na rynku mydła dla dzieci stworzone są zazwyczaj na bazie soli sodowych kwasu tłuszczowego roślinnego, takich jak: 

 • Sodium Palmate – pozyskiwana w wyniku reakcji oleju palmowego z wodorotlenkiem sodu,
 • Sodium Cocoate - pozyskiwana z oleju kokosowego,
 • Sodium Palm Kernelate – pozyskiwana z oleju palmowego.

Możliwe jest też zastosowanie soli sodowych kwasu tłuszczowego zwierzęcego (Sodium Tallowate). Oprócz tego, typowe mydło w kostce dla dzieci zawierać może takie składniki, jak:

 • gliceryna – delikatny alkohol zaliczany do humektantów, czyli substancji pomagających utrzymać właściwe nawilżenie skóry,
 • lanolina – wosk zwierzęcy. Działa kojąco, nawilża, zapobiega utracie wody,
 • chlorek sodu – czyli najzwyklejsza w świecie sól,
 • ekstrakty roślinne, na przykład z rumianku, o działaniu kojącym, łagodzącym, antyseptycznym.

Tym, czego natomiast nie powinniśmy znaleźć na etykietach produktów dedykowanych najmłodszym, są silne detergenty takie jak SLS, barwniki, parabeny, sztuczne polepszacze zapachu. 

Mydło w płynie dla dzieci

Mydła w kostce są naturalne i skuteczne, niekiedy jednak używanie ich do kąpieli jest niezbyt wygodne dla rodziców. Jeśli zmagamy się z tego typu problemami, warto sięgnąć po mydło w płynie dla dzieci. Jest to produkt o wodnistej konsystencji, odmienny pod względem składu chemicznego. Zamiast soli sodowych, znajdują się tu inne substancje czyszczące, takie jak betaina kokamidopropylowa, detergent wytwarzany z oleju kokosowego. Wedle zapewnień producentów, wszystkie tego typu wyroby są delikatne i bezpieczne dla dzieci, zalecamy jednak uważnie czytać etykiety ze składem. Są bowiem na rynku mydła w płynie dla dzieci, które zawierają między innymi SLS (pełna nazwa - Sodium Laureth Sulfate), czyli środek który zapewnia bardzo dokładne mycie i doskonale się pieni, ale jest silnie wysuszający, może też alergizować. 

Mydło glicerynowe dla dzieci

Jak wykazywaliśmy powyżej, w składzie wielu mydeł dla dzieci znajduje się gliceryna, aczkolwiek nie jest ona składnikiem podstawowym. Coraz większą popularnością cieszą się jednak produkty, w których ten właśnie komponent jest wiodący. 

Mydło glicerynowe dla dzieci to produkt w pełni naturalny, o właściwościach nawilżających i natłuszczających, co wprost wynika z charakterystyki tego lekkiego i prostego alkoholu. Gliceryna ma działanie higroskopijne, co oznacza że pomaga absorbować wodę z otoczenia oraz zapobiegać jej parowaniu z komórek skóry. Dodatkowo należy wiedzieć, że odczyn pH mydła glicerynowego dla dzieci jest niezwykle zbliżony do pH skóry. Wszystko to sprawia, że tego typu kosmetyki są znacznie łagodniejsze w działaniu od zwykłych mydeł i jako takie jeszcze lepiej nadają się do pielęgnacji dzieci już w pierwszych tygodniach życia. 

Mydło antybakteryjne dla dzieci

Do odrębnej kategorii należy mydło antybakteryjne dla dzieci. Jest to kosmetyk przeznaczony przede wszystkim do utrzymania czystości rąk, co ma szczególne znaczenie w przypadku maluchów w wieku 0-5 lat, mających w zwyczaju bezceremonialne wkładanie palców do buzi. Tego typu mydło ma za zadanie zwalczać wszelkie drobnoustroje, które w czasie zabawy dziecko zbiera rękoma z podłogi, z piaskownicy, z huśtawki etc. Kosmetyk zabija bakterie, pozostając neutralnym dla delikatnej skóry dziecka. Jego odczyn powinien być zbliżony do pH ciała człowieka, w składzie zaś nie powinny się znajdować parabeny, silikony, sztuczne barwniki.

Na co uważać kupując mydło do kąpieli dla dzieci?

Mydło do kąpieli dla dzieci powinno zawierać na opakowaniu specjalne oznaczenia – w praktyce najczęściej zawiera się to do marketingowych określeń, takich jak baby czy junior. 

Ważną wskazówką dla rodziców powinno być potwierdzenie bezpieczeństwa stosowania, sygnowane certyfikatem jednego z renomowanych ośrodków badawczych, takich jak:

 • Instytut Matki i Dziecka,
 • Centrum Zdrowia Dziecka,
 • Państwowy Instytut Higieny,
 • Polskie Towarzystwo Pediatryczne,
 • Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Pamiętajmy, aby uważnie czytać składy znajdujące się na etykietach. Producenci często używają nazw łacińskich albo chemicznych – warto za pomocą wyszukiwarki sprawdzić, czym jest dana substancja. Może się okazać, że kryje się za nią silny detergent, którego w mydle dla dzieci być nie powinno. 

Czytaj też: 

Bibliografia

 • Arkadiusz Kłys, O mydle i o innych kosmetykach –Środki powierzchniowo czynne., http://www.chemia.uni.lodz.pl
 • Karolina Śliwa, Elżbieta Sikora, Jan Ogonowski, Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej, Wiadomości chemiczne, 2011, 65, 7-8
 • Marcin Cichy, Nowe kierunki wykorzystania glicerolu w przemyśle chemicznym, Zakład Technologii Chemicznej , Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, http://www.ztch.umcs.lublin.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!