Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje

Mydło dla dzieci – jakie warto wybrać? W kostce czy w płynie? Czy do kąpieli dla dzieci nadaje się mydło glicerynowe? Czym charakteryzuje się mydło antybakteryjne dla dzieci?
Niemowlę w kąpieli
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Mydło dla dzieci

Mydło dla dzieci jest jednym z wielu produktów kosmetycznych służących pielęgnacji maluchów już od pierwszych tygodni życia. Sprawdza się przede wszystkim w podstawowym zastosowaniu, do którego zostało stworzone. Czyli myje. Czy coś więcej? Czy przy tym pielęgnuje również skórę? Opinie co do tego są podzielone, wiele zależy od konkretnego produktu, a także charakterystyki skóry danego dziecka. Wedle zapewnień producentów, większość mydeł dla dzieci ma specjalnie opracowaną, naturalną i lekką formułę, której celem jest zapobieganie przesuszaniu i podrażnieniom skóry, a także występowaniu odczynów alergicznych. Jakie składniki znajdują się w powszechnie spotykanych i stosowanych mydłach dla dzieci? Jakie mają właściwości?

Reklama

Co zawiera mydło w kostce dla dzieci?

Popularne na rynku mydła dla dzieci stworzone są zazwyczaj na bazie soli sodowych kwasu tłuszczowego roślinnego, takich jak: 

 • Sodium Palmate – pozyskiwana w wyniku reakcji oleju palmowego z wodorotlenkiem sodu,
 • Sodium Cocoate - pozyskiwana z oleju kokosowego,
 • Sodium Palm Kernelate – pozyskiwana z oleju palmowego.

Możliwe jest też zastosowanie soli sodowych kwasu tłuszczowego zwierzęcego (Sodium Tallowate). Oprócz tego, typowe mydło w kostce dla dzieci zawierać może takie składniki, jak:

 • gliceryna – delikatny alkohol zaliczany do humektantów, czyli substancji pomagających utrzymać właściwe nawilżenie skóry,
 • lanolina – wosk zwierzęcy. Działa kojąco, nawilża, zapobiega utracie wody,
 • chlorek sodu – czyli najzwyklejsza w świecie sól,
 • ekstrakty roślinne, na przykład z rumianku, o działaniu kojącym, łagodzącym, antyseptycznym.

Tym, czego natomiast nie powinniśmy znaleźć na etykietach produktów dedykowanych najmłodszym, są silne detergenty takie jak SLS, barwniki, parabeny, sztuczne polepszacze zapachu. 

Reklama

Mydło w płynie dla dzieci

Mydła w kostce są naturalne i skuteczne, niekiedy jednak używanie ich do kąpieli jest niezbyt wygodne dla rodziców. Jeśli zmagamy się z tego typu problemami, warto sięgnąć po mydło w płynie dla dzieci. Jest to produkt o wodnistej konsystencji, odmienny pod względem składu chemicznego. Zamiast soli sodowych, znajdują się tu inne substancje czyszczące, takie jak betaina kokamidopropylowa, detergent wytwarzany z oleju kokosowego. Wedle zapewnień producentów, wszystkie tego typu wyroby są delikatne i bezpieczne dla dzieci, zalecamy jednak uważnie czytać etykiety ze składem. Są bowiem na rynku mydła w płynie dla dzieci, które zawierają między innymi SLS (pełna nazwa - Sodium Laureth Sulfate), czyli środek który zapewnia bardzo dokładne mycie i doskonale się pieni, ale jest silnie wysuszający, może też alergizować. 

Reklama

Mydło glicerynowe dla dzieci

Jak wykazywaliśmy powyżej, w składzie wielu mydeł dla dzieci znajduje się gliceryna, aczkolwiek nie jest ona składnikiem podstawowym. Coraz większą popularnością cieszą się jednak produkty, w których ten właśnie komponent jest wiodący. 

Mydło glicerynowe dla dzieci to produkt w pełni naturalny, o właściwościach nawilżających i natłuszczających, co wprost wynika z charakterystyki tego lekkiego i prostego alkoholu. Gliceryna ma działanie higroskopijne, co oznacza że pomaga absorbować wodę z otoczenia oraz zapobiegać jej parowaniu z komórek skóry. Dodatkowo należy wiedzieć, że odczyn pH mydła glicerynowego dla dzieci jest niezwykle zbliżony do pH skóry. Wszystko to sprawia, że tego typu kosmetyki są znacznie łagodniejsze w działaniu od zwykłych mydeł i jako takie jeszcze lepiej nadają się do pielęgnacji dzieci już w pierwszych tygodniach życia. 

Reklama

Mydło antybakteryjne dla dzieci

Do odrębnej kategorii należy mydło antybakteryjne dla dzieci. Jest to kosmetyk przeznaczony przede wszystkim do utrzymania czystości rąk, co ma szczególne znaczenie w przypadku maluchów w wieku 0-5 lat, mających w zwyczaju bezceremonialne wkładanie palców do buzi. Tego typu mydło ma za zadanie zwalczać wszelkie drobnoustroje, które w czasie zabawy dziecko zbiera rękoma z podłogi, z piaskownicy, z huśtawki etc. Kosmetyk zabija bakterie, pozostając neutralnym dla delikatnej skóry dziecka. Jego odczyn powinien być zbliżony do pH ciała człowieka, w składzie zaś nie powinny się znajdować parabeny, silikony, sztuczne barwniki.

Reklama

Na co uważać kupując mydło do kąpieli dla dzieci?

Mydło do kąpieli dla dzieci powinno zawierać na opakowaniu specjalne oznaczenia – w praktyce najczęściej zawiera się to do marketingowych określeń, takich jak baby czy junior. 

Ważną wskazówką dla rodziców powinno być potwierdzenie bezpieczeństwa stosowania, sygnowane certyfikatem jednego z renomowanych ośrodków badawczych, takich jak:

 • Instytut Matki i Dziecka,
 • Centrum Zdrowia Dziecka,
 • Państwowy Instytut Higieny,
 • Polskie Towarzystwo Pediatryczne,
 • Polskie Towarzystwo Alergologiczne.

Pamiętajmy, aby uważnie czytać składy znajdujące się na etykietach. Producenci często używają nazw łacińskich albo chemicznych – warto za pomocą wyszukiwarki sprawdzić, czym jest dana substancja. Może się okazać, że kryje się za nią silny detergent, którego w mydle dla dzieci być nie powinno.

Czytaj również

Bibliografia

 • Arkadiusz Kłys, O mydle i o innych kosmetykach –Środki powierzchniowo czynne., http://www.chemia.uni.lodz.pl
 • Karolina Śliwa, Elżbieta Sikora, Jan Ogonowski, Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej, Wiadomości chemiczne, 2011, 65, 7-8
 • Marcin Cichy, Nowe kierunki wykorzystania glicerolu w przemyśle chemicznym, Zakład Technologii Chemicznej , Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, http://www.ztch.umcs.lublin.pl
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Temblak dla dziecka - kiedy stosować?
Dziecko z ręką w gipsie
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Zasypka dla dzieci - jaką wybrać? Zastosowanie
Zasypka dla dzieci na dłoni
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi
Zabawki sensoryczne - dla dzieci, niemowląt. Jak działają?
Niemowlę w kąpieli
Mydło dla dzieci - jakie warto wybrać? Rodzaje
Pomarańczowa gruszka do nosa
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!