Nowy sklep

już ON-LINE

Myj ręce - dlaczego to takie ważne?

Nasze ręce codziennie dotykają wielu rzeczy, na których aż się roi od bakterii. Na kontakt z nimi narażeni jesteśmy zwłaszcza w miejscach publicznych. Dlatego częste mycie rąk to podstawowy zabieg higieniczny, którego nigdy nie wolno zaniedbywać. Dokładne umycie rąk przy pomocy zwykłego mydła i ciepłej wody ochroni nas przed ryzykiem wielu groźnych zakażeń.
 

Grypa, przeziębienia, biegunki, rotawirusy, salmonella i zapalanie wątroby typu A - te choroby w większości przypadków spowodowane są bakteriami przenoszonymi przez brudne ręce. Zarazki z naszych dłoni wędrują do osób, których ręce lub inne części ciała dotykamy oraz trafiają na przedmioty, których dotykają inni. Dlatego zwłaszcza po wejściu do własnego domu bezwzględnie jedną z pierwszych czynności powinno być umycie rąk. Nie wpuścisz w ten sposób intruzów do środowiska, w którym żyjesz wraz ze swoją rodziną.

Sprawdź też: Czy odpowiednio dbasz o higienę intymną?

Prawidłowe mycie rąk - technika

Włóż ręce pod bieżąca wodę, jej temperatura ma znaczenie, najlepiej, aby  miała 38-39 stopni C. Woda powinna być na tyle gorąca, aby zniszczyć tłuszcz, ale nie poparzyć. Namydlamy ręce mydłem, mocno pocieramy je przez przynajmniej 10 sekund, aby uzyskać pianę. Dokładnie myjemy wewnętrzne i zewnętrzne powierzchnie dłoni, przestrzenie między palcami, kciuk, okolice paznokci. Ręce należy umyć co najmniej powyżej kostek, po czym spłukać starannie mydło. Gdy nie masz dostępu do wody i mydła, na przykład w podróży, stosuj żele antybakteryjne do użycia bez wody oraz chusteczki antybakteryjne lub zwykłe nawilżone.

Kiedy trzeba koniecznie myć dłonie:

- przed dotykaniem produktów spożywczych, jedzeniem, przygotowaniem posiłków;
- przed karmieniem dziecka;
- po skorzystaniu z toalety;
- po zmianie dziecku pieluszki;
- po zabawie z domowym zwierzęciem, gdy trzymamy w dłoniach przedmioty należące do zwierzęcia lub czyścimy jego kuwetkę;
- po trzymaniu pieniędzy;
- po wyjściu ze szpitala lub przychodni;
- po powrocie do domu ze szkoły, sklepu, autobusu, kina - właściwie zawsze, gdy wracamy do domu;
- po obróbce niegotowanego mięsa oraz jajek;
- po wydmuchaniu nosa, kichaniu, kaszlu;
- po wyniesieniu śmieci.

Poznaj: Choroby brudnych rąk

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)