Myślisz, że masz alzheimera? Możesz mieć rację

Starszy niż rok
Jeśli zdarza Ci się zauważać u siebie problemy z pamięcią, może to oznaczać, że za jakiś czas znajdziesz się w gronie osób, które chorują na jedną z chorób związanych z poważnymi zaburzeniami pamięci, np. na alzheimera – wynika z badań omówionych w artykule portalu „Science Daily”.

Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kentucky w USA wynika, że „luki w pamięci” – pozornie błahe problemy z pamiętaniem, na które często narzekamy, mogą zwiastować przyszłe kliniczne zaburzenia pamięci. Autorką badań jest prof. Erin Abner, która 3701 mężczyzn po 60. r.ż zadała jedno pytanie: „Czy zauważył Pan jakieś zmiany w swojej pamięci od czasu ostatniej wizyty w naszym centrum?”. Odpowiedzi doprowadziły do ciekawych obserwacji: często mamy poważne podstawy do narzekania na pamięć. - Nie są to wyłącznie moje wnioski. Inni epidemiolodzy, którzy przeprowadzili podobne badania, otrzymali analogiczne wyniki, co oznacza, że taka korelacja naprawdę istnieje – uważa prof. Abner.

Czytaj także: Jak leczyć alzheimera?

Objawy Alzheimera

Wyniki opisanych badań mogą pomóc w przyszłości w identyfikacji osób znajdujących się w grupie ryzyka rozwoju choroby Alzheimera. – Jeśli subiektywne odczuwanie problemów z pamięcią, np. wrażenie zapominania, luki w pamięci, zmiany w procesach myślowych, rzeczywiście jest wczesnym markerem alzheimera, możliwe stanie się szybsze wdrażanie terapii, a co za tym idzie – opóźnianie wystąpienia i rozwoju choroby, zmniejszenie jej skutków – tłumaczy prof. Abner.

Nie każdy, komu zdarza się zapominać, gdzie zostawił klucze, ma powody do zmartwienia – podkreśla jednak Abner. – Nie chcę nikogo straszyć – wyjaśnia. – Zwykłe „zapominanie” jest normalne i występuje u każdego z nas. Ważne jest, by umieć je odróżnić od poważniejszych problemów z pamięcią, które stale postępują i z czasem zaczynają negatywnie wpływać na nasze codzienne życie.

Czytaj też: Myślisz, że masz Alzheimera? Możesz mieć rację

Zobacz też: Choroba Alzheimera – jakie wykonać badania?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA