Na czym polega mechaniczna antykoncepcja?

Prezerwatywa stosowana przy antykoncepcji
Źródło: 123RF
Starszy niż rok
Mechaniczne metody zapobiegania ciąży polegają na stworzeniu mechanicznej bariery, która uniemożliwia zajście w ciąże. W starożytnym Egipcie wykorzystywano do tego płótno oraz maści. Dziś wybór metod antykoncepcyjnych jest duży, a antykoncepcja mechaniczna to nie tylko prezerwatywa.
 

Prezerwatywa

Jako jedna z najbardziej powszechnych metod antykoncepcyjnych jest zarazem jedną z najskuteczniejszych (97%) oraz najłatwiej dostępnych metod. Co ważne, chroni przez chorobami przenoszonymi droga płciową, ponieważ tworzy nieprzepuszczalną barierę między narządami płciowymi kobiety i mężczyzny. Należy pamiętać, by umiejętnie z niej korzystać. Pamiętać, aby nie uszkodzić jej podczas otwierania bądź zakładania (panie powinny uważać zwłaszcza, gdy mają długie paznokcie). Warto pamiętać, że istnieją kremy czy inne środki, które mogą rozpuszczać lateks.

Dlatego można stosować tylko środki zwilżające wyprodukowane na bazie wody, a nie na bazie tłuszczu. Trudno jednak przed stosunkiem mieć 100% pewności, że z prezerwatywą nic się nie stało, dlatego po stosunku można dla pewności nalać do niej wody i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku.  Choć prezerwatywa ma wysoką skuteczność, to wahania w statystkach wynikają właśnie z faktu, że partnerzy popełniają błędy w jej stosowaniu.

Czytaj też: antykoncepcja-po-40-jakie-tabletki-wybrac">Antykoncepcja po 40. - jakie tabletki wybrać?

Prezerwatywa dla kobiet

Istnieją także prezerwatywy dla pań, które zostały wynalezione w 1992 roku. Uznawane są jednak za mało wygodne, mimo że podobnie jak męski odpowiednik są dostępne bez recepty. Damska prezerwatywa to pochewka zakończona dwoma giętkimi pierścieniami: zamkniętym i otwartym. Jeden (o mniejszych rozmiarach) jest zamknięty i służy do wprowadzenia prezerwatywy do pochwy i zasłonięcia szyjki macicy, drugi zaś pozostaje na zewnątrz. Prezerwatywa stwarza więc barierę między narządami partnerów. Największym problemem stosowania prezerwatywy dla kobiet, jest trudność jej zakładania oraz to, że nie jest ona powszechnie dostępna w aptekach.

Poznaj: Negatywne skutki antykoncepcji

Kapturek naszyjkowy, błona dopochwowa

Celem kapturka naszyjkowego jest przykrywanie szyjki macicy, co uniemożliwia kontakt z nasieniem. Działa podobnie jak błona dopochwowa ale jest mniejszy. Zarówno kapturek, jak i błona muszą być dopasowane przez lekarza, ponieważ występują w kilku rozmiarach oraz kształtach. Jeśli kobieta ma skłonności do zapalenia pęcherza moczowego to powinna stosować mniejszą błonę lub kapturek naszyjkowy. Obie metody maja podobną skuteczność działania. W przypadku błony należy pamiętać o środku plemnikobójczym przed każdym stosunkiem, jeśli kobieta zakłada błonę wcześniej niż 3 godziny przed stosunkiem. Nie wolno jej wyjmować przez sześć godzin po stosunku.

Błona powinna służyć przez około dwa lata, ale trzeba sprawdzać, czy nie uległa uszkodzeniom.  Jeśli chodzi o kapturek to, po stosunku powinien pozostać na swoim miejscu, przez co najmniej sześć godzin. Niekiedy panie zakładają kapturki i nie wyjmują ich nawet przez kilka dni bez żadnych konsekwencji. Lekarze zalecają jednak wyjmowanie kapturka co 30 godzin z powodu niewielkiego ryzyka rozwoju wstrząsu toksycznego.

Czytaj też:

ZOBACZ TAKŻE

Karmienie piersią a antykoncepcja

Pigułki antykoncepcyjne a zakrzepy

Nowa generacja implantów

Wazektomia a sterylizacja – jedno i to samo?

Antykoncepcja - zalety i wady

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA