Na kacu? Pijany? Nie pokazuj się dzieciom

Dzieci, które choćby kilka razy widziały pijanych rodziców, same upijają się 2 razy częściej. O wynikach najnowszych badań poinformował internetowy serwis informacyjny BBC.

Spis treści

Jak wykazały badania Ipos MORI, przeprowadzone przez Joseph Rowntree Foundation, także brak właściwej opieki ze strony rodziców sprzyja nadużywaniu przez nastolatków alkoholu - na przykład, gdy rodzice nie wiedzą, co robią ich dzieci w sobotę wieczorem albo pozwalają oglądać filmy dozwolone od 18 lat. Alkoholizm - długa droga w dół

Picie alkoholu wśród dzieci i młodzieży

Ważny jest również przykład, jaki dają koledzy - spędzanie z nimi więcej niż dwóch wieczorów tygodniowo zwiększa częstość nadużywania alkoholu dwukrotnie, w przypadku spędzania każdego wieczoru - aż czterokrotnie.

Badania objęły 5 700 dzieci w wieku od 13 do 16 lat. Co piąte było pijane przed 14. rokiem życia. W wieku 16 lat taki epizod miała już za sobą połowa z nich.

Jeśli dzieci piły alkohol przed 10. rokiem życia, wyraźnie rosło zagrożenie jego późniejszym nadużywaniem. Jednak ci, którzy zetknęli się z piciem dopiero w późniejszym wieku - pod wpływem kolegów i bez kontroli rodziców - także często zaczynali go nadużywać.

Sprawdź: Czy masz problem z alkoholem?

Oprócz rodziców i kolegów, duży wpływ na brytyjskich nastolatków mają według specjalistów supermarkety i knajpy promujące tani alkohol. Ich zdaniem trzeba nie tylko edukować młodzież, ale i podnieść ceny napojów wyskokowych.

Czytaj też: Co jest groźniejsze alkohol czy narkotyki?

Ocena użytkowników (4.00)

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często uprawiasz seks?

  codziennie lub prawie codziennie

  kilka razy w tygodniu

  kilka razy w miesiącu

  nie uprawiam seksu