Nowy sklep

już ON-LINE

Na kacu? Pijany? Nie pokazuj się dzieciom

Dzieci, które choćby kilka razy widziały pijanych rodziców, same upijają się 2 razy częściej. O wynikach najnowszych badań poinformował internetowy serwis informacyjny BBC.

Jak wykazały badania Ipos MORI, przeprowadzone przez Joseph Rowntree Foundation, także brak właściwej opieki ze strony rodziców sprzyja nadużywaniu przez nastolatków alkoholu - na przykład, gdy rodzice nie wiedzą, co robią ich dzieci w sobotę wieczorem albo pozwalają oglądać filmy dozwolone od 18 lat. Alkoholizm - długa droga w dół

Picie alkoholu wśród dzieci i młodzieży

Ważny jest również przykład, jaki dają koledzy - spędzanie z nimi więcej niż dwóch wieczorów tygodniowo zwiększa częstość nadużywania alkoholu dwukrotnie, w przypadku spędzania każdego wieczoru - aż czterokrotnie.

Badania objęły 5 700 dzieci w wieku od 13 do 16 lat. Co piąte było pijane przed 14. rokiem życia. W wieku 16 lat taki epizod miała już za sobą połowa z nich.

Jeśli dzieci piły alkohol przed 10. rokiem życia, wyraźnie rosło zagrożenie jego późniejszym nadużywaniem. Jednak ci, którzy zetknęli się z piciem dopiero w późniejszym wieku - pod wpływem kolegów i bez kontroli rodziców - także często zaczynali go nadużywać.

Sprawdź: Czy masz problem z alkoholem?

Oprócz rodziców i kolegów, duży wpływ na brytyjskich nastolatków mają według specjalistów supermarkety i knajpy promujące tani alkohol. Ich zdaniem trzeba nie tylko edukować młodzież, ale i podnieść ceny napojów wyskokowych.

Czytaj też: Co jest groźniejsze alkohol czy narkotyki?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)