Na sen wpływają geny i miejsce zamieszkania

Starszy niż rok
O tym, jak wcześnie wstajemy, decydują zarówno geny, jak i miejsce zamieszkania – twierdzą brazylijscy naukowcy. Według nich osoby, które mieszkają bliżej równika, śpią krócej.
 

Z badań, jakie przeprowadzone zostały przez brazylijskich naukowców wynika, że na sen wpływają nie tylko nasze nawyki. Prof. Mario Pedrazzoli, koordynator zespołu badawczego z Instytutu Snu na uniwersytecie w Sao Paulo twierdzi, że jednym z ważniejszych czynników, który decyduje o naszej senności, jest odmiana genu PER3.

Czytaj także: Co się dzieje w naszym mózgu podczas snu?

Gen PER3 a nasz sen

Jednak nie tylko jednak genetyka odpowiada za wczesne bądź późne wstawanie – decyduje o tym także miejsce naszego zamieszkania. Badania, w czasie których sprawdzano nawyki w zasypianiu i budzeniu blisko 16 tys. mieszkańców Ameryki Południowej wykazały, że im bliżej mieszkamy biegunów, tym trudniej nam się budzić o poranku. Oznacza to, że rannym ptaszkiem mamy szansę zostać wówczas, gdy mieszkamy niedaleko równika.

Według badaczy kilkanaście procent populacji, która nie mieści się w tej regule, to osoby, których dotyczą zaburzenia genetyczne. Oprócz genów i szerokości geograficznej na długość snu wpływają także wiek, pora roku i rytm dobowy.

Czytaj także: Bezsenność i depresja często idą w parze

Zobacz: Skąd nasz mózg wie, że należy iść spać?

Zobacz: Jak leczyć bezdech senny?

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA