Na słońcu bezpieczniej z bransoletką

Starszy niż rok
Ile czasu można i trzeba spędzić na słońcu, by nasz organizm wyprodukował niezbędną porcję witaminy D bez zagrożenia poparzeniem i bez kremu z filtrem? Na to pytanie będą mogli sobie odpowiadać właściciele specjalnej – mierzącej ekspozycję na promienie UV – bransoletki.

Witamina D jest niezbędna do utrzymania odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie. Dzięki niej mamy zdrowe kości, a jak się okazało niedawno – możemy też zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę, zapalenia stawów czy niektóre nowotwory. – Tymczasem – jak przekonuje „New Scientist” Karin Edgett, współtwórczyni bransoletki UVA+B SunFriend – niedobór witaminy D jest na świecie powszechny.

Niestety, nie wiemy zazwyczaj, jak wiele czasu powinniśmy spędzać na słońcu, by uniknąć przykrości w postaci poparzeń, i jednocześnie – by umożliwić promieniom UVB zsyntetyzowanie witaminy D. Sprawę komplikuje konieczność stosowania kremów z filtrami, które chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ale też mogą blokować właśnie promienie UVB odpowiedzialne za syntetyzację „witaminy słońca”.

Czytaj także: Filtr UV – ochrona na lato

Bransoletka na słońce

Bransoletka UVA+B SunFriend powstała właśnie po to, byśmy takich wątpliwości nie mieli. Jej użytkownicy określają stopień wrażliwości swojej skóry w skali od 1 do 11, a diody LED sygnalizują, gdy ekspozycja na słońce jest wystarczająca – należy wówczas schronić się do cienia lub zastosować dobry krem z wysokim filtrem.

– Bransoletka pozwala maksymalnie skorzystać z promieni UVB, minimalizując zagrożenie niesione przez promienie UVA – przekonuje Edgett. – Kiedy użytkownik zacznie przekraczać bezpieczny poziom ekspozycji, może albo nałożyć krem, albo się ubrać. Urządzenie jest wodoodporne. Jak twierdzi pomysłodawczyni projektu, bransoletka wzbudza entuzjastyczną reakcję rodziców, którzy martwią się o skład kremów z filtrem dla dzieci.

Czytaj także: Witamina D nie jest panaceum

SunFriend kosztuje 50 dolarów. Do sprzedaży trafi w maju. Twórcy pracują już nad kolejnymi wersjami: z możliwością połączenia przez Bluetooth z aplikacją na smartfona, z czujnikiem, który rozróżni promienie UVA od UVB.

Źródło: PAP

Czy wiesz, że: Polakom brakuje witaminy D3

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA