Na to narażone jest dziecko!

Starszy niż rok
Nawet najczujniejsi rodzice mogą mieć czasem problem z upilnowaniem swojego dziecka. Maluchy mają w sobie bowiem niespożyte pokłady energii i ciekawość świata godną największych odkrywców. Okres wakacyjny sprzyja zabawom na świeżym powietrzu, wędrówkom i podróżom. A wtedy też łatwiej o wypadki.

Mimo że prawie każdy rodzic wie, jak radzić sobie w momencie, kiedy maluch się uderzy lub skaleczy, to już złamanie, poparzenie, omdlenie czy udar słoneczny budzą w nas strach i często paraliżują działanie. Dlatego zanim spakujemy wakacyjne walizki, warto  zapoznać się ze schematem postępowania w takich wypadkach.

Ciepłe słońce, cieplej, parzy!

Latem jednym z najczęstszych urazów, jakie spotykają naszych milusińskich, są oparzenia słoneczne. Czasami wystarczy godzina zabawy na zewnątrz, aby maluch zaczął odczuwać ich bardzo nieprzyjemne objawy. "Jeśli tak się zdarzy, schłodźmy skórę dziecka zimną wodą, a następnie posmarujmy zaczerwienione miejsca pantenolem. Możemy też kupić w aptece specyfiki chłodzące po opalaniu, na przykład w postaci żelu. Zapytajmy jednak wcześniej, czy nadają się one do stosowania u najmłodszych" – wyjaśnia dr n. med. Artur Grodzki.

Zdrowe sposoby na ochłodę ciała

Oparzenia tradycyjne

Jeśli dojdzie do oparzenia np. otwartym ogniem czy gorącym płynem, trzeba jak najszybciej odciąć malca od źródła ciepła i zdjąć z niego palące się ubranie. Pamiętajmy jednak, że jeżeli przyklei się ono do skóry, nie wolno odrywać go „na siłę”. Oparzone miejsce trzeba schłodzić, najlepiej polewając je wodą o temperaturze około 15-20 stopni Celsjusza. Nie należy stosować lodu, ponieważ może on uszkodzić miejsce oparzenia. Jeśli oparzenie jest poważne (rozległe i głębokie), konieczna jest szybka wizyta u lekarza. Poparzoną skórę zabezpieczamy delikatnie czystym opatrunkiem lub hydrożelem. Utrzymujmy też stałą temperaturę ciała dziecka i chrońmy przed utratą ciepła, aby nie doprowadzić do hipotermii.

Minikraksa - maxiuraz

Szalona zabawa na podwórku, wspinanie się po drzewach, bieganie, jazda na rowerze – takie harce często kończą się kraksą. Efektem są zwykle niegroźnie stłuczenia, siniaki lub otarcia, jednak czasami zwykły upadek może być przyczyną poważnego urazu. Dlatego kiedy widzimy, że dziecko długo płacze i pokazuje część ciała, która je boli, dokładnie ją obejrzyjmy. Jeśli podejrzewamy złamanie, powinniśmy zdjąć z uszkodzonej kończyny malucha zegarek, bransoletki czy inne ozdoby, a następnie ją unieruchomić i niezwłocznie udać się do lekarza. "Jeśli złamanie jest otwarte, pod żadnym pozorem nie wprowadzajmy wystającego odłamu kostnego pod skórę. Ranę możemy delikatnie opatrzyć jałowym opatrunkiem" – mówi lek. med. Anna Krysiukiewicz-Fenger.

Zasłabnięcia, omdlenia

Latem temperatury potrafią wzrosnąć w słońcu nawet do 35-40 stopni Celsjusza. W takie dni może zdarzyć się, że maluch zasłabnie lub omdleje. Nie wolno lekceważyć takich objawów, bo mogą one oznaczać udar. W takim wypadku może pojawić się kilka symptomów jednocześnie. Oprócz omdleń mogą to być zmęczenie czy zawroty głowy, intensywne pocenie, nudności, skurcze mięśni czy napady drgawkowe. "Często zdarza się, że poszkodowanego charakteryzuje tak zwane splątanie, to znaczy, że nie wie, gdzie się znajduje, mówi od rzeczy, błędnie wodzi wzrokiem. Kiedy zauważymy takie objawy u dziecka, powinniśmy jak najszybciej zainterweniować, bo każda minuta ma tu znaczenie. Udar cieplny jest bowiem stanem zagrażającym życiu" – mówi lek. med. Anna Krysiukiewicz-Fenger. Trzeba jak najszybciej zadzwonić po pogotowie, a następne przenieść malca w chłodne i zacienione miejsce i delikatnie ochładzać jego ciało przy pomocy natrysku lub okładów. Z chwilą, gdy dziecko zacznie ponownie zachowywać się normalnie i ustąpią oznaki splątania, zakończmy schładzanie, bo zbyt długo prowadzone mogłoby doprowadzić do nadmiernego obniżenia temperatury ciała. Jeśli maluch jest przytomny, można podać mu coś do picia - płyn izotoniczny lub wodę - i czekać na przybycie pomocy.

Czytaj też: Jak przetrwać upał? Porady z ciepłych krajów

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA