Nowy sklep

już ON-LINE

Naczynia wieńcowe

to sieć naczyń krwionośnych zaopatrujących serce w krew, która dostarcza do każdej komórki mięśnia sercowego niezbędne mu do ciągłej pracy substancje odżywcze i tlen. Tętnice wieńcowe odchodzą od aorty, a następnie silnie rozgałęziając
 

to sieć naczyń krwionośnych zaopatrujących serce w krew, która dostarcza do każdej komórki mięśnia sercowego niezbędne mu do ciągłej pracy substancje odżywcze i tlen. Tętnice wieńcowe odchodzą od aorty, a następnie silnie rozgałęziając się oplatają całe serce. Dostarczają krew natlenowaną. Natomiast żyły wieńcowe odprowadzają krew odtlenowaną zebraną z całego mięśnia sercowego do prawego przedsionka. Krążenie wieńcowe wykorzystuje około 7 do 10 % całej krwi wyrzucanej przez serce do aorty.

Jakiekolwiek zaburzenia funkcjonowania sieci wieńcowej mają silny wpływ na działanie mięśnia sercowego i mogą się objawiać chorobą niedokrwienną serca. Najgroźniejsze dla prawidłowego działania serca jest zatrzymanie jego akcji poprzez niedotlenienie mięśnia sercowego wskutek zawału. Dochodzi do niego kiedy naczynie wieńcowe ulegnie zatkaniu (np. wskutek odkładania się blaszek miażdzycowych), co uniemożliwia przepływ krwi i blokuje dostarczenie tlenu do określonego obszaru serca, co zatrzymuje jego działanie.

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)