Nadwaga u matki determinuje wagę dziecka?

Najnowsze wyniki badań naukowców wskazują, że nasza nadwaga rozpoczyna się już w… macicy. Noworodki, których waga przekracza 4000 g, są dwa razy bardziej narażone na otyłość niż dzieci, których waga pozostaje w normie.

Najnowsze wyniki, w których eksperci przekonują, że nadwaga matki w czasie ciąży prowadzić może do otyłości dzieci, opublikowane zostały w czasopiśmie „PLOS ONE”. Kierujący badaniami prof. Andreas Plagemann twierdzi w nich, że przekarmienie, brak ćwiczeń i w efekcie zaburzenia metabolizmu matki wpływają na wagę urodzonego dziecka w stopniu większym niż wcześniej sądzono. Innymi słowy – grube matki rodzą grube dzieci, którym dużo trudniej będzie w przyszłości uniknąć nadwagi i cukrzycy.

Czytaj też: 7 chorób i schorzeń, które powodują otyłość

Skąd się bierze nadwaga?

Naukowcy z Charité - Universitätsmedizin Berlin oparli swoje wnioski na analizie 66 badań, w których łącznie wzięto pod uwagę dane pochodzące od ponad 640 tys. badanych w wieku do 75 lat z 26 krajów. Na ich podstawie prof. Plagemann przypomina wszystkim, że „zapobieganie nadwadze w całym późniejszym życiu jest możliwe już przed urodzeniem”.

Zobacz wideo: Przepis na pyszne danie dla kobiet w ciąży

Odkrycie wydaje się punktem zwrotnym w walce przeciwko otyłości, jaka determinuje poważne problemy zdrowotne współczesnego świata. Lekarze przypominają, że więcej niż połowa osób populacji zmaga się z nadwagą (w tym 15 proc. dzieci i młodych ludzi), która jest jednym z głównych czynników ryzyka ataków serca, wylewów czy schorzeń układu kostno-stawowego. Otyłość brzuszna, którą już u małych dzieci wywołuje nadwaga matki, wpływa także negatywnie na stabilizację poziomu cukru we krwi i może prowadzić w przyszłości do cukrzycy.

Zobacz: Ile kosztuje nas otyłość?

Czytaj też: Otyłość w ciąży szkodliwa dla dziecka

Sprawdź: Dzieci indygo - czy Twoje dziecko może być jednym z nich?

Internetowa Szkoła Rodzenia MedMe.pl

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA