Nadwzroczność starcza (hyperopia)

Z wiekiem soczewka oka traci swoja elastyczność. Dlatego ludzie starsi często skarżą się na brak ostrości widzenia

Spis treści

Nazwa nadwzroczność starcza sugeruje, że problem dotyka ludzi w podeszłym wieku. Do niedawna że pierwsze objawy nadwzroczności pojawiały się już po 40 r. życia. Okuliści alarmują jednak, że na zaburzenia ostrości widzenia skarżą się osoby coraz młodsze. Winę za to ponosi tryb życia i coraz dłuższe korzystanie z komputera. Problemy z ostrym widzeniem z bliskiej odległości są jednak najczęściej następstwem starzenia się całego organizmu, a więc i oczu. Prawidłowo funkcjonujące oko widzi jednakowo ostro z bliska i z daleka, bo naturalna elastyczność mięśni pozwala na dostosowywanie ułożenia soczewki względem oglądanego obiektu. Kiedy mięśnie tracą swoją elastyczność soczewka staje się „za krótka” i stąd bierze się brak ostrości widzenia.

Objawy nadwzroczności

Pierwsze objawy mogą być mylące i wcale nie kojarzone z oczami.
1.    Bóle głowy pojawiające po dłuższym wysiłku wzrokowym np. pracy przy komputerze czy czytaniu książki.
2.    Mróżenie oczu podczas czytania w celu poprawienia ostrości widzenia.
3.    Złe samopoczucie
4.    Problemy z koncentracją

Zobacz inne: Choroby oczu

Ćwiczenia zapobiegające nadwzroczności

Żeby zapobiec nadwzroczności i jak najdłużej utrzymać wzrok w dobrej kondycji dobrze jest ćwiczyć mięśnie oka i soczewkę. Zwłaszcza jeśli codziennie spędzamy kilka godzin przy komputerze.

1.    Patrz w dal i staraj się wychwycić jak najwięcej szczegółów, a potem szybko przenieś wzrok na przedmiot znajdujący się w bliskiej odległości.
2.    Weź do reki ołówek i podnieś go na wysokość oczu. Poruszaj ołówkiem powoli  w różne strony i staraj się wodzić za nim wzrokiem

Leczenie nadwzroczności

Nadwzroczność jest wadą wzroku, którą można i trzeba leczyć.

Korekcja okularowa
Najbardziej powszechną metodą leczenia wad wzroku jest korekcja okularowa.
Nadwzroczność starcza powoduje konieczność zwiększania mocy soczewek do bliży i do dali. Przeciętnie w 70 roku życia jest to ok.  1,5 dioptrii a w 80 roku życia 2,5 dioptrii.

Soczewki kontaktowe
W większości przypadków okulary można zastąpić szkłami kontaktowymi. Na rynku jest duży wybór soczewek kontaktowych, które można wybrać po konsultacji z okulistą.

Implanty soczewkowe

Od niedawna dalekowidzom wszczepia się elastyczne implanty soczewkowe. Podczas zabiegu przeprowadzanego w miejscowym znieczuleniu soczewkę pacjenta zastępuje się implantem albo wprowadza między nią a rogówkę sztuczną soczewkę o odpowiedniej mocy. Implant można potem wymienić na silniejszy albo słabszy.

Chirurgia refrakcyjna

Chirurgia refrakcyjna jest nowym kierunkiem w mikrochirurgii okulistycznej mającym na celu zredukowanie lub całkowite uniezależnienie osób z wadą wzroku od okularów lub soczewek kontaktowych. Chirurgia refrakcyjna obejmuje zabiegi operacyjne korygujące wady wzroku poprzez chirurgiczną zmianę krzywizny rogówki w obrębie źrenicy przy zastosowaniu lasera excimer (PRK, LASIK). Laserowa korekcja wad wzroku nie jest wskazana przy jaskrze, zaćmie, odwarstwieniu siatkówki, zmianach rogówki, cukrzycy, alergiach, chorobach autoimmunologicznych i wszczepionym rozruszniku serca. Przed skierowaniem pacjenta na zabieg lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z chorym.

ek

Poznaj: Sposoby na przemęczone oczy

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Czy zdecydujesz się na bankowanie krwi pępowinowej swojego dziecka?

  Tak. Uważam, ze to dobre zabezpieczenie jego zdrowia

  Nie wiem, muszę głębiej zapoznać się z tematem

  Nie. Sądzę, że nie będzie to konieczne

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA