Najczęściej stosowane leki w leczeniu uzależnień hazardowych

Uzależnienie od gier hazardowych dotyka wiele osób. Mimo wysokich kosztów zdrowotnych i społecznych, zarówno dla osoby grającej, jak i jej otoczenia, nie jest on, podobnie jak inne uzależnienia behawioralne, postrzegany jako poważny problem dla zdrowia publicznego.
leki w leczeniu uzależnień hazardowych

Spis treści

Artykul partnera

Nadużywanie hazardu może jednak prowadzić do licznych zaburzeń związanych ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, a także problemów rodzinnych i małżeńskich, finansowych, zawodowych, z nauką, a nawet prawnych. Dlatego osoby uzależnione od hazardu coraz częściej szukają profesjonalnej pomocy. Najczęstszą metodą leczenia jest psychoterapia, jednak niejednokrotnie wspomagana jest ona środkami farmakologicznymi. Jakie są zatem najczęściej stosowane leki w leczeniu uzależnień hazardowych?

Czym jest uzależnienie od hazardu i jak często spotykamy je w Polsce?

Według raportu Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych przeprowadzonego przez CBOS w okresie od listopada 2011 do lipca 2012 roku, w Polsce mamy 50 tys. osób (0,2% populacji) uzależnionych od hazardu i niemal 200 tys. (3,7% populacji) narażonych na to uzależnienie. Jedna piąta ankietowanych (23,5%) przyznaje się natomiast, że grała w gry na pieniądze. Badanie obejmowało zarówno popularne gry, jak te, organizowane przez Totalizator Sportowy, jak i konkursy telefoniczne, automaty do gier, zakłady bukmacherskie, salony gier, kasyna czy prywatne gry, np. w pokera na pieniądze.

Istnieją różne klasyfikacje hazardu, przy czym nie każdy jest zagrożeniem dla zdrowia. Hazard rekreacyjny jest rozrywką, formą spędzania wolnego czasu, którą wiele osób uprawia bez popadania w nałóg. Kiedy pojawiają się negatywne skutki grania, jednak są jeszcze na tyle niewielkie, że gracz jest w stanie się z nimi uporać, mówimy o hazardzie ryzykownym. Pojawienie się poważniejszych negatywnych konsekwencji zwiastuje hazard problemowy, który może rozwinąć się w hazard patologiczny, czyli pełne uzależnienie wraz ze wszystkimi konsekwencjami.

Patologiczny hazard polega na powtarzającym się graniu na pieniądze, kosztem wartości i zobowiązań społecznych, zawodowych, materialnych czy rodzinnych.

Terapia uzależnień hazardowych

Najczęściej stosowaną formą leczenia uzależnień behawioralnych, w tym hazardowych, jest psychoterapia, szczególnie w paradygmacie poznawczo-behawioralnym. Jednak środki farmaceutyczne pojawiają się często jako wsparcie dla psychoterapii, szczególnie, kiedy wraz z diagnozą patologicznego hazardu występuje diagnoza innych zaburzeń (depresji, choroby dwubiegunowej, czy zaburzeń osobowości).

Leki stosowane w terapii uzależnienia od hazardu dzieli się na trzy grupy:

  1. leki przeciwdepresyjne - selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) oraz antagoniści receptorów serotoninowych 5-HT1/5-HT2
  2. antagoniści receptorów opioidowych
  3. leki normotymiczne, czyli stabilizatory nastroju

Leki antydepresyjne działają na system serotoninowy, zwany również układem nagrody, który odpowiada między innymi za kontrolę impulsów, ma więc duży wpływ na powstawanie i utrzymywanie się uzależnień. Leki te są szczególnie skuteczne w leczeniu depresji, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i dysmofofobii. Badania wykazują jednak, że mogą być również użyteczne w leczeniu patologicznego hazardu, łagodząc jego objawy. Badani zażywający te leki raportują mniej obsesyjnych myśli na temat grania, a zatem mniej zachowań z nim związanych.

Leki z grupy antagonistów receptorów opioidowych również działają na system nagrody, hamując wydzielanie dopaminy w strukturach mózgowych odpowiedzialnych za system motywacyjny. W konsekwencji leki te zmniejszają poziom ekscytacji związanej z grą i tłumią potrzebę gry.

Ostatnia grupa leków - stabilizatory nastroju - okazują się szczególnie skuteczną metodą ograniczenia objawów uzależnienia hazardowego u pacjentów chorujących na zaburzenia dwubiegunowe. W przypadku osób, u których takie zaburzenia nie współwystępują z patologicznym graniem, są one skutecznym środkiem ograniczającym popęd do grania oraz ilość pieniędzy i czasu przeznaczanych na grę.

Podkreślić jednak należy, że leczenie farmakologiczne niesie ze sobą duże ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Są to między innymi obniżenie poziomu libido, nudności czy suchość w ustach, dlatego leki należy dobierać indywidualnie do pacjenta.

Źródła:

  • www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1857322/ ,
  • www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2011/K_064_11.PDF
  • www.legalsport.pl/vademecum/graj-bezpiecznie/stawiam-zaklady-pilkarskie-czy-jestem-hazardzista/,
  • www.uzaleznieniabehawioralne.pl/hazard/metody-leczenia-patologicznego-hazardu-i-ich-skutecznosc/

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

<-- popup -->