Nowy sklep

już ON-LINE

Najskuteczniejszy peeling - wyłącznie pod okiem lekarza

Wywiad z dr Kamilem Marcinkiewiczem, lekarzem medycyny estetycznej z DS Instytut w Warszawie. Wykonuje zabiegi z zakresu mezoterapii, prowadzi terapię lipolityczną, pozwalającą na tworzenie indywidualnych programów wyszczuplających i likwidujących rozstępy, wykonuje peelingi lekarskie.
Najskuteczniejszy peeling - wyłącznie pod okiem lekarza

Spis treści

Jakie mamy rodzaje peelingów i z jakich najczęściej korzystamy w gabinetach kosmetycznych?

Mamy trzy główne typy peelingów: chemiczne, fizyczne – na przykład laser, i mechaniczne – jak mikrodermabrazja. Wiodący typ peelingu, wykonywany w gabinetach medycyny estetycznej przez lekarzy, to peeling chemiczny.

Dlaczego robimy peeling?

Przyczyn jest wiele. Głównym celem, niezależnie od odmiany i głębokości peelingu, jest usunięcie martwej warstwy rogowej naskórka. Pozwala to na powierzchowne oczyszczenie skóry, odblokowanie zatkanych ujść gruczołów łojowych, poprawę ukrwienia oraz wyrównania kolorytu skóry.  Dodatkową zaletą tego typu zabiegów jest pobudzenie naszych własnych komórek skóry do intensywnej regeneracji i odnowy.

Poszperaj w szafkach kuchennych i zrób sobie peeling

Rodzaje peelingów

Czym się różni peeling lekarski od zwykłego, wykonanego w domu?

Peeling chemiczny różni się stopniem głębokości warstw naskórka i skóry właściwej, w której oddziałują preparaty. Peeling domowy, czyli tzw. kosmetyczny, obejmuje jedynie górne warstwy naskórka. Jego celem jest głównie niewielkie rozluźnienie nieprzepuszczalnych połączeń komórek skóry, ułatwiając w ten sposób wnikanie substancji aktywnych, zawartych w serum rewitalizującym lub kremach odżywiających, które stosuje się po domowych zabiegach. Peeling lekarski swoim działaniem obejmuje wszystkie warstwy naskórka aż do granicy skóry właściwej. Taki peeling ma za zadanie przede wszystkim pobudzać procesy regeneracyjne skóry.

Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania takiego zabiegu?

Tak, głównie są to schorzenia, które dotyczą miejsca zastosowania peelingu: aktywne infekcje wirusowe, na przykład opryszczka i brodawki, infekcje bakteryjne, choroby zapalne skóry i tkanki łącznej, jak łuszczyca, świeże blizny oraz stosowanie niektórych leków, na przykład izotretynoina często stosowana w leczeniu trądziku, i uczulenia na składniki preparatów. Do względnych przeciwwskazań należą ciąża, nałogowe opalanie - ponieważ wzrasta ryzyko trwałych przebarwień - używanie leków zawierających pochodne witaminy A. Warto pamiętać, że to lekarz, po zebraniu wywiadu lekarskiego i zbadaniu pacjenta, zaleca odpowiedni rodzaj peelingu.

Czy zima to dobry czas na peeling lekarski?

To świetny czas. Peelingi wpływają pozytywnie na poprawę stanu i wyglądu skóry, zwiększają jej elastyczność, jędrność i napięcie. Bardzo często wykorzystuje się je także do usuwania efektów fotostarzenia się oraz przebarwień, które powstają lub nasilą się w okresie letnim.

Sprawdź też: Jakie peelingi są najlepsze na lato

 

Reklama

Dlaczego warto robić peeling

Jak wygląda i reaguje skóra po zabiegu?

Wszystko zależy od rodzaju zastosowanego peelingu i indywidualnych cech pacjenta. Większość pacjentów nie ma żadnych niepokojących objawów. Pacjenci skarżą się głównie na zaczerwienienia, uczucie pieczenia, świądu, kłucia. Do tego czasem dochodzi obrzęk i złuszczanie się powierzchownych warstw naskórka. Jednak te objawy ustępują po kilku dniach od zabiegu.

Czy może nas coś niepokoić?

Peeling jest bardzo bezpiecznym zabiegiem. Niepokojąca może być czasem zbyt silna reakcja skóry na zastosowany preparat – podejrzewamy wtedy nadwrażliwość na jakiś składnik preparatu i szybko neutralizujemy zastosowany środek. Z rzadka występują inne skutki uboczne, np. pod postacią aktywacji wirusa opryszczki - znajdującego się w fazie uśpienia - powstawania przebarwień, które ustępują zazwyczaj bez dodatkowego leczenia, infekcji skóry czy zaostrzenia zmian trądzikowych. Warto porozmawiać o swoich obawach z lekarzem przeprowadzającym zabieg.

Jak często można powtarzać zabieg?

To zależy od efektu, jaki chce się uzyskać i zastosowanego preparatu. Generalnie przyjmujemy zasadę, że powtarzamy zabieg średnio co 2 tygodnie. Czas ten jednak nie jest sztywno ustalony. Indywidualny protokół leczenia ustala lekarz prowadzący w porozumieniu z pacjentem.

Jakie są zalety takiego peelingu?

Jego efektem jest skóra oczyszczona, o wyrównanym kolorycie, jędrna, bardziej napięta. Głębsze warstwy naskórka i skóry właściwej pobudzone są do produkcji niezbędnych składników, takich jak kolagen czy elastyn. Dodatkowo, zmniejszenie blizn potrądzikowych, spłycenie drobnych zmarszczek.

Z jakimi kosztami należy się liczyć?

W zależności od rodzaju zastosowanego peelingu i sposobu jego działania, ceny w gabinetach medycyny estetycznej wahają się od 200 do nawet 600 zł za zabieg. Warto wspomnieć, że są to zabiegi wykonywane przez lekarzy, z wykorzystaniem preparatów o potwierdzonej skuteczności. Niektóre preparaty objęte są patentami, co wpływa na cenę zabiegu oraz efektywność.

Dr Kamil Marcinkiewicz - lekarz medycyny estetycznej

Specjalista w dziedzinie kosmetologii lekarskiej i medycyny estetycznej. Wykonuje zabiegi z zakresu mezoterapii, z wykorzystaniem kwasu hialuronowego i kompleksów biorewitalizujących. Wzbogaca powyższe zabiegi o odkrycie ostatnich kilku lat - polinukleotydy (ich obecność w skórze sprzyja utrzymaniu i polepszeniu warunków niezbędnych do odbudowy i metabolizmu fibroblastów, które są najważniejszymi komórkami skóry). W swojej praktyce stosuje także małoinwazyjną terapię lipolityczną, pozwalającą na tworzenie indywidualnych programów wyszczuplających, likwidujących rozstępy. Dodatkowo w obszarze wykonywanych działań znajdują się peelingi lekarskie. Wykonywane zabiegi mają przede wszystkim na celu zapewnienie poprawy estetycznej i funkcjonalnej skóry w każdym wieku. Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach. Rezydent Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie - Aninie.

Przeczytaj także:

Kwas hialuronowy - poznaj jego tajemnice

2 zabiegi na polepszenie wyglądu

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)