Nanogąbka pokona toksyny?

Starszy niż rok
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wynaleźli nanogąbkę, która neutralizuje toksyny dla różnych typów patogenów, w tym MSRA – trudnych do leczenia szczepów gronkowca, będącego częstą przyczyną zakażeń wewnątrzszpitalnych.

Usuwanie toksyn przetestowano na myszach. Zwierzęta podzielono na dwie grypy – w pierwszej z nich podanie śmiertelnej dawki alfa-hemolizny gronowcowej wystąpiło po wcześniejszym wszczepieniu gryzoniom nanogąbek (przeżyło 89 proc. myszy), w drugiej zaś odwrócono kolejność aplikowania substancji (przeżyło 44 proc. myszy).

Czy wiesz, że: Sen oczyszcza mózg z toksyn

Co to są nanogąbki?

Nanogąbki mają średnice 85 nm i wytwarzane są z biokompatybilnego polimeru. Wprowadzane są do krwi dzięki „owinięciu” ich błonami komórkowymi erytrocytów. Pełnią w ten sposób rolę przynęty – czerwone krwinki są bowiem podstawowym celem toksyn tworzących szkodliwe dla zdrowia pory. Zarówno nanocząstki, jak i zgromadzone toksyny są potem neutralizowane przez wątrobę, która w żaden sposób nie ulega uszkodzeniu.

Z testów wynika także, że liczba pochłoniętych cząstek zależy od rodzaju toksyny: i tak jedna gąbeczka absorbuje 85 cząsteczek alfa-hemolizyny, 30 cząsteczek streptolizyny-O paciorkowców i 850 monomerów melityny.

Zobacz też: Pszczeli jad pokona HIV?

Naukowcy zachwalają, że nanogąbka pozwala usunąć z krwiobiegu toksyny m.in. pszczół, węży lub bakterii. I co najważniejsze – nie trzeba dla poszczególnych toksyn stosować pojedynczego typu trucizny – nanogąbki absorbują bowiem różne szkodliwych substancji bez względu na ich budowę.

Poznaj: 5 powodów, dla których zaczniesz częściej pić zieloną herbatę

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)

Pytanie: Jak często pijesz kawę?

  wcale

  raz na kilka dni

  codziennie

  2-3 dziennie

  więcej niż 3 dziennie

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA