Nowy sklep

już ON-LINE

Narciarski trening na sucho

Zima w górach to raj dla narciarzy. Przed wyjazdem na zimowy wypoczynek powinniśmy jednak zadbać o swoją kondycję i dobre przygotowaniu ciała, a zwłaszcza nóg do zjazdów. Wykorzystajmy więc każdą okazję i poćwiczmy nawet podczas jazdy autobusem czy w domu w trakcie oglądania telewizji.
Osoba w stroju narciarskim
Źródło: 123RF

Spis treści

Wyjazd na narty bez choćby minimum przygotowania fizycznego to duży błąd, no chyba że większość czasu zamierzamy spędzimy opalając twarz na stoku lub zjeżdżając po oślich łączkach. Jeśli jednak chcemy naprawdę poczuć trochę narciarskiej przyjemności, trzeba wcześniej potrenować, bo zanim dojdziemy do odpowiedniej formy urlop właśnie nam się skończy.

Przeczytaj także: Przygotowujemy się do zimowego szaleństwa

Kiedy zacząć trening?

W fachowej literaturze można znaleźć zalecenia, aby przygotowania zacząć co najmniej 4 tygodnie (a nawet 6-7) przed wyjazdem. Podawane są też całe plany treningowe z precyzyjnie rozpisanymi ćwiczeniami. Tam powinni zajrzeć ci wszyscy, dla których jazda na nartach to sportowe wyzwanie. Jeśli jednak zjeżdżanie traktujemy rekreacyjnie, nie ma co się tak napinać. Wystarczy zacząć dwa tygodnie przed wyjazdem i wcale nie musi to być wyciskający siódme poty trening.

 

Pobiegaj, najlepiej na świeżym powietrzu

Nic nie zadziała na nas tak pozytywnie, jak założenie dresu i półgodzinne pobieganie w parku. Rano lub wieczorem, zależnie od naszych możliwości. Ważne, aby robić to codziennie, lub co drugi dzień, na przemian z solidną gimnastyką. Jeśli nie można inaczej, skorzystajmy z bieżni w domu lub w siłowni, ale znacznie lepiej, jeśli pobiegamy na powietrzu. Przecież na nartach też się nie jeździ w zamkniętym pomieszczeniu, zerkając przy tym jednym okiem na ekran telewizora. Biegając w parku pooddychamy chłodnym powietrzem, zahartujemy się trochę i, co ważne, poczujemy sportowego ducha i przedsmak czekających nas narciarskich rozkoszy.

Przeczytaj także: Sezon narciarski bez kontuzji

Reklama

Rozciągnij się, wzmocnij mięśnie

Oprócz wzmocnienia kondycji ważne jest, aby nasze ciało nabrało trochę sprężystości i siły. Dzięki temu jazda na nartach, będąca w końcu dość ciężką fizyczną pracą - zwłaszcza gdy robimy to przez wiele godzin - nie umęczy nas i nie będziemy tak narażeni na kontuzje. Wystarczy zwykła gimnastyka, w której jednak najważniejsze powinno być ćwiczenie mięśni nóg, grzbietu i brzucha. Nieocenione usługi oddadzą nam przysiady i półprzysiady oraz popularne „brzuszki”.

Postawa narciarska

Pamiętajmy, że jadąc na nartach przybieramy jedyną i niepowtarzalną postawę, która nie ma odpowiednika w innych sytuacjach życiowych: stopy razem , nogi ugięte w stawie skokowym i kolanach, pochylenie w biodrach. Poćwiczmy ją na sucho wytrzymując najpierw pół minuty, potem coraz więcej. Szybko się wówczas zorientujemy, które mięśnie najmocniej pracują podczas jazdy na nartach – to te, które pierwsze zaczną nas boleć w takiej pozycji, a więc czworogłowe ud i przywodziciele ud. Takiego bólu w tych miejscach nie czujemy nawet po biegu czy forsownym marszu.

Reklama

Ćwicz gdzie się tylko da

Ćwiczyć można nawet wtedy, gdy nie ma się w ogóle czasu na trening. Trzeba wykorzystywać na to każdą nadarzającą się okazję:

- siadamy w fotelu (np. oglądając telewizję), plecy wyprostowane, a obie nogi trzymamy jak najdłużej przed sobą. Możemy też wykonywać nożyce;

- siadamy na krześle, a potem ktoś je spod nas wysuwa. Pozostając w tej pozycji ćwiczymy właśnie „narciarskie” mięśnie naszych nóg. Aby było łatwiej, możemy oprzeć się plecami o ścianę;

- w czasie stania w autobusie możemy napinać na przemian mięśnie jednej i drugiej nogi lub przenosić na nie ciężar ciała;

- zamiast jeździć windą wchodź i schodź po schodach. Jeszcze lepsze efekty da wskakiwanie na kolejne schodki obiema stopami czyli tzw. żabką. Wzmocnienie mięśni murowane, ćwiczenie to wymaga jednak naprawdę dużej kondycji.

Po takim przygotowaniu będzie nam dużo łatwiej poruszać się na stoku.

Radosław Kalita

Przeczytaj także: Ruch najlepszą inwestycją w siebie

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)