Narkolepsja – niecodzienne zaburzenia snu

Narkolepsja może być poważną chorobą, o ile w porę się jej nie zdiagnozuje.  Odpowiadamy na podstawowe pytania dotyczące tej osobliwej i wciąż nieznanej do końca choroby.
Spis treści

Narkolepsja jest zaburzeniem neurologicznym, na który choruje od 0,03 do 0,16 % populacji. Dotyka w równiej mierze kobiet i mężczyzn. Charakteryzuje się nagłymi napadami snu, na które chory nie ma żadnego wpływu. Odczuwa on nieodpartą potrzebę drzemki w ciągu dnia, podczas wykonywania podstawowych, codziennych czynności. Jest niebezpieczna z tego względu, że nigdy nie wiadomo, kiedy sen się pojawi – podczas spaceru, wykonywania pracy czy prowadzenia samochodu.

Niespokojny sen

Zaburzenia snu pojawiają się najczęściej w okresie dojrzewania, ale nie jest to regułą. Również starsi mogą cierpieć na nagłe jego napady. Jeśli w ciągu dnia odczuwa się nieodpartą chęć snu, ciało staje się bezwładne, a ręce opadają nagle, może to oznaczać, że mamy do czynienia z narkolepsją. Częste są przypadki tak zwanego czuwania - osoba dotknięta tym zaburzeniem zasypia na krótko i stara się nie przedłużać snu, budząc się i przysypiając po chwili na kolejne kilka minut. Inne objawy to na przykład omamy czy halucynacje, które mogą być bardzo realistyczne. Stąd pojawiać się może lęk przed zaśnięciem. Do objawów należą nie tylko zwykłe zaburzenia snu, ale przede wszystkim takie zjawiska jak katapleksja oraz porażenie przysenne. Często bywa jednak tak, że nadmierna senność jest jedynym objawem narkolepsji.

Katapleksja charakteryzuje się nagłą utratą napięcia mięśni. Chory może osunąć się na ziemię niczym sparaliżowany lub upuszczać przedmioty z bezwładnych rąk. Pojawia się nie tylko w przypadku narkolepsji, ale również w momentach napięcia nerwowego.

Inaczej paraliż senny, występuje podczas snu i może łączyć się z katapleksją. Osoba, którą dotyka porażenie przysenne, jest świadoma swojej bezwładności i jedyne, co może zrobić, to poczekać aż ciało znów stanie się napięte. Poczucie zupełnej utraty kontroli nad ciałem i bezsilności doprowadzić może do paniki, dlatego należy zachować spokój i starać się oddychać głęboko. Możliwe jest wówczas wystąpienie halucynacji i omamów. Porażenie przysenne pojawia się najczęściej w momencie zasypiania lub budzenia się.

Przyczyny zaburzeń snu

Medycyna do dziś zadaje sobie podstawowe pytania na temat zaburzeń snu. Pochodzenie narkolepsji nie zostało do końca zbadane. Przypuszcza się jedynie, że może mieć podłoże genetyczne. Leczenie polega zatem jedynie na eliminowaniu objawów oraz niwelowaniu przykrych skutków. Walczy się z nagłą utratą świadomości i zbyt częstym poczuciem senności w ciągu dnia. W tym celu chory zażywa leki antydepresyjne. Zdiagnozowanie choroby może jednak nastąpić nawet 10 lat po pojawieniu się pierwszych objawów.

Warto zagospodarować nieco czasu w ciągu dnia na kilka krótkich drzemek. Mogą one zniwelować nagłe, niekontrolowane uczucie senności. Chory powinien być aktywny fizycznie i odpowiednio się odżywiać. Należy przestrzegać regularnych godzin budzenia się oraz zasypiania. Prowadzenie stałego trybu życia może zmniejszyć objawy narkolepsji. Ważne jest, by o zaburzeniu poinformować najbliższych – pozwoli to uniknąć nieprzyjemności związanych z nagłym zasypianiem w ciągu dnia.

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Zbyt długi sen – spanie w dzień, po jedzeniu. Ile spać?
Przeczytaj artykuł
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Zbyt długi sen – spanie w dzień, po jedzeniu. Ile spać?
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Wstawanie z łóżka wcześnie rano - jak wstać rano?
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama