Nowy sklep

już ON-LINE

Narkomania - co każdy rodzic powinien wiedzieć 1

Jeszcze kilkanaście lat temu o narkomanii nie mówiło się prawie wcale. Dziś problem jest na tyle poważny, że przed negatywnymi skutkami uzależnienia przestrzega się nawet dzieci.
 

Mówiąc najogólniej, narkotyk jest środkiem wpływającym na układ nerwowy: nastrój, myśli oraz zachowanie osoby, która przyjmuje środki odurzające, ulegają zmianie. Dzieje się tak na skutek oddziaływania przyjętego specyfiku na neuroprzekaźniki obecne w mózgu, takie jak dopamina czy serotonina.

Sprawdź: Co groźniejsze alkohol czy narkotyki?

Co to jest narkomania

Narkomanię charakteryzuje się też jako konieczność przyjmowania środka odurzającego wraz z tendencją do stałego zwiększania dawki, co prowadzi do szybkiego uzależnienia. Następujące w krótkim czasie poważne zmiany psychofizyczne skutkują z kolei zaburzeniami krytycyzmu, osłabieniem woli, a czasem degradacją społeczną.

Wśród osób starszych panuje stereotyp, że młodzi ludzie sięgają po narkotyki głównie po to, by przypodobać się znajomym i nie stracić w ich oczach. To jednak tylko jedna z przyczyn uzależnienia – tak naprawdę duża część osób sięga po narkotyk z ciekawości. Oglądając filmy, słuchając codziennych wiadomości czy surfując po Internecie, można łatwo zauważyć, że narkotyki są w dzisiejszych czasach wszechobecne. Nastolatek dostrzega, że mnóstwo ludzi coś „bierze”, a uzależniają się nieliczni. Powszechne jest przeświadczenie, że przecież „jeden buch nie uzależni” i że ma się kontrolę nad sytuacją. W mediach pojawiają się także sprzeczne informacje dotyczące narkotyków – jeśli młody człowiek słyszy, że np. marihuana jest mniej szkodliwa niż powszechnie dostępne używki (np. alkohol i papierosy), nie będzie mieć oporów przed spróbowaniem czegoś nowego. Problem polega jednak na tym, że każdy narkotyk uzależnia.

Zobacz: Narkomania - co każdy rodzic powinien wiedzieć

Skutki brania narkotyków

Niestety, młodzi ludzie nie biorą na poważnie zagrożeń związanych z narkotykami. Nie myślą też o uzależnieniu czy nałogu. Nastolatki, które zaczęły eksperymentować ze środkami odurzającymi, zaczynają stopniowo odsuwać się od rodziny, dotychczasowych przyjaciół, przestają interesować się szkołą, sportem i izolują się od otoczenia.

Problemy wieku dorastania są niezwykle poważne, nigdy też nie należy ich lekceważyć – szczególnie, jeśli mówimy o narkomanii. Ważne jest, by rodzice nastolatka starali się o utrzymanie z nim dobrego kontaktu i zdobycie jego zaufania przy jednoczesnym egzekwowaniu przyjętych w domu zasad – np. dotyczących powrotu o określonej porze. Dzięki temu rodzic stanie się dla dziecka osobą, którą będzie szanować i z której opinią będzie się liczyć. Jeżeli dziecko poczuje, że ma w rodzicach oparcie, jest mniejsze prawdopodobieństwo, że w przyszłości sięgnie po narkotyk.

Rolą rodziców jest także uświadomienie młodych ludzi, co wiąże się z przyjmowaniem narkotyków i uzależnieniem. Najlepiej, by taka rozmowa odbyła się zanim nastolatek zostanie „uświadomiony” przez kolegów. Jeśli rodzic nie posiada odpowiedniej wiedzy, może się zwrócić o pomoc do ośrodków wspomagających walkę z narkomanią - tam z pewnością uzyska fachową pomoc specjalisty.

Zobacz: Narkotyki i narkomania – znajdź pomoc

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 15)