Nastolatki łamią kości, bo nie piją mleka

Dziewczynki łamią kości najczęściej w wieku 11 lat, a chłopcy w przedziale 11-14 lat. Wszystko zmniejszenie spożycia mleka.

Spis treści

Naukowcy z USA przeanalizowali dane z 1969 i ‘71 roku, a później porównali je z danymi z 1999 i 2001. Okazało się, że występowanie złamań kości przedramienia wzrosło w tym okresie o 42 proc. Ponadto, większość z tych złamań występowała u ludzi młodych – poniżej 20. roku życia.

Czytaj również: Ból kości - piszczelowej, udowej, śródstopia. Przyczyny

Dodatkowo, większość odnotowanych przypadków złamań u młodych ludzi występowała w okresie dojrzewania. Naukowcy sugerują, że może się to ściśle wiązać z faktem, iż kości są bardziej porowate w trakcie silnego wzrostu. To jednak nie wyjaśnia wzrostu liczby złamań.

W trakcie analizy okazało się też, że najczęstszy wiek, w którym występują złamania, to 11 lat dla dziewczynek i 11-14 lat dla chłopców – podał portal medyczny Heath.com.

Czytaj: Pijesz mleko? Możesz mieć problemy z płodnością

Reklama

Mleko, a może niebezpieczny sport?

Naukowcy postanowili także sklasyfikować złamania. I tu okazało się, że liczba złamań z powodu aktywności fizycznej (jak gry zespołowe czy sporty indywidualne) podwoiła się w ciągu ostatnich 30 lat.

Nasze badania nie wyjaśniają dokładnej przyczyny wzrostu liczby złamań, ale budzą obawy i podejrzenia o to, iż zmiany w kościach mogą być wywołane przez to co jemy. Chodzi o zmniejszenie spożycia mleka. Ale też może chodzić o zmiany wzorców aktywności fizycznej – powiedział doktor Sundeep Khosla.

Czytaj też: Pijesz kozie mleko - sprawdź czy warto!

Zobacz też: Mleko z miodem i czosnkiem - domowy przepis na przeziębienieKości – to narządy tworzące szkielet człowieka. Ich głównym składnikiem jest tkanka kostna. Ta z kolei zbudowana jest z różnych komórek, substancji zewnątrzkomórkowej (w skład jej wchodzą włókna kolagenu i innych białek) i mineralnej, (czyli związków wapnia, magnezu i fosforu..).

Dlatego dla zdrowia i twardości kości, dzieci powinny pić mleko. To w nim znajduje się wapń, fosfor i magnez tak potrzebny w wieku intensywnego wzrostu kości.

Źródło: Medme.pl

Czytaj też: Skaza białkowa u dorosłych - objawy, przyczyny i dieta

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!